Balıkesir Merhaba Gazetesi

Rektörlük seçiminde şifre kelime ‘paralel’

Rektörlük seçiminde şifre kelime ‘paralel’
17 Ekim 2014 - 0:21

Genel

Balıkesir Üniversitesi Rektörlük seçimi süreci çok renkli olacak. Öyle görünüyor ki seçimin anahtar kelimesinin de ‘paralel’ sözcüğü olaca-ğa benziyor. Şimdiden bu kavram üzerinden tartışmalar yaşanıyor.

BALIKESİR Üniversitesi (BAÜ) rektörlük seçimi yaklaşırken kampanya da hareketleniyor ve içten içe bazı tartışmalar devam ediyor. 17 Aralık operasyonu sonrasında gündeme getirilen ve adeta kavramlaşan “paralel” kelimesi, “paralel yapılanma” cümlesi, bir çok toplumsal olayın açıklanmasında kullanılırken, BAÜ Rektörlüğü seçiminde de ‘anahtar’ bir kelime olacağa benziyor.
Daha bir iki hafta öncesinde yeniden adaylığını açıklayan mevcut Rektör Prof.Dr. Mahir Alkan, kendisi hakkında bir karalama kampanyası yürütüldüğünden, “Paralel yapının adayı”, “paralelci” olduğu ve bazı “yolsuzluk” iddialarından yakınıyordu.
Rektör Alkan 12 eylül 2014 tarihinde yaptığı ve Büyükşehir Merhaba’da da yayınlanan yazılı açıklamasında; bu iddia ve girişimlerin yaklaşık bir yıldan beri sürdürüldüğünü, bunları yapanların ise hiçbir belge ortaya koyamadığını vurgulayan BAÜ Rektörü Prof.Dr. Mahir Alkan, “Bu iftira ve karalamalara ilişkin tek bir belge ya da tek bir tanık bile gösterilememiştir.
Zaten bu yüzden bu iddialar mahkemeye taşınamamış, seri halde şehir efsaneleri üretimi faaliyetine başvurulmuştur. Karanlık bir ittifakın, ‘paralel yapılanma’ ve ‘yolsuzluk’ gibi iddiaları ile bir algı operasyonu yürüttükleri; akıl, feraset ve gönüllerini kendi ürettikleri bu şehir efsanelerine kaptırdıkları gün gibi açıktır” diyordu.
BİR PARALEL TARTIŞMASI DAHA
Dicle Üniversitesi’nden (DÜ) gelerek BAÜ Rektörlüğü için aday olan DÜ İlahiyat Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Ahmet Keleş ise, 25 yıl Fethullah Gülen cemaatinde bulunmuş ve “hizmet” etmiş, fakat son dönemde cemaatle yollarını ayırdığını belirterek Gülen hakkında çok sert ifadelerle, eleştirileri ile kamuoyunda günlerce konuşulmuş bir isim. Prof. Keleş, 2008 yılında aday olan ve Dicle Üniversitesi Rektörü seçilen Prof. Ayşegül Jale Saraç’la birlikte hareket etmiş bir isim. Keleş, 2012 yılında ise Dicle Üniversitesi’ne rektör adayı olmuştu.
Ahmet Keleş ile ilgili olarak Büyükşehir Merhaba’nın haber sitesinde ki haber üzerine Dicle Üniversitesi’nde 2008 yılında şimdiki Rektör Ayşegül Jale Saraç’la birlikte aday olan ve 77 oyla 4. sırada yer alan Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Talip Gül, ismiyle bir yorum yapıldı. Prof. Gül, BAÜ Rektörlüğü için aday olan Prof. Ahmet Keleş’in sözlerinin inandırıcı olmadığını, Keleş’in “konjonktüre göre hareket ettiği” iddiasını ortaya atıyordu. Prof. Gül, Keleş’in 2008 yılında rektör olan Ayşegül Jale Saraç için çalıştığını, “paralel yapı ile birlikte hareket ettiğini”, Saraç’ın genel sekreterliğini yaptığını, fakat sonra görevden alındığını da iddia ediyordu.
İDDALARI KELEŞ’E SORDUK
BAÜ rektör adayı Prof.Dr. Ahmet Keleş’e kendisi hakkındaki iddia ve eleştirileri sorduk. Prof. Gül’ün, “Keleş, konjonktüre göre hareket eder. Ahmet Keleş paralel yapıyla yollarının 1998’li yıllarda ayrıldığını söylüyor ancak daha bir kaç yıl öncesine kadar paralel yapı ile kol kolaydı” sözleri üzerine; Keleş, “Benim kamuoyu karşısında duruşum belli.
Açıklamalarım her yerde var. Sayın Gül, eski hıncını çıkartmaya çalışıyor.” yanıtını verdi. Keleş, Fethullah Gülen ile yollarını ayırdığını, bu ‘hareketle’ ilgili sert eleştirilerinin arkasında durduğunu bir kere daha yineledi.
Prof. Keleş, 2008 yılında rektör seçilen Ayşegül Jale Saraç’la birlikte hareket ettiğini, Saraç’ın seçilmesi için çalıştığını söyledi ve bunu Prof. Gül’ün söylemesine de gerek olmadığını belirtti. Prof. Keleş, Gül’ün dile getirdiği “Keleş, rektör Jale Saraç’ın genel sekreteriydi, Jale hanım onu sonra görevden aldı” iddiasını ise yalanladı ve “Ben istifa ettim.
Görevden alınmadım. İstifa ettiğime dair belgem var” dedi. Keleş, Prof.Gül ile ilgili olarak ise, “Kendisi paralelci değilse niçin 2012 yılında rektör Jale hanımın karşısında yeniden aday olmadı?”diye de sordu.
Dicle Üniversitesi Rektörlüğü’nün 2008 yılında Ayşegül Jale Saraç’ın rektör seçilmesi öncesi ve sonrasında ki döneme bakmak için bir arşiv taraması yapıldığında ise o dönemde Dicle Üniversitesi’nin cadı kazanı gibi kaynadığı da görülüyor.
Bütün bu gelişmeler ve iddialar ise Balıkesir Üniversitesi rektörlük seçimi sürecinin ilginç gelişmelere ve sonuca açık olduğu da ortada.
HABER: CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.