Balıkesir Merhaba Gazetesi

ROMANTİKİTALYA

ROMANTİKİTALYA
06 Ocak 2018 - 7:45

Heyecanla beklediğimiz Venedik gezisi öncesi bir gece konaklamak ve ıssız plajlarında deniz – kum – güneş üçlüsünden yararlanmak için seçtiğimiz yer Rosolina Mare bölgesi oldu. İtalya’nın  Veneto bölgesinde bulunan bu az bilindik delta ovası son derece sakin ve huzurlu bir yer .

Venedik

Bir şehir düşünün içinde taksiler , ambulanslar , tüm ulaşım araçları yüzüyor. İnsanlar evinden çıkıp alışverişe , okula , her yere gondollarla gidiyorlar. Birbirlerine bağlanan sokaklar hep su içinde. İşte burası rüya şehir Venedik . Alışılagelmişin çok dışında bir ‘’Kanallar Şehri ’’ . Ölmeden Önce Görülmesi Gereken Yerler listelerinde ilk sıralarda yer alan bu güzeller güzeli romantizm diyarı , yüzyıllardır denizcilikte ve sanatta da oldukça iddialı . (Nitekim Osmanlıların tarihte kazandığı ilk deniz savaşının Venedik Cumhuriyeti’ne karşı olması da Osmanlı Devleti’nin denizcilikte ne kadar ileri gittiğini gösteren bir başarıdır ) Denizcilik , sanat ve kanallar dışında bir de maskeler vardır Venedik denince akla gelen . 1348 yılında başlayan ve nüfusun büyük çoğunluğunun hayatını kaybetmesine neden olan veba salgınında , insanların yüzlerindeki yaralarını gizlemek amacıyla kullandıkları , birbirinden göz alıcı işlemeli maskeler günümüzde Venedik’in simgesi haline gelmişler . Bir rivayete göre uzun burunlu maskeler doktorlar tarafından kullanılırmış . Burun kısmına çiçek esansları sürerek kötü kokulardan kurtulma yöntemini bulan doktorlar bu maskeler sayesinde tanınırlarmış .

Venedik’teki başlıca gezilecek noktalar  : Napolyon’un ‘Avrupa’nın Resim Odası ’ dediği San Marco Meydanı , Meydan’da bulunan ‘Altınların Kilisesi ’ nam-ı diğer San Marco Bazilikası , Ahlar Köprüsü (Sorgudan çıkan mahkumların bu köprüden geçerek hapse girmesinden dolayı adı Ahlar Köprüsü olarak kalmış) , şehrin en meşhur köprüsü Rialto Köprüsü ve güzel saray Palazzo Ducal . Tüm buraları gezerken sokak tezgahlarından alacağınız bir dilim Foccacia  ( bir tür İtalyan çöreği ) ile bir yandan açlığınızı yatıştırarak zaman kaybetmeden daha çok yer görebilirsiniz .

Verona

Verona diyince hemen aklınıza Romeo ve Juliet geldi değil mi ? Aynen öyle . Shakespeare’in kaleme aldığı dillere destan aşk hikayesinin doğduğu yerdir Verona . Bu nedenledir ki Casa di Giulietta (Juliet’in Evi) Verona’nın en çok turist çeken yeri olmayı başarmış . Çok eski zamanlarda bir yerde geziyormuş hissi veren bu romantik küçük şehrin görülecek birbirinden güzel birçok yeri var. Roma’daki Collesium’dan sonra en büyük arena olan Arena di Verona , Verona’yı kuş bakışı görmek için Torre dei Lamberti kulesi , Adige nehri üzerinde kırmızı tuğlalarla inşa edilmiş görkemli Castellvecchio (Eski Kale ), şehrin en işlek meydanı Piazza Bra , kurulan semt pazarlarıyla meşhur Piazza del Erbe meydanı , nehir manzaralı antik tiyatro Teatro Romano burada mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazıları.

San Marino

İtalya sınırları içindeki Apenin Dağları’nın küçük bir tepesinde bulunan , Avrupa’nın beş mikrodevletinden biri olan San Marino , enteresan bir ülke . San Marino ‘ nun bulunduğu dağın etekleri İtalya toprağı olduğu için , buraya ‘’İtalya manzaralı ülke’’ desek yanlış olmaz. Ülkede havalimanı ve tren istasyonunun olmaması , 1602 de yapılmış anayasası ile dünyanın en eski demokrasilerinden biri olması , baştan sona kısa sürede gezilebilmesi ve Avrupa’nın ilk kominist yönetimine sahip olması bu ülkenin şaşırtıcı özelliklerinden başlıcaları . Parfüm , gözlük , kürk ve alkol alışverişi için yakın çevredekilerin uğrak yeri haline gelmesi de burada vergilerin düşük olmasından kaynaklanıyor olsa gerek. Not: Piadineria la Capanna ‘da İtalya manzarasına karşı enfes bir pizza yedik . Gideceklere tavsiye ederim .

İtalya’dan dönmeden önce son geceyi geçirmek için kaldığımız Rimini ’de şehri keşfedecek kadar zamanımızın olmaması üzücü oldu. Tekrar görüşmek üzere Rimini  .. Addio İtalia.!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.