Balıkesir Merhaba Gazetesi

Rotasyon değil sürgün

Rotasyon değil sürgün
31 Ekim 2014 - 0:12

Genel

Eğitim-Sen, okul yöneticilerinin ardından öğretmenler için de ‘rotasyon’ uygulaması adımının atıldığını, bu uygulamanın ise ‘tarihin en büyük öğretmen sürgünü’ anlamına geldiğini savundu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, izlediği politikaların sorunları çözmek yerine daha da ağırlaştırdığını savunan Eğitim-Sen üyesi eğitimciler, okul müdürleri için uygulanmakta olan ‘rotasyonun’ bu defa öğretmenler için uygulanacağını, bunun ise öğretmenler için ‘en büyük sürgün’ anlamına geleceğini savundu. Eğitim-Sen Balıkesir Şubesi’nden yapılan açıklamada,“Torba yasada yapılan değişikliğin ardından yayınlanan ‘Öğretmen  Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği Taslağı`nda öğretmene rotasyonun nasıl hayata geçirilmek istendiğinin ipuçları verildi.

Taslağın 35. maddesine göre, aynı işyerinde 8 yıl görev yapan öğretmenlerin isteğe bağlı ya da istekleri dışında il içinde başka okullarda görevlendirilmesi planlanmaktadır. Taslağın 42. maddesinde ise İl içinde alanlarında ihtiyaç bulunmayanların atamaları, bulundukları ilde çalışılması gereken süre şartı aranmaksızın tercihleri doğrultusunda yer değiştirme döneminde il dışına yapılabilir; bunlardan zorunlu çalışma yükümlülüğü bulunanlar, alanlarında ihtiyaç bulunan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına atanır.” denilmekte, böylece il dışı rotasyonun da önü açılmaktadır. Korkarız ki MEB il dışına da öğretmeni göndermekle kalmayıp, ülkedeki çalışma süresine bakmayarak komşu ülkelere de atama yapacaktır” denildi. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.