Balıkesir Merhaba Gazetesi

RUH SAĞLIĞIMIZ NEDEN BOZULDU?

RUH SAĞLIĞIMIZ NEDEN BOZULDU?
NİHAN MERVE YILMAZ
NİHAN MERVE YILMAZ( [email protected] )
4
11 Ocak 2019 - 9:59

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin son zamanlarda yaptığı en iyi çıkış bu oldu. Bahçeli,  ‘Ruh Sağlığı Yasası’ çıkarılmalı dedi. Kesinlikle doğru. Toplum olarak hiç iyi bir yere gitmediğimizi defalarca söylemiştim. Bunu kamuoyu nezdinde dile getirdiği için Bahçeli’ye teşekkür ediyorum. Ama elbette bunun nedenleri araştırıldığında ucunun kendilerine de dokunacağını belirtmek istiyorum. Yıllar evvel çeşitli nüktelerle birbirlerini kırmadan siyaset yapan politikacılar vardı. Hatırlıyor musunuz? Ne güzel günlerdi. Teknoloji bu kadar gelişmemiş, bütün kötülükleri sıradanlaştıran diziler bu kadar yaygınlaşmamıştı. Siyasetçiler günümüzdeki gibi birbirlerine küfürler etmiyordu. Nezaket ve zarafetin yanı sıra adap, edep biliniyordu. Cumhurbaşkanı halkın gözünde bambaşka bir yerdeydi ve ona her kesim saygı duyuyordu. Çünkü Cumhurbaşkanı herkesi kucaklıyordu…

**

Gelelim bugüne… Neler değişti? Cumhurbaşkanımız artık partili ve ne yazık ki her kesimi kucaklamıyor. Ve ne yazık ki her şeye cevap veriyor ve yorum yapıyor. Benim Cumhurbaşkanım daha ağır olmalı. Onu Deniz Çakır’a cevap verirken görmemeliyim. Uluslararası arenada yaptıkları ve ülkemizi temsiline daha çok saygı duyabilmeliyim. Argo kelimeler, ötekileştirici ifadeler olmamalı. Bu toplumun stresini arttıran büyük bir detay. Aynı şekilde siyaset izlemeye korkar oldu vatandaşlar, iktidarından muhalefetine çok kirli bir dil var. Meclisin hali zaten içler acısı. Yumruklar havada uçuşuyor. Bundan 15 yıl önce bu görüntüleri Güney Kore’den, Yeni Zellanda’dan izlediğimizde ‘Ne ayıp’ der kınardık. Artık bizim ülkemizde de sıradanlaştı.

**

Topluma baktığımızda kadına, çocuğa, hayvana cinsel istismar ve şiddet iyice arttı. Müge Anlı’da çıkan Palu ailesine şaşırdık ama o sadece görünen bir örnek. Nice Palu aileleri var. Artık sinirler o kadar gergin ki, öylesine cinayetler işleniyor. Bizim en büyük gücümüz birlik ve beraberliğimiz diyorduk ya artık o birlik ve beraberliği çok ararız. Maçlarla, dizilerle ve siyasetle ayrıştırıldık, bölündük ve parçalandık.

**

Bürokrasi… İnsanları çıldırtan bir diğer detay. İddia ediyorum kamu çalışanlarının büyük bir bölümü işini severek yapmıyor. Günü bitirip eve gitmenin yollarını arıyor. Adliyeler, karakollar, cezaevleri dolup taşıyor. Davalar seneler sonrasına erteleniyor. Hakimler verdikleri kararları sorgulamıyor. Davalar istinafa, bölge mahkemelerine gönderiliyor. Öyle ki Türkiye, Anayasa Mahkemesine, kendi vatandaşı tarafından en çok şikayet edilen ülke konumunda. Binlerce nitelikli genç kendini yurt dışına atmanın yollarını arıyor. Geleceğini göremiyor. Böyle bir durumda kimin ruh sağlığı yerinde olabilir?

**

Ekonomi ise en fazla söylenen sebeplerden biri. Vatandaş, ‘‘Ruh sağlığımız bozuk ama psikoloğa verecek paramız yok. Kendi kendine düzelir’’ diyor. Bunun başka bir ifadesi olabilir mi? İnsanlar açlık sınırının altında yaşıyor. Ekonomi her geçen gün kötüye gidiyor. Cumhurbaşkanı bile öğrencilere ‘burs almasınlar, kredi çeksinler’ dedi. Allahım sen aklımıza mukayyet ol…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.