Dünyadan Haberler

Rusya Seçimlerinde Oylama Sistemi Siber Saldırıda

Rusya'da Devam Eden Başkanlık Seçiminde İkinci Gün: Oylama Sistemi Siber Saldırıya Uğradı, Kiev Bombardımanı Sürüyor

Rusya Seçimlerinde Oylama Sistemi Siber Saldırıda

Rusya’da üç günlük devlet başkanlığı seçimleri ikinci gününe giriyor. Vladimir Putin’in kazanmasına kesin gözüyle bakılan seçimlerin ilk gününde, seçmenlerin oy verme merkezlerine yönelik molotof kokteylli saldırı ve sandıklara boya dökme gibi olaylar yaşandı. Bu saldırıların yanı sıra Ukrayna, Rusya kontrolündeki bölgelerdeki oy verme merkezlerini bombaladı. Bugün ise Rusya’da elektronik oylama sistemi bir siber saldırıya maruz kaldı. Ayrıca bir Rus vatandaşı, Ukrayna adına demiryolu hattına terör saldırısı düzenleme şüphesiyle gözaltına alındı.

Rusya’da pazar gününe kadar devam edecek olan başkanlık seçiminin ikinci gününde, çeşitli olaylar yaşandı.

İlk gününde protestolar ve Ukrayna’nın saldırılarına tanık olan seçim sürecinde, bugün Rusya Federal Güvenlik Servisi, terör saldırısı şüphesiyle 61 yaşındaki bir adamı gözaltına aldı. Adamın Ukrayna adına Rusya’nın Sverdlovsk bölgesindeki bir demiryolu kavşağına terörist saldırı planladığı iddia edildi.

Ayrıca, Rusya’daki iktidardaki Birleşik Rusya Partisi, elektronik oylama sistemine karşı büyük bir saldırıya maruz kaldıklarını açıkladı ve bu saldırının püskürtüldüğünü bildirdi.

Rusya Seçimlerinde Oylama Sistemi Siber Saldırıda

Ukrayna’nın saldırıları da devam ediyor. Kiev güçlerinin, Rusya’nın Belgorod şehrine yaptığı saldırıda iki kişi hayatını kaybetti. Seçim sürecinin ilk gününde, St. Petersburg’daki bir oy verme merkezine molotof kokteylli saldırı düzenlendiği bildirildi. Ayrıca, seçmenlerin oy sandıklarına yeşil antiseptik boya döktüğü bir dizi olay yaşandı.

Ukrayna’nın saldırılarına karşılık Rusya’nın Rostov bölgesindeki oy verme merkezlerine kundaklama eylemleri gerçekleştirildiği ve bu eylemlerin ardından güvenlik önlemlerinin arttırılmasının istendiği bildirildi. Kiev’in, Rusya’nın Herson bölgesindeki bir oy verme merkezini bombaladığı, Rus güçlerinin de Kiev’in Kakhovka kentindeki oy verme merkezlerine karşılık verdiği belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, seçimlerin ilk gününde oy kullandığı ve bu sırada Kiev’in Rusya sınırına yönelik saldırılarını kınadığı bildirildi. Putin, saldırıların seçim sürecine müdahale girişimi olduğunu vurguladı.

 

 

Haber: Bülten

Putin, devlet başkanlığı seçiminde oyunu elektronik ortamda kullandı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu