Dünyadan HaberlerGündem

Mark Rutte NATO’nun Yeni Genel Sekreteri Olarak Atandı

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, NATO Genel Sekreteri olarak atanmanın büyük bir onur olduğunu belirterek görevi 1 Ekim'de Jens Stoltenberg'den devralacak

Mark Rutte NATO’nun Yeni Genel Sekreteri Olarak Atandı

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, NATO Genel Sekreteri olarak atanmanın büyük bir onur olduğunu belirterek görevi 1 Ekim’de Jens Stoltenberg’den devralacak

NATO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Hollanda Başbakanı Mark Rutte’nin yeni Genel Sekreter olarak atanmasına karar verildi. Rutte, görevi 1 Ekim’de mevcut Genel Sekreter Jens Stoltenberg’den devralacak.

Natonun 2024 Savunma Harcama Hedefi Tuttu 5

Mark Rutte, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “NATO Genel Sekreteri olarak atanmak büyük bir onur” ifadesini kullandı. Rutte, NATO’nun kolektif güvenliğin temel taşı olduğunu vurgulayarak, “Bu organizasyona liderlik etmek hafife almadığım bir sorumluluk. Bana güvendikleri için tüm müttefiklere minnettarım. Son 10 yıldır NATO’ya olağanüstü liderlik sağlayan Jens Stoltenberg’in halefi olarak bu görevi üstlenmeyi sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Natonun 2024 Savunma Harcama Hedefi Tuttu 3

Mevcut Genel Sekreter Jens Stoltenberg ise, “NATO müttefiklerinin Mark Rutte’yi halefim olarak seçmesini memnuniyetle karşılıyorum” mesajını paylaştı. Stoltenberg, Rutte’nin transatlantik ittifakın büyük bir destekçisi ve güçlü bir lider olduğunu belirterek, “NATO’yu güçlendirmeye devam ederken kendisine başarılar diliyorum. NATO’yu emin ellere bıraktığımı biliyorum” değerlendirmesini yaptı.

Natonun 2024 Savunma Harcama Hedefi Tuttu 1

Rutte, Hollanda’da koalisyon hükümetinin bozulması üzerine 7 Temmuz 2023’te istifa etmiş ve yeni hükümet kurulana kadar başbakanlık görevini sürdürüp ardından aktif siyaseti bırakacağını duyurmuştu. Stoltenberg’in görevinin bir dönem daha uzatılmayacağının kesinleşmesinin ardından Rutte, NATO Genel Sekreterliği adaylığını açıklamıştı. Kısa sürede birçok ülkenin desteğini kazanan Rutte, son olarak 18 Haziran’da Macaristan’ın onayını almış ve 20 Haziran’da diğer aday Romanya Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’in çekilmesi üzerine tek aday kalmıştı.

Evinin Çatısına Uzaydan Enkaz Düştü NASA’ya Dava Açtı

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu