Balıkesir Merhaba Gazetesi

Rüyada köpek görmek Ölüm mü Getirir?

Rüyada köpek görmek Ölüm mü Getirir?
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
26 Mayıs 2021 - 8:38

Rüyada köpek görmek Ölüm mü Getirir?

Peki Ya Dişlerinizin Dökülmesi Kötülüğün Habercisi midir?

Rüya gördüğümüzde anlamını merak ederiz. Bugüne dek gördüğümüz rüyalarda köpek, kedi vb hayvan görmenin anlamlarını da rüya tabircileri anlam yükleyerek yorumlamışlar. Dişlerin dökülmesini hatırlarım ben örneğin merak edip hemen kitaba sarılmıştım. O zamanlar internet, cep telefonu vs. bu kadar ilerlememiştik. Kitap alırdık öğrenmek için bazı şeyleri. Kek poğaça tariflerini okuyarak yapardık. Şimdiki gibi değildi tabi eskiler…

Eskilerde kalan herşey değişmeye başlamışken rüyaların anlamlarının da değiştiğini söylüyor bugünün yorumcuları. Örneğin rüyalarınızı anlamak için evliya olmanıza gerek yok diyen rüya yorumcusu Gülşen Karagöz şöyle diyor; herkesin gördüğü rüyayı kendi kendine kolayca yorumlayabileceğini söylüyor. “Eskiden kuduz vakası çok görülürdü. Bu sebeple o toplum insanları köpeklerden korktukları için zihinlerinde ölüm ve köpeği eşleştirmişlerdir. O dönemlerde kuduzun çaresi olmadığı için köpek ölümle özdeşleşmişti. Bu yüzden, insanlar rüyalarında görülen her köpeğe ölümün habercisi olarak bir anlam vermekte idiler. Günümüz insanı artık köpekleri evde besliyor, yediriyor, içiriyor ve onlarla birlikte bir hayat kuruyorlar.

***

Böylesi bir durumda “Rüyada görülen köpek sizin için kötüdür” diyemeyiz. Fakat saldırgan köpekleri, ısıran köpekleri hiç de iyi yorumlamayacağız. Rüya içerisinde görülme sıklıkları ve ona eşlik eden başka tasvirleri dikkate alarak rüya sahibinin bir düşmanı mı yoksa bir musallatı mı var anlayabiliriz. Bu tip bilgiler maalesef rüya tabiri kitaplarında yazmaz. Bunu ilmi açıdan anlamadığınız zaman rüyada görülen her saldırgan köpeği bir düşmana yahut gelecekte size zarar verilecek şekilde yorumlayabilirsiniz. Halk arasında sıkça görülen bir başka rüya ise hiç şüphesiz “diş ile ilgili” görülen rüyalardır. Eski kaynaklarda rüyada dökülen dişlerin aile bireylerine delalet ettikleri ısrarla söylenmiş olsa da günümüzde bu sembolün karşılığının olmadığını gördük. Halk arasında bu sembollerin çokça görülüyor olması da sürekli olarak insanların aklına “yakınlarını kaybedecek olma” fikri gelip gereksiz endişeye kapılabilmeleridir. Oysa ki buna hiç lüzum yoktur.

Çünkü her bir dişin sembolik anlamı eskiden olduğu gibi aile bireylerini temsil etmiş olmuyor. Günümüzde yorumladığımız rüyalardan ve sonuçlarından yola çıkarak kesinlikle söyleyebilirim ki, manevi olarak sıkıntıya giren bir kimsenin bu sıkıntıdan kurtulması yahut elinden çıkacak bir malı yahut da gözden düşen birini anlatmak için olduğunu söyleyebiliriz. Rüyada kaybedilen bir diş, kayıp kelimesi ile eş anlamlı bakılacağından elden çıkacak olan bir şeyi işaret eder. Bu elden çıkacak şeyin diş ile sembolize edilmesi ise: Eski toplumlara baktığımızda gerçekten de diş kaybetmek hem çok zahmetli hem de çok acılı bir şeydi.  Günümüzde ise durum artık eskiden olduğu kadar vahim değil. İyi bir diş doktoru size teknolojik donanımlarıyla en güzel hizmeti sunabiliyor. Dolayısıyla artık insanların diş konusundaki bilinçaltı replikleri tamamen değişmiş durumda.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.