Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sağlık Bakanlığı Omicron İçin Düğmeye Bastı!

Sağlık Bakanlığı Omicron İçin Düğmeye Bastı!
14 Aralık 2021 - 12:16

Sağlık Bakanlığı Omicron İçin Düğmeye Bastı!

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de 6 kişide görülen Omicron varyantına yönelik çalışmalar hakkında açıklamada bulundular.

Açıklamada, Omicron varyantının tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yakından takip edildiği, genomik surveyans modeliyle nokta mutasyon taramasının ilk kez Türkiye’de uygulandığı kaydedildi. Dünyayı endişelendiren Omicron varyantı ile ilgili yeni bulgular ve açıklamalar gelmeye devam ederken koronavirüsün daha bulaşıcı varyantı Türkiye’ye de sıçradı. Toplamda ayrıca 57 ülkede görülen Omicron varyantı Türkiye’de toplam 6 hastada gördüler.

VARYANT, NOKTA MUTASYON TARASAMIYLA TESPİT EDECEKLER

Bakanlığın açıklaması şu şekilde;”COVID-19 pandemisinde oluşan varyantlar ve özellikle son dönemde gündemde olan Omicron varyantı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yakından takip ediliyor. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarlarında varyantların tespitine yönelik sekans analizleri yapılarak uluslararası platformlarla paylaşılıyor.

”POZİTİF VAKALAR NASIL ANALİZ EDİLİYOR?

Ülkemizde geliştirilen genomik surveyans stratejisiyle önce örneklerde PCR gibi yaygın kullanılan bir yöntem ile nokta mutasyon taraması yapılıyor. Bu taramada şüpheli bulunan pozitif örnekler sekanslama analizi için ayrıca Ankara’daki Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarına gönderiliyor. Burada tüm genom dizi analizi yöntemiyle varyantların türü tespit ediliyor. Elde edilen sonuçlar ayrıca uluslararası bilimsel platformlarda paylaşılıyor.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.