SağlıkGündemYaşam

Sağlık Bakanlığı’ndan Sıcak Hava Uyarısı

Sağlık Bakanlığı, aşırı sıcakların sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirterek, vatandaşların gün içinde yeterli miktarda su içmeleri ve serin kalmaları gerektiğini vurguladı

Sağlık Bakanlığı’ndan Sıcak Hava Uyarısı

Sağlık Bakanlığı, aşırı sıcakların sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirterek, vatandaşların gün içinde yeterli miktarda su içmeleri ve serin kalmaları gerektiğini vurguladı

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, yaz aylarının gelmesiyle sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı da artıyor. Sıcakların etkisiyle vücutta su ve mineral kaybı yaşanabiliyor, bu da bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemlerine yol açabiliyor.

Saglik Bakanligindan Sicak Hava Uyarisi 1

Kimler Daha Fazla Etkileniyor?

Aşırı sıcaklardan en çok 65 yaş ve üzerindekiler, küçük çocuklar, bakıma ihtiyacı olanlar, engelli bireyler, hamileler, açık alanda ağır işlerde çalışanlar, sporcular ve kronik hastalığı bulunanlar etkileniyor. Özellikle sürekli olarak tansiyon düşürücü, idrar söktürücü, depresyon ve uyku ilaçları kullanan kişilerin de aşırı sıcaklardan korunması gerekiyor.

Saglik Bakanligindan Sicak Hava Uyarisi 2

Korunma Yöntemleri

Bakanlık, aşırı sıcaklardan korunmak için bol, hafif ve açık renkli giysiler giyilmesini, gün içinde serinlemek için ılık duş alınmasını tavsiye ediyor. Sıcak yaz aylarında her zamankinden daha fazla su içilmesi ve su tüketmek için susamanın beklenilmemesi de önem taşıyor. Su, vücut için en doğal ve önemli sıvı kaynağı olduğundan aşırı sıvı kaybı tehlike yaratabiliyor.

Saglik Bakanligindan Sicak Hava Uyarisi 3

Beslenme ve Sıcaklarda Gıda Güvenliği

Aşırı sıcaklarda sağlığın korunması için yeterli ve dengeli beslenilmesi, ağır yemeklerden kaçınılması öneriliyor. Kan şekerini hızla yükselten veya düşüren besinlerin tercih edilmemesi, beyaz ekmek ve pirinç yerine tam buğday ekmek ve bulgur gibi lifli besinlerin tüketilmesine özen gösterilmesi gerekiyor. Saf şeker ve tatlılar, pastalar, bisküvi ve çikolatalar gibi şekerli besinlerin tüketiminin azaltılması tavsiye ediliyor. Hamur tatlıları yerine sütlü veya meyveli tatlıların yenilmesi öneriliyor.

Saglik Bakanligindan Sicak Hava Uyarisi 4

Sıcak havanın etkisiyle gıdalarda bozulmaya bağlı besin zehirlenmelerine daha sık rastlanabiliyor. Bu nedenle, dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılması, çabuk bozulan et, yumurta, süt, balık gibi potansiyel riskli besinlerin açıkta bekletilmemesi ve besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmesi önem taşıyor.

Saglik Bakanligindan Sicak Hava Uyarisi 5

Yaz Aylarında İshal ve Tatil Programları

Yaz aylarında rota virüslerden kaynaklanan ve bebek ve çocuklarda yaygın olarak görülen ishallerin önlenmesi için el temizliğine dikkat edilmesi, sebze ve meyvelerin bol su ile iyice yıkanması ve ishali olanların en yakın sağlık kuruluşuna başvurması isteniyor. Tatil programlarında açık büfe yemek sunan yerlerde gereksinimden çok daha fazla miktarda besin tüketilmemesi de öneriliyor.

Saglik Bakanligindan Sicak Hava Uyarisi 6

Baş Ağrısını Gideriyor Gençleştiriyor! Türkiye’den Fransa’ya Gidiyor

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu