Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sağlık çalışanları greve gidiyor

Sağlık çalışanları greve gidiyor
12 Aralık 2014 - 0:17

Genel

 Aile Hekimleri bugün iş bırakacak. Aile Sağlığı Merkezlerinin amacından uzaklaştığını söyleyen hekimler, yarın da Ankara’da yürüyüş yapacaklar.

Balıkesir Tabip Odası’da dün yapılan açıklama ile Aile Hekimlerinin, iş bırakacağı açıklandı. Sağlıkçılar, bugün iş bırakacaklar ve yarın da Ankara’da protesto yürüyüşüne katılacaklar. Tabip Odası Başkanı Fikret Şahin, dün konuylailgil ibir açıklamaile  Aile Sağlığı Merkezilerinin(ASM) hükümetin uyguladığı politikalarla amacından uzaklaştığını söyledi. Açıklamada, Sağlık Bakanlığının uygulamalarının halkla hekimleri karşı karşıya getiremeyeceğini belirtilerek, “Aile Sağlığı Merkezlerinde sunulan koruyucu sağlık hizmetlerinin asıl amaç halkın sağlığını korumaktır. Eğer siz ‘acilde artan iş yükü’ yığılmalarını, ASM’leri acilleştirerek çözeceğinize inanıyorsanız, bilin ki sorunu çözemediğiniz gibi sorunsuz olan ASM’leri de sorunun ortağı yaparsınız. ASM’lerin ürettikleriyle övündüğünüz sağlıktaki başarıları  bir daha hayalinizde bile göremezsiniz” dedi.

Yeterince iş yükü olan ASM’lere artık yeni angaryalar yüklenmemesi çağrısında bulunan Tabip Odası Başkanı Şahin,  “Bu angaryalar, adli nöbetler, ölüm defin hizmetleri, 112 ve Acillerde nöbetin yanında bir de A.S.M.’leri hafta içi 08:00-20:00 saatleri ve Cumartesi günleri saat 09:00-17.00 arasında açarak eski sağlık ocağı sistemine getirmekle Acil yükünü çözemezsiniz. Kaldı ki ayda yaklaşık 300 saat çalışma süresi de, insan haklarına aynı zamanda çalışma haklarına aykırıdır” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.