Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sağlık çalışanları kaygı içinde

Sağlık çalışanları kaygı içinde
02 Haziran 2015 - 9:06

Genel

Hekimlere yönelik Samsun’da ki son saldırı üzerine Sağlık-Sen Başkanı Çelebi, acil önlemler alınması çağrısında bulundu. “Sağlık çalışanları kaygı içinde görev yapıyor” diyen Çelebi, vatandaşların da tepkisiz kalmaması gerektiğini savundu.  

Sağlık-Sen, ülke genelinde yaptığı kitlesel basın açıklaması ile, sağlıkta yaşanan şiddet olaylarını protesto etti. Basın açıklamalarında, vatandaşlardan sağlık çalışanlarına sahip çıkılması istenirken, Bakanlık da güvenlik önlemleri konusunda uyarıldı.

Atatürk Devlet Hastanesi önünde, bir basın açıklaması yapan  Sağlık-Sen Balıkesir Başkanı Ömer Seyfettin Çelebi, ülkemizde yıllardır yaşanan sağlık çalışanlarına şiddetin vahşi ve alçakça bir örneğinin Samsun’da yaşandığını söyledi.

Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde görev yapan Göğüs Cerrahisi Uzmanı Dr. Kamil Furtun’un hastanede uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybettiğini hatırlatan Çelebi, sağlık camiası olarak bu vahşice saldırıyı yapanları lanetlediklerini, bu olayın failinin en ağır cezayı alması gerektiğini ifade etti.

 SAĞLIK ÇALIŞANLARI GÜVENDE DEĞİL

Çelebi,“Sağlık kurumlarında, hastaların canı nasıl hekimlere, sağlık çalışanlarına emanetse, sağlık çalışanlarının canı da devlete emanet. Maalesef, sağlık çalışanlarımız kendilerini güvende hissetmemektedirler. Çalışanlarımız şiddete uğrama kaygısı içinde görevlerini sürdürmeye çalışmaktadırlar. Bu acı olay, hastanelerimizin en önemli sorununun güvenlik olduğunu göstermiştir. Güvenlik konusunda her türlü teknolojik ve yapısal imkanlar seferber edilmeli, istihdam stratejileri nitelikli güvenlik ihtiyacı talebine uygun hale getirilmeli, hiçbir sağlık çalışanımızın burnunun dahi kanamasına fırsat vermeyecek önlemler hayata geçirilmelidir.” diye konuştu.

Açıklamasında, vatandaşlara da seslenen Ömer Seyfettin Çelebi, görev şehidi Dr. Kamil Furtun’un bu milletin kıymetli bir evladı olduğunu ifade ederek, “Milleti için şifa veren o kıymetli yürek  alçakça bir saldırı sonucu sönmüştür. Bu acı sadece sağlık çalışanlarının acısı kalmamalı, millet evladının acısını yüreğinde hissetmeli ve tepkisini ortaya koymalıdır.

HABER MERKEZİ

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.