Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sağlık Çalışanlarından Ortak Açıklama

Sağlık Çalışanlarından Ortak Açıklama
13 Temmuz 2021 - 17:02

Sağlık Çalışanlarından Ortak Açıklama

Balıkesir Tabip Odası, Bb Sağlık Çalışanları Birlik Dayanışma Sendikası Balıkesir Temsilciliği, Balıkesir Aile Hekimleri Derneği, Balıkesir Aile Sağlığı Elemanları Derneği ortak bir açıklama yaparak “şeffaflık, haklarımız ve toplum sağlığı” dedi.

Pandemi ile ilgili meslektaşlarımızı ve halkımızı korumak, sorunları dile getirmek, yapılan yanlışları ya da eksiklikleri anlatabilmek ve olması gerekenleri ilgililere duyurabilmek için çok çaba sarf ettik denilen açıklamada amacımız en az hasarla pandemiden kurtulmaktı. Ancak 175’i Hekim olmak üzere 436 sağlık çalışanını kaybettiğimiz bu dönemde biz bunca çaba içinde iken Bakanlık çıkardığı yeni yönetmelik ile Aile Hekimlerine; “Susun, Yazmayın” demektedir. ” dediler.

5258 sayılı Aile Hekimliği Kanunun’ da disiplin süreçlerine ilişkin hiçbir hüküm yokken ve atıfta bulunmazken ,“ihtar puanı” adı verilen bu sistem, yasal dayanağı olmayan Yönetmelik Demokles’in kılıcı gibi sallandırılmakta, keyfi şekilde düzenlemeler yapılmaktadır.

65 YAŞ ÜSTÜ ÇALIŞMA KISITLAMASI GETİRİLİYOR

Günümüzde 65 yaş üstü kişilerin siyaset, hukuk, tıp, eğitim… vs bir çok sektörde faaliyet gösterdiği düşünüldüğünde, 65 yaş üstü olup da Aile Hekimliği ve Aile Sağlığı Çalışanlığı yapmasına engel teşkil eden bir sağlık sorunu olmayanların amaçsız biçimde önü kapatılmıştır. Üstelik tüm dünyayı etkisi altına almış bir pandemide sağlık çalışanlarına en çok ihtiyaç duyulan dönemde böyle bir kısıtlama getirilmesi iyi niyetle bağdaşmamaktadır.

VE SORUYORUZ…

“Bu yönetmelik hangi bilimsel verilere göre, hangi yaptığınız iş yükü analizlerine göre, hangi teknik  hesaplara göre  hazırlanmıştır.Bizler kayıplarımızın karşılandığı, emekliliğimize de yansıyacak bir ödeme sistemi beklerken, tam tersine ücretlerimizde erime yaratacak dayatmaları kabul etmiyoruz.Pandemide her kademedeki sağlık çalışanı büyük bir özveriyle canı pahasına çalışmıştır. Bizler sizlerden lütuf değil hakkımız olanı talep ediyoruz.Yönetmelik derhal iptal edilerek, Sağlık sistemi güncel bilimsel değerlendirmelere göre paydaşlar olan sağlık emek ve meslek örgütleri ile birlikte yeniden hazırlanmalıdır.”

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.