Balıkesir Merhaba Gazetesi

SAĞLIK DOĞADAN GELİR

SAĞLIK DOĞADAN GELİR
16 Aralık 2014 - 0:02

Genel

BAĞIŞIKLIK (İMMÜN) SİSTEMİMİZİ GÜÇLENDİRİCEK DOĞAL ÖNERİLER

Mevsimsel rahatsızlıkların kapımızda olduğu kış aylarına girdik. Her ne kadar hasta olduktan sonra iyi olmak için içtiğimiz bitkisel ürünleri ,  hasta olmadan içilmesi gerektiğini unutmamak gerekiyor. Asırlardır kullanılmakta olan bitkiler ile tedavi (fitoterapi) M.Ö. 3000 ‘li yıllara kadar dayanmaktadır. Çeşitli bitkisel araştırmalar sonucu günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde virüsler evrim geçirmiş olup her tedaviye cevap vermez bir duruma gelmiştir.

PEKİ HASTALIK BİZİ BULMADAN NE YAPMALIYIZ ?

Hastalığa yakalanmadan önce vücut direncini arttırmalı , bağışıklık sistemini güçlendirmeliyiz. Bağışıklık sistemindeki bozukluklar hastalıklara neden olabilir. İmmün sistem (bağışıklık sistemi) vücudu mikroorganizmalara , kanser hücrelerine ve diğer potansiyel zararlı maddelere karşı korur.

Antijenler hücrelerin , virüslerin , mantarların , bakterilerin , toksin gibi cansız maddelerin kimyasalların , ilaçların ve yabancı maddelerin yüzeyinde bulunan bozuk moleküllerdir. Genelde protein yapılıdırlar. İmmün sistem antijenli maddeleri yok eder. Vücudun bağışıklık sistemi ; boyunaltı bezi , ilik , bağırsak , deri , bademcik , lenf boğumları , mukoza zarı gibi yerlerden oluşur.

Soğuk kış aylarında bitkilere talep artmaktadır. Bitkiler yardımcı etken madde olarak her zaman hayatımızda bir yer sahibidir. Doğru zamanda doğru bitki kullanımı en önemli yöntemdir.  Kullanacağımız bitkinin etken alanı , kullanım dozajı , raf ömrü , işlenme ve toplanma zamanları çok önemlidir.  Eğer bunlardan bir kaçının eksikliği oluştuğunda ürün üzerinde aflatoksin birikimi sağlar ve bize fayda göstereceğine zarar verebilir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ HANGİ BİTKİLER GÜÇLENDİRİR ?

EKİNEZYA ;

 Çok eski bir  şifa otu olarak bir çok kültürde ilaç olarak kullanıldığı bilinen ekinezya bitkisinin en sık kullanıldığı durumlar ; enfeksiyonlar , grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşıdır. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirme ile ün  salmış bir bitkidir. Güçlü Antibakteriyal ve Antiviral özelliklere sahiptir. Boğaz ve akciğer iltihabına yol açtığı hasarıda engellemektedir. A , C  , E vitaminleri içerir. Bakır , demir , oranı yüksek etken maddelere sahiptir.

Kullanımı :  1 su bardağı su için 3-5 gr ekinezya sıcak su içinde 8-10 dk demleme (infizyon) yöntemi ile kullanılması tavsiye edilir.

TARÇIN ;

İnsanlık tarihinin en eski baharatlarından biridir. Tarçın ses tellerini koruyan bir baharat olup faranjit şikayetlerinin çözüm kaynağı olarak kullanılabilir. Yüksek tansiyona yakalanma riskini azaltabilir. İçerisinde bulundurduğu cineol ve cinnamaldehyde antideprasan (sakinleştirici) olarak etkilidir. Geniş spektrumlu bir antibakteriyaldir. Tarçın güçlü bir antioksidan ve potasyum oranı yüksek bir baharat olup ;

Kullanımı : Tarçın ağacının kabukları kaynatılarak kullanılır. 1 su bardağa suya 1 adet 5-8 cm büyüklüğünde kabuk tarçın cezve içerisinde kaynatılarak ılık şekilde içilebilir. Farklı çaylara tat vermek amacı ile de kullanılabilir.

BÖBREK RAHATSIZLIĞI OLAN VE DİYALİZ HASTALARI UZAK DURMALIDIR. HİPOGLİSEMİ HASTALARI KULLANAMAZ.

ZENCEFİL ;

 Taze zencefil bileşiminde önemli etken maddeler barındırır. Taze zencefil etken madde bakımında zengin olup içeriğinde ; %80 su , %2 protein , %1 yağ %12 nişasta , Kalsiyum , fosfor , Demir , B ve C vitaminleri içerir.

İŞTAH AÇAR.

-Antiseptik özelliği kanın temiz kalmasını sağlar

-Bağırsaklarda biriken ve atılmayan gazları atar.(colic)

-ANTİOKSİDANDIR

-Solunum yolları enfeksiyonlarında kullanılır.

-Öksürük kesici olarak kullanılır.

Kullanımı ; Taze zencefil dilim şeklinde sıcak suda demlenerek limon yardımıyla içilebilir. Kurutulmuş zencefil kök olarak 1 bardak için 2 adet parmak şeklinde kök kaynatılarak içilebilir , tozu ise bal ile karıştırılıp macun şeklinde yenilebilir. Çocuklar için oran 1/2 olarak kullanılması tavsiye edilir.

ZERDEÇAL ;

Asyanın tropik bölgelerinde yetişir. Piyasada parmak şeklinde bulunur. İçinde Kurkumin etken maddesi bulunmaktadır. Bazı araştırmalarda antiefflamatuvar , antikansorejen olarak kullanılması önerilmiştir. Mide ülseri , safra kanalı tıkanıklığı , safra taşı olması durumunda hekim kontrolünde tüketilmesi tavsiye edilir. Karaciğer rahatsızlılarının bir numaralı bitkisi olarak adlandırabilir. İyi bir kan temizleyicisidir.

Kullanımı :1 silme tatlı kaşığı (3 gr) ortalama (30-90) kurkumin içerir. Günlük 200 gr kullanılması önerilir. Bal ile macun yapılarak yada sade olarak yenilebilir. Zerdeçal kökü  1 bardak su için 1 adet 3- 5 gr arasında kaynatılarak içilebilir.

HİBİSKÜS ;

 Ülkemizde yöreden yöreye farklı isimle ile anılır. Bunlar arasında amber çiçeği , gül hatmi , bamya çiçeği , nar çiçeği olarak adlandırılır. Kırmızı renkli ekşimsi bir tadının arkasında büyük bir C vitamini içerir. Kan şekerini ve yüksek tansiyonu dengelemesinde yardımcıdır. Ağrılıklı olarak taç yapraklarında anthocyanin grubu etken maddeleri bol miktarda içerdiği için guatr ve troid şikayeti olanların kullanmaması gerekir. İçerdiği zengin magnezyum ve malik asirt güçlü bir laksatiftir. Bağırsak gazlarını alır. Antioksidan özelliğe sahiptir. Vücutda mikrop oluşumunu engelleyebilir. Tansiyon ve kan şekerini dengeleme özelliğine sahiptir. İyi bir C vitamini deposu olduğundan bağışıklık sistemini güçlü tutar.

Kullanımı : Genellikle farklı bitkisel çaylara aroma vermek amacı ile kullanılsa da ; tek olarak kırmızı ve  ekşi bir tadı vardır. 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı şeklinde kullanılması tavsiye edilir.

—Hibisküs çayı amilaz üretimini bloke eden bir enzim inhibitörü içerir yemeklerden sonra 1 fincan  kullanılması karbonhidrat emilimini azaltıp kilo kaybına yardımcı olabilir.

Anemi hastalarının kullanması önerilmez.

PROPOLİS ;

Propolis’in arılar tarafından kovan içinde bulunan küçük delikleri kapatarak , kış aylarında dışarıdan kovan içerisine girebilecek her türlü parazit , hastalık ve bakterilerden kendilerin, korumak için yaptıkları dünyanın en ünlü doğal antibiyotiğidir.  İçerisinde Flavonoidler , Apigenin , Quercetin , Galangin , Luteolin gibi onlarca etkili maddeye sahiptir. Propolis çocuklar için iyi bir gelişim aracı olur vücudun bir çok işlevinde yardımcı olan B2 , B2 , B3 , B5 , B6 ve B9 , B12 vitaminleri ile C vitamini , Kalsiyum ve Çinko gibi bileşiminde bulunmaktadır. En büyük özellikeri çocuklar üzerinde ; Üst solunum yolları rahatsızlıklar , çocuk gelişimi , ve bağışıklık sistemi desteklendirici , Yetişkiler üzerinde ; Romatizmal ağrılar , Mide ülseri rahatsızlıkları , Tüberküloz riski ve Kış aylarında hastalıklardan koruma gibi öne çıkan etkileri gösterilebilir. Propolis toz , kapsül , pestil , tablet , bal karışımı ve likit olarak piyasaya sürülmüştür. Güvenilir yerlerden temin edilebilir içeriğine dikkat edilmesi gerekmektedir:

BU BİTKİLERİN YANINDA DAHA FARKLI NELER YAPABİLİRİZ ?

-Günde  en az 6 Saat uyuyalım

-Stresten uzak durmaya çalışalım

-Bağırsakların sağlıklı çalışması için lifli gıdalar alalım

-Yeterince su tüketelim

-Günlük protein ihtiyacınızı almayı unutmayalım

-Fazla kilolardan kurtulursak

BAĞIŞIKLIK SİTEMİMİZİ KORUMAK İÇİN VÜCUDUMUZA YARDIMCI OLABİLİRİZ.

Nurettin GÜLSOY

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Tekn.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.