Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Sağlık hak olmaktan çıktı’

‘Sağlık hak olmaktan çıktı’
02 Aralık 2014 - 0:01

Genel

Tüm Emekliler Sendikası üyeleri, Balıkesir Devlet Hastanesi bahçesinde hükümetin sağlık politikalarını protesto etti.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na(DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası üyesi emekliler,  Balıkesir Devlet Hastanesi bahçesinde  düzenledikleri eylemle hükümetin sağlık politikalarını protesto ettiler. Emekli-Sen Balıkesir Şube Başkanı Dr. Bekir Ceylan,  bir kamu hizmeti olan sağlık hizmetin uluslararası sermayenin isteği doğrultusunda tasfiye edilerek “sağlığın hak olmaktan çıkartıldığını” söyledi.

Eylemciler, “Dinle AKP dinle; unuttun galiba ne fabrika ne darphane burası hastane” yazılı pankart taşıdılar. Eyleme, Tabip Odası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de destek verdi.

Emekli-Sen Balıkesir Şube Başkanı Dr. Bekir Ceylanın kamuoyuna okuduğu bildiride, hükümetin 2002 yılında yürürlüğe koyduğu ‘Sağlıkta Dönüşüm’ programı ile çalışanların ve emeklilerin sağlık harcamalarının arttığı belirtildi. Açıklamada, 4 kişilik bir ailenin aylık sağlık harcamasının, konut, giyim, ısınma gibi harcamaların ardından yüzde 2 ile 4. sırada yer aldığı vurgulandı. Alo182’yi arayan herkesin bu hizmet karşılığında katılım payı ödediği, daha önce 12kalem olan istisnai sağlık hizmeti sayısının 29 kaleme çıkartıldığı belirtildi. HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.