Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sağlık kamu hizmeti olmaktan uzaklaştı

Sağlık kamu hizmeti olmaktan uzaklaştı
02 Ocak 2015 - 0:17

Genel

Son dönemde sık sık açıklamalarda bulunan Tabip Odası Başkanı Fikret Şahin, 2014 yılını sağlık açısından değerlendirdi. Şahin, “Sağlığın kamu hizmeti olmaktan çıktığını” yineledi.

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Fikret Şahin, bir basın açıklaması yaparak 2014 yılını sağlık açısından değerlendirdi. Fikret Şahin,  Sağlıkta dönüşüm programının başlangıçta sağlık kurumlarına erişimi kolaylaştırdığını ama zamanla her alanda verilen katkı paylarıyla birlikte maddi güce endeksli bir sağlık sistemine dönüşmeye başladığını belirtti. Şahin, “kamunun sağlık hizmeti sunumundaki oranı giderek düşmekte ve sağlık ülkemizde kar edilebilecek ticari bir alan haline dönüştürülmektedir. Sağlıktaki dönüşümün özü budur” dedi.

 SAĞLIK HİZMETİNDE EŞİTLİK BOZULDU

Sağlık alanında bir takım olumsuzluklar olsa da iyi şeylerin de olduğunu belirten Şahin, “Mesela SSK ve Devlet Hastanelerinin birleştirilmesiyle hastanelerin vatandaşların kullanımına sunulması ve yine SSK’lı vatandaşların eczanelerden ilaç almalarının sağlanması doğru bir yaklaşımdır. Fakat yanlış olan şudur; Sağlık her vatandaşın eşit olarak yararlanması gereken anayasal bir haktır ve bu hizmet  kamu tarafından sağlanmalıdırdiyerek eşitliğin bozulduğunu, bunun vatandaşa daha fazla katkı payı ve sağlık harcaması olarak yansıdığını vurguladı.

BALIKESİR’ DE SAĞLIK ALANINDAKİ SORUNLAR

Tabip Odası Başkanı Fikret Şahin, Balıkesir’deki sorunları da şöyle özetledi: İmar planlarında sağlık alanlarının belirlenmemiş olması, belirlenen sağlık alanlarının da özel şahıslara ait olması nedeniyle karşılaşılan kamulaştırma sorunları, İl merkezinde mevcut hastane yatak kapasitesinin yetersizliği, Koruyucu sağlık hizmetlerinin geri planda kalması, tedavi edici sağlık hizmetlerinin öncelenmesi. Acil ambulans hizmetleri için şehir içi ulaşım arterlerinin yetersizliği, Merkez ve ilçeler arasında sağlık imkanlarının farklılaşması, Genel bütçeden sağlık alanına yeterli payın ayrılmaması, İlaç, sağlık malzemesi ve teknik donanımda büyük ölçüde dışa bağımlılık. HABER: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.