Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Seyfettin Çelebi:

Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Seyfettin Çelebi:
18 Şubat 2015 - 0:11

Genel

Sağlık hizmetinde kalite düştü

Sağlık-Sen Başkanı Çelebi, “Sağlıkta dönüşümle birlikte, vatandaşın sağlık hizmetine ulaşması kolaylaştı, ama kalite düştü. SGK açığı azalacağına arttı, sağlık sisteminde koordinasyonsuzluk oluştu” dedi.

Memur-Sen konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen’in Balıkesir Şube Başkanı Ömer Seyfettin Çelebi, son yılarda üzerinde çok tartışmalar yapılan sağlık sistemi ile ilgili sert eleştirilerde bulundu. Sağlık sisteminin ‘sağlıksız’ hale geldiğini söyleyen Çelebi, “Sağlıkta dönüşümle birlikte, vatandaşın sağlık hizmetine ulaşması kolaylaştı, ama kalite düştü. SGK açığı azalacağına 7 kat arttı. Hasta sayısı arttı, ama sağlık çalışanı sayısı artmadı. Sağlık sisteminde koordinasyonsuzluk oluştu” dedi.

“Vatandaşın sağlık hizmetlerine ulaşmasının kolaylaştığını, ama sağlık hizmetinde kalitenin düştüğünü” belirten Çelebi, “Hekim başına düşen hasta sayısı arttı. Hekimlerin iş yükü de attı, vatandaşın aldığı sağlık hizmetinin kalitesi de düştü. Vatandaş, ‘Geldim muayenemi oldum, ilacıma aldım’ diyor ama, sağlık hizmetlerinin niteliği tartışılır hale geldi” diye konuştu.

KOORDİNASYON BOZULDU

Sağlık-Sen Başkanı Çelebi, “Sağlık sisteminde illerdeki yapılanmada İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) ve Aile Sağlığı Merkezleri (ASM)  arasında koordinasyonsuzluklar yaşanıyor. Bir tür üç başlılık var” diyerek sistemin yapısal sorunlarına da dikkat çekti.

SGK’nın açığının da attığını yineleyen Çelebi, “Devletin sağlık giderlerinde büyük bir artış oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun açığı azalacağına 7 kat arttı. Özel sağlık kuruluşlarının yaptığı uygulamalar da devletin sağlık giderlerinin artmasında etkili  oldu. Sağlık sistemimiz, hem vatandaşı hem de hekimleri ezdi. Hastanelerde şiddet arttı. Biz, hekimlerin gelirinin yüzde 70’i garanti altına alınmasın, performansın daha sonra uygulanmasını öneriyoruz” dedi.

 ‘BÜYÜK BİR GÜVENLİK SORUNU VAR’

Aile Hekimliği sistemini de eleştiren ve ASM’lerin güvenlik sorununu dile getiren Sağlık-Sen Şube Başkanı Çelebi, “Aile Hekimlerine nöbet zorunluluğu gelmesi de yanlıştı. Bu durum Aile Hekimliği yasası ile çelişiyordu. Yasada ‘aile hekimleri nöbet tutmaz’ diyor, bu çelişki dana sonra Torba Yasa’da bir maddeyle giderildi.

Eski adıyla sağlık ocakları yeni adıyla Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) uygulamasının amacı 1.Basamak Sağlık Hizmeti vermek, ama bu amacını yerine getiremez durumda.

Toplum Sağlığı Merkezlerinde sağlık hizmetleri ile ilgili sorunların yanında çok büyük bir güvenlik sorunu da var. Hiçbir güvelik önlemi yok. İki bayan doktorun ücra bir mahallede çalışması çok zor” diyerek sağlık sistemindeki sorunların azalacağına artmış olmasına dikkat çekti. CEMİL YURTMAN

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.