Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sağlıkçıya Şiddete Hayır

Sağlıkçıya Şiddete Hayır
29 Nisan 2015 - 0:18

Genel

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Servet Kocaöz 28 Nisan “Sağlıkçıya Şiddete Hayır” günü nedeniyle yaptığı açıklamada “İnsana karşı saygı, hoşgörü, dayanışma gibi değerlerin güvenli bir yaşamın temel taşları olduğunu unutmamak ve yaşamın temelini korumak için her türlü olumsuz çalışma koşullarına rağmen, gece gündüz demeden büyük bir özveriyle hizmet vermeye çalışan tüm sağlık personelimizin şiddetten uzak, huzur içinde çalışmasını temenni ediyorum.” İfadelerine yer verdi.

2014 beyaz kod bildirimine göre 2014’ te sağlık personeline yönelik şiddet oranı artış göstermiş durumda. Buna göre beyaz kod bildirimleri sonucu 2014 yılında toplamda 238 fiziksel saldırı olmakla birlikte bunun 73’ü fiziksel 165 tanesi de sözel şiddet vakası. 2015’in ilk üç ay verilerine bakıldığındaysa toplamda 60 sağlık personeline yönelik şiddet vakası var. Bu iç açıcı olmayan ve gün geçtikçe artan, sağlık personeline şiddet vakalarına yönelik hem farkındalık oluşturmak hem de kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla İl Sağlık müdürlüğü “ Sağlıkçıya Şiddete Hayır” günü nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Yapılan Basın açıklamasına göre Sağlık Çalışanlarının ve hastaların hak, sorumluluk ve görevlerini yerine getirdiği takdirde şiddetin son bulacağını belirten İl Sağlık Müdürü Servet Kocaöz açıklamasında şunları kaydetti;

“Sağlık Hizmeti aynı amacı taşıyan hasta hekim işbirliğine dayanmaktadır. Bu ortak amaçta şiddet, baskı, zor kullanarak değil karşılıklı iyi niyet ve saygı çerçevesinde olmasının gerekliliğini vurgulamak için 28 Nisan ”Sağlıkçıya Şiddete Hayır”günü olarak ilan edilmiştir. Sağlık çalışanlarımız ve hastalarımız hak, sorumluluk ve görevlerini yerine getirdiği takdir de böyle üzücü haberlerle karşılaşmayacağımızı ümit ediyoruz.”

Sağlık Çalışanına Şiddette Hukuki Yaptırımlar Artacak

İl Sağlık Müdürü Servet Kocaöz’ ün yapmış olduğu açıklamaya göre Bundan sonra şiddete maruz kalan sağlık çalışanları için savcılık, suçu öğrenmesiyle beraber herhangi bir şikâyete gerek kalmaksızın soruşturma işlemleri başlatacak. Kocaöz “Sağlık Bakanlığı 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’nin 54. maddesinde sağlık çalışanlarına hukuki yardım konusunu düzenlemiş bulunmaktadır. Buna göre ”bakanlık ve bağlı kuruluşlarında; sağlık hizmeti sunumu sırasında veya bu görevlerden dolayı personele karşı işlenen suçlar sebebiyle ceza hukuku kapsamında yürütülmekte olan işlemler ve davalarda personelin talebi üzerine Bakanlık ve bağlı kuruluşlarınca hukuki yardım yapılmaktadır.” açıklamalarına yer verdi.

Her şeyin başı sabır ve hoşgörü

Kararlı bir devlet politikası ve sağlık personeli ile vatandaşın el ele vererek hoşgörü ortamında şiddetin son bulaca bileceğini belirten Kocaöz “her türlü olumsuz çalışma koşullarına rağmen, gece gündüz demeden büyük bir özveriyle hizmet vermeye çalışan tüm sağlık personelimizin şiddetten uzak, huzur içinde çalışmasını temenni ediyorum.” dedi.  SAMET AYDIN

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.