Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sağlıklı kemikler için…

Sağlıklı kemikler için…
22 Ekim 2014 - 11:02

Genel

Bugünde Ayşebacı Ortaokulu öğrencileri Çocukça sayfasının gözdeleri. Yaptıkları derslere kattıkları sevgi ve bilgiyle hem öğreniyor, hem de kendilerine farklı ufuklar açıyorlar. Fen ve Teknolojinin gizemine kapılan öğrenciler yaşamsal faaliyetlerin önemini kavrıyor.
İleriki yaşlarda kemik erimesine bağlı kırıkların önlenmesinin, büyük ölçüde çocukluk, özellikle de ergenlik dönemindeki hayat tarzına bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Sağlıklı bir geleceğe sağlık bilgileri ile de adım attığımız derslerimizde yada deneylerimizde uygulayarak ve yaşayarak hem bilgimizi hem de sağlığımızı güçlendiriyoruz.

 

Bu arada yemeklerimizde
Süt ürünleri
Lifli yeşil sebzeler
Yoğurt
Kalsiyum desteği
Magnezyum desteği
D vitamin
Kalsiyum ve D vitamini bakımından zengin ürünler tercih etmeyi unutmayalım.

 

ALPEREN: Tek kolla çanta taşımamalıyız. Okul çantalarımız kitaplarla dolu. Ağırlığı eşit şekilde taşımamız gerekir. Sırt çantamızın her iki kolunu da takmalıyız. Şimdi belki anlamayabiliriz ama ileriki yaşlarda ağrılarımız ve bazı sağlık sorunlarımız çıkabilir. Şimdiden önlemimizi almalıyız.
BERKAY: Arkadaşımın dediği gibi ağırlığı eşit taşımalıyız. Eğer çantamızı tek kolla taşırsak kürek kemiğimiz zarar görebilir.
BİNNUR: Kas sağlımığızı korumak için bazı şeylere dikkat etmeliyiz. Mesela; ders çalışırken ve yazı yazarken dik oturmalıyız. Yere eğilirken belimizi bükmemeliyiz. Onun yerne dizlerimizi kırmalıyız. Ağır bişey taşırken, ağırlığı kesinlikle belimize vermemeliyiz. Düzenli ve dengeli beslenmeliyiz.
DİLAN: Ben kolayı ve cipsi çok seviyordum. Biraz rahatsızlandım. Doktora gittim. Yapılan tahlillerde bazı değerlerimin düşük çıktığını söyledi doktorum. Kalsiyum ve fosfor içeren gıdaları tüketmediğimi bu yüzden de rahatsızlandığımı öğrendim. Şimdi ise çok dikkat ediyorum. Kola ve cips yerine bol bol balık yiyorum.
FIRAT: Yazın aileme yardım etmek için soğan çuvallarını taşıdım. Tek kolla taşıdığım zaman kollarımın ve sırtımın ağrıdığını farkettim. Daha sonra ağırlığı eşit olarak kollarıma verdim ve ağrım kalmadı.
FURKAN: Sağlıklı bir iskelet ve kas sistemine sahip olmamız için dengeli beslenmemiz şart. Kemiklerin yapısını incelediğimizde bol miktarda kalsiyum, potasyum ve fosfor, kasların yapısında ise protein bulunmakta. Eğer bizde bu minaralleri yeterince almazsak olanları tüketmek zorunda kalırız böyleliklede kemik ve kaslarımız zarar görür.
ELİF: Kemiklerimizi ve kaslarımızı korumalıyız. sağlıklı bir yaşam için çok önemli. Süt ve süt ile üretilen ürünleri kemiklerimizin daha sağlam ve sağlıklı olmasını sağlar ve kemik gelişimi için çok önemli. İskelet ve kas sağlığımızı olumsuz etkileyecek davranışlardan kaçınmalıyız. Örneğin; oyun oynarken birbirimize zarar verecek hareketler yapmamalıyız. Aksi takdirde kemiklerimizin kırılmasına neden olabiliriz.
SUDE: Benim boynum çok ağrıyordu. Öğretmenim yastığımı değiştirmem gerektiğini söyledi. Bende değiştirdim. Rahatladım şimdi ağrılarım yok. Yastığım çok alçak olduğu için boynumun rahat etmediğini bu yüzden de ağrıdığını öğrendim. Ve şimdi boynum ağrıyor diyen olursa ilk söylediğim yastığını değiştirmesi.
BUKET: Yürürken ve koşarken de yanlış hareketlerde bulunmamalıyız. Kaslarımızın yırtılmasına neden olabiliriz. Dik oturmaz, yürürken dik yürümezsek, iskeletimizde şekil bozuklukları meydana gelebilir. Sırada dik oturmalıyız. Dik yürümeye özen göstermeliyiz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.