Balıkesir Merhaba Gazetesi

SAHİP ÇIKARSANIZ BALIKESİR KAZANIR

SAHİP ÇIKARSANIZ BALIKESİR KAZANIR
08 Aralık 2014 - 0:20

Genel

Ak parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati MERHABA ’ya konuştu.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin  Nebat,i siyasetten bilime ve Balıkesir’de Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan  Selefi Edip Uğur’a dair pek çok konuya değindi.

Konuşmasına Önce Edip Ağabeyimizden başlayalım diyen Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati Balıkesir ziyareti ve Balıkesir’i bekleyen projelere dair önemli açıklamalarda bulundu.

HALEF’İ SELEF’İ İÇİN NE DEDİ?

Edip ağabeyimize sahip çıkın. Projeleri sağlam. Sahip çıkarlarsa Balıkesir çok şey kazanacak. Gayrimenkullerinin değeri artacak. Kalite yükseldikçe, hizmet kalitesi arttıkça insanlar orayı tercih etme konumuna geldiği için öncelik sıralamasında da en öne koyacaklar. Dolayısı ile Edip Bey Balıkesir’e çok şey kazandıracak.

Ankara’da Merhaba’yı konuk eden Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati, ‘Edip Uğur önemli bir şahsiyet. Partiye büyük katkı sağlamış gerek milletvekilliği, genel başkan yardımcılığı, işadamı, siyasetçiliği ile öne çıkmış Balıkesir’de yerli bir aileden çıkan isim’ dedi.

KAZANMASIYLA TESCİLLENMİŞ OLDU

Öncelikle Edip Bey’in halefi olmamız hasebiyle resmi bir ziyaret ve kongre vesilesi ile Balıkesir’e geldik. Kendisini makamında ziyaret etmemiz ayrı bir keyif oldu. Benim Selefim Olarak Ak partide gerek milletvekili olarak genel başkan yardımcısı olarak büyük katkıları olmuş ve herkesin takdirini kazanmış biri olarak sevdiğimiz bir büyüğümüz. Bir tarafta iş adamı diğer tarafta siyasetçi. İşadamı kimliği ile de Balıkesir’de öne çıkmış. Mecliste milletvekili olarak öne çıkmış. Balıkesir’in yerli bir ailesinin mensubu olması hasebi ile önemli bir şahsiyet. Resmi olarak kendisini ziyaret etmekten dolayı büyük keyif aldım. Balıkesir onu hak ediyor. Orada başarılı çalışmalara imza atacaktır. Balıkesir büyükşehir olduktan sonra orayı kazanması Büyükşehir Belediyeyi hak ediyor olmasının bir tescili idi. Balıkesir Ege’ye açılan kapımızın daha da gelişmesine vesile olacaktır.

BALIKESİRDEKİ PROBLEM

Balıkesir’deki problem, özellikle buraya gelen yabancı misafirlerin ilişki ve hizmet sunumunda yetersizlik yaşaması. Hem yol hem altyapı hem kültürel turistik tesislerin konaklama imkânlarının geliştirilmesi. Bir ile gidildiğinde belirli bir amaç için gidiliyor. Balıkesir’e biri deniz diğeri kültür turizmi, termal turizmi, için gidiyor. Sıhhat kazanmak için kaz dağlarına oksijen almaya gidiyor. Herkesin farklı amacı var. Amaçların ortak noktada birleştirilmesi ve ona ilişkin olarak çözümler üretilmesi önemli. İstanbul büyükşehirdeki problemler kentsel dönüşümle ilgili temel problemler ve altyapısını tamamlamış fakat ulaşım konusunda metro gibi yeraltına inen ulaşım akışının gerçekleştirilmesi gerekiyor. Büyükşehre özel çalışma yapmak lazım. Bunun içinde bir şehir düşünce merkezi oluşturulabilir.’

CİDDİ HAZIRLIKLAR YAPTI

Edip bey oraya gelirken çok ciddi bir hazırlık yaparak geldi. Hem ilçeleri hem de İl’i tanıyan biri. Yapmış olduğu projelerle zaten seçmenin gönlünü fethetti. Projelerin ne kadar gerçekleştirileceğini vermiş olduğu destekle satın almış oldu. Öyle ki sevindirici ve inandırıcı haliyle projeleri uygulanacağı duygusunu seçmene yaşattı. Öne sürdüğü ve proje olarak lanse ettiği her türlü projeyi gerçekleştirecek kapasitede olan birisi. Önümüzdeki dönem içinde büyükşehir olarak yapacağı çalışmalar diğer tarafta Ankara’da üç dönem milletvekili MKYK üyeliği, Genel Başkan Yardımcılığı yapmış olması nedeni ile de Ankara’daki çalışma yapısını bürokrasiyi çok iyi bilen birisi. Hem merkez hem de yereldeki tüm unsurları Büyükşehir Belediyesi içindeki sınırları vatandaşların hizmetine sünme noktasında büyük bir beceri elde edecektir. Sunmuş olduğu projelerin hedefinde yüzde yüz olacağına inanıyorum.

BÜYÜKŞEHİR’DE YOL HARİTASI

Yapılacak ve yapılması düşünülen hizmetlerle ilgili olarak, ‘Büyükşehir belediyesi ile sınırların genişlemiş olması başlı başına Belediye Başkanlarının çözmesi gereken ve kendilerine bahşedilmiş olan bu imkânı en iyi şekilde çözülmesi konusunda göstermeleri gereken bir yol haritasını çizmiş oluyor. Çünkü Balıkesir’i gördüğüm kadarı ile arazisi çok geniş sadece Ege değil Marmara ile de bağlantısı olan bir yer. Marmara ve Ege arasında kültür, turizm hem de geniş coğrafya ile ilgili her türlü sorunun çözümü noktasında gerekli özveriyi göstermek zorunda. Bunlarında yapılabilmesi için uygulanabilir hale gelmesi lazım. Gördüğüm kadarı ile bir hastane talebi var. Yol, otobanların bitmiş olması gerekiyor. Bölünmüş yolların biraz daha genişletilmiş olması gerekiyor. Yazın trafik sorunu baş edilemeyecek noktalara kadar gelmiş. Oranın özelliği deniz ve termalden dolayı yabancı turisti kaz dağlarından dolayı da yerli turisti çekiyor. Orada turistlerin ikametlerinin sağlanması ve her türlü hizmetin verilebilmesi için altyapının da gerçekleştirilmiş olması gerekiyor. Zannedersem ilk yıllık hazırlık sürecinden sonra önümüzdeki yıl ciddi çalışmaları ortaya koyacaktır.’

DÜŞÜNCE MERKEZİ KENT KÜLTÜRÜ

Esenler Belediyesinin bilim kurulunun üyesi olan Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati  Şehir Düşünce Merkezi çalışmaları ile ilgili olarak ‘burası kaygı ile oluşturulmuş bir bilim merkezi’ dedi. Türkiye büyüyor ve gelişiyor diyen Nebati bu kaygının büyüme ve gelişmeyle birlikte Ciddi bir şekilde şehirlerde değişim ve dönüşüm yaşattığını söyledi. Genel Başkan Yardımcısı Nebati şöyle konuştu: Birde geçmişten kaynaklanan kentsel yapılanmanın olumsuz tarafları bugünkü şartlar içerisinde yaşayan insanların kent, mekân, kültür, insan gibi ilişkilerinin gerçekleştirilmesinde ciddi bir problem teşkil ediyor. Bunun içinde kent kültürünün oluşması için Büyükşehirler başta olmak üzere kent kültürünün yeniden ihya edilebilmesi, medeniyetimizle ilişkili olarak ta yapılması gereken her türlü altyapının sağlanması bu altyapı ile beraber fiziki ortamın güzelleştirilmesi, fiziki ortam güzelleştirilirken de medeniyetle olan bağlantısını kadim şehir anlayışımızda modern gelecek anlayışının birbiri ile bağlantılı olması gerekiyor. Bu kaygılarla da düşünce merkezi oluşturuldu. Bu düşünce merkezi yapmış olduğu son 2yıldaki çalışmalarıyla Türkiye’ye gündem oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde ciddi katkıları başbakanımız ve hükümetimizin, Büyükşlehir belediyemizin  katkıları oldu. Aynı zamanda şehir düşünce merkezi Türkiye’de değil dünyadaki özellikleri, örnekleri de alıyor. Kentsel dönüşüm anlamında bir takım teorik bilgileri pratiğe dönüştürecek tedbirleri alacak çalışmalar yapıyor.

YENİ ŞEHİRLERE DOĞRU

Önümüzdeki hafta Kazakistan’a gidilecek .Yeni bir şehir oluşturuldu. Başkent oluşturmak için yenden oluşturulmuş bir şehir merkezi. Orası ile ilgili bir çalışma yapılacak. Esenler içerisinde yerelde kentsel dönüşümle ilgili. Büyükşehir sınırları içerisinde düşünsel altyapının oluşturulması için sempozyumlar düzenleniyor. Bu sempozyumlarla da insanların ufuklarını açmaya yönelik çalışmalar yapılmış oluyor. Başbakanımızın da katılımı ile bir sempozyum gerçekleşecek. Vatandaşın birlikteliği ile ortaya konmuş ve sadece Esenler değil, Türkiye’ye örnek bir çalışma olmuş olacak . Mesela Antalya Büyükşehir belediyesi aradı. Antalya’ya nasıl bu çalışmayı monte edebiliriz diye onunla ilgili bir çalışma yaptık. Büyükşehir belediye başkanları ile toplantılar yapılıyor. Özgür akademik bir ortamda vatandaşların kaygılarını da dile getirdiği bir şekilde oluşturulmuş çalışmalar bunlar. HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.