Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sahne Fobisi

Sahne Fobisi
20
13 Ekim 2018 - 8:23

• Bazı sanatçılarda, sahneye çıkma korkusu vardır, yanlış yapma, endişe duyma gibi şeyler yaşanabilir. Bu doğaldır fakat şu unutulmamalıdır ki sanatın özün de insan vardır. Ona hitap etmek, ona sergilemek ya da ona yazmak ,her ne olursa olsun, insanın beğenisine sunulan şeydir sanat .. Sahne korkusunu ortadan kaldıracak şey deneyimdir ya da dış dünyayla bağlantıyı kesmek..

• Bu dış dünya ile bağlantı kesme konusuna tiyatroda katılanlar mevcut iken bunun aksine “sanatçı dış dünyaya kulak asmalı ve onun sesini dinlemelidir” diyenler de mevcuttur. Sahne korkusunu yenmede bence en önemli arguman deneyim.. sanatçı ne kadar çok sahneye çıkar ve tecrübe kazanırsa o derecede sahne hakimiyeti artacak ve sahne fobisi sıfırlanacaktır.. bir diger arguman ise özgüvendir.. Evet özgüven sanatçı için önemlidir olmalıdır

da.. fakat fazla özgüven sanatçıya sahne fobisini yendirebilir fakat bambaşka yollara götürür ki sanatçı artık üretim yapmaz ve “Her şeyi ben bilirim,hepsini öğrendim” havasına girerek yerinde sayar ve bu da sanatçıyı geriletir, gelişime kapalı hale getirir..

• Sevgilerimle..

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.