Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sahneye Tek Çıktı Beş Oynadı

Sahneye Tek Çıktı Beş Oynadı
27 Mart 2021 - 11:07

Sahneye Tek Çıktı Beş Oynadı

Ayvalık Kadın Oyunları Festivali’nin dördüncü gününde  “Bernarda” oyunu seyirciyle buluştu.

SAHNEDE BU KEZ BERNARDA VARDI

Pandemi yasakları nedeniyle uzun süredir sahne alamayan sanatçılar Ayvalık’ta düzenlenen Kadın Oyunları Festivali’yle seyirciyle bir araya gelmenin keyfini çıkarıyor. Kadın Oyunları Festivali’nin dördüncü gününde, “Bernarda” oyunu seyirciyle buluştu. Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde sergilenen Bernarda, Federico Garcia Lorca’nın “Bernarda Alba’nın Evi” adlı eserinden yola çıkıyor. Beş ayrı karakter ile sahnede başarılı bir performans sergileyen Özge Arslan’ı oyun sonunda izleyiciler, dakikalarca ayakta alkışladılar.

TEK KİŞİLİK PERFORMANS SERGİLEDİ

Ev içinde yas ilan ederek kurduğu otorite ile bilinen tüm baskıcı rejimlerin küçük bir modelini oluşturan Bernarda karakterini Özge Arslan başarıyla canlandırdı. Sahnede çarpıcı oyunculuğu ile otoritenin, kadın kimliğine uyguladığı cinsiyetçi, ayrımcı baskıyı beş kadını aynı anda sahnede oynayan sanatçı, Fandangos ve Flamenko’dan da örnekler verdi. İspanya’nın bir köyünde, atalarından gelen adetlere bağlılığını despotizm boyutuna taşımış Bernarda’nın matem evini, beden dili, şal kullanımı ve ses değişimleriyle seyirciye aktaran Özge Arslan, çarpıcı oyunculuğu, etkileyici sesi, şarkıları, ayrıca danslarıyla muhteşem tek kişilik performansıyla tüm övgüleri hak etti.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Oyunun ardından Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’in eşi Canan Ergin oyuncu Özge Arslan’a bir buket çiçek takdim etti. Pandemi nedeniyle yaklaşık bir yıldır sahneye çıkamadıklarını belirten Arslan, “Böyle bir dönemde bir festivale soyunmak gerçekten takdire şayan. İçinde bulunduğumuz süreçte ve bu koşullarda sahnede olmak benim için gerçekten çok güzel bir duygu. Bize bu şansı tanıdığı için organizasyon komitesin festivalde emeği geçen herkese gerçekten ayrıca çok teşekkür ediyorum” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.