Balıkesir Merhaba Blog YazılarıSağlık

Sakız ve Diş Macunundaki Gizli Tehlike: Kalp Krizi Riski!

Bilim insanları, düşük kalorili yapay tatlandırıcı ksilitolun kalp krizi ve felce yol açabileceğini ortaya koydu.

Sakız ve Diş Macunundaki Gizli Tehlike: Kalp Krizi Riski!

Sakiz Ve Dis Macunundaki Gizli Tehlike Kalp Krizi Riski 1
Sakız Ve Diş Macunundaki Gizli Tehlike: Kalp Krizi Riski!

“European Heart Journal” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, ksilitolun kanın daha kolay pıhtılaşmasına neden olabildiği tespit edildi. Bu pıhtıların kalbe ulaşması durumunda kalp krizine, beyne ulaşması durumunda ise felce yol açabileceği belirtildi.

Ksilitolun Tehlikesi!

2004-2011 yılları arasında kalp rahatsızlığı için tedavi gören hastaların  bin 157 kan örneği ile yüksek kalp rahatsızlığı riski taşıyan 2 bin 100 kişinin kan örnekleri incelendi. Sakız ve diş macunu gibi birçok üründe kullanılan ksilitolun tehlikeli sonuçlar doğurabileceği saptandı.

“Ölümcül sonuçlar doğurabilir”

Araştırma ekibinden Dr. Stanley Hazen, CNN’e yaptığı açıklamada, ksilitolun obezite ve diyabet gibi hastalıklarda alternatif tatlandırıcı olarak verildiğine dikkat çekerek, bunun ölümcül sonuçlar doğurabileceği konusunda uyardı. Hazen, ksilitol için yapılan araştırmanın sonuçlarının eritritol ile benzerliğine işaret etti ve kalp hastalığı riski taşıyanların kanlarında yüksek seviyede ksilitol bulunmasının, bu rahatsızlıklara yakalanma tehlikesini iki kat artırdığını vurguladı. Hazen, şekerin glukoz seviyesini yüzde 10-20 artırmasının normal olduğunu belirterek, sağlıklı gönüllülere ksilitol içeren içecek verildiğinde glukoz seviyelerinin 1000 kat arttığına dikkat çekti.

İlgili Makaleler

Dünya Sağlık Örgütü Güvenli Demişti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Haziran 2023’te yapay tatlandırıcılardan aspartamı, insanlar için “muhtemel kanserojen” olarak sınıflandırmış ve günlük alım miktarı aşılmadığı sürece kullanımının güvenli olduğunu açıklamıştı. Bu yeni bulgular, özellikle ksilitolun yaygın kullanıldığı ürünlerde dikkatli olunması gerektiğini bir kez daha gözler önüne serdi. Kalp krizi ve felç riskine karşı önlem almak isteyenlerin, bu tür tatlandırıcılardan uzak durmaları öneriliyor.

Haber: AA

Bakan Koca: “Randevu Sadakat Oranında Büyük İyileşme Var”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu