Balıkesir Merhaba Gazetesi

SANATA GÖNÜLDEN DESTEK

SANATA GÖNÜLDEN DESTEK
30 Mart 2015 - 0:05

Genel

Balıkesir Türk Müziği Korosu Konseri sezonun 5’nci konserinde sanatseverlerle bir araya geldi. Konuk bestekârları ağırlayan Balıkesir Türk Müziği Korosu konserinde, Vali Mustafa Yaman ve Hanımefendi Gülseren Yaman’ın koro ile birlikte görüntü vermesi takdirle karşılandı. Konser, Musiki Derneği Başkanı Levent Tellioğlu’nun açılış konuşması sonrasında Türk Müziği Korolarını kurucusu Bestekar Sıtkı Sahil ’in sahneye çıkması ile başladı.

Koronun final şarkısını koro elemanlarının arasına katılıp birlikte seslendiren Vali Mustafa Yaman ve eşi Gülseren Yaman salondaki müzikseverlerce ayakta alkışlandı.

Salih Tozan Toplantı ve Gösteri Merkezinde yapılan konsere Vali Mustafa Yaman, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Eray, Emniyet Müdürü Feridun Boz, kaymakam Bayram Gale ve çeşitli illerden gelen Bestekârlar, şair ve güfte yazarları sanatseverler katıldı.

Programın açılış konuşmasını Balıkesir Musiki Derneği Başkanı Levent Tellioğlu yaptı. Tellioğlu sanat ve sanatın önemine vurgu yaparak katılım sağlayanlara teşekkür etti. Şefliğini ve Sanat yönetmenliğini Bestekâr Sıtkı Sahil ’in yaptığı Türk Müziği Korosu ’Yeni Besteler ve Bestekarları’ konserinde Bestekarlar Turhan Taşan, Suat Yıldırım, Cengizhan Sönmez’i ağırladı. Ankara’dan Şair eski Milletvekilleri İbrahim Taşdemir, Şükrü Ünal, Ruşen Işın ve İstanbul’dan Vural Şahin’de programda kendi eserlerinin sözlerini okudu. İlk eser Veli Dede’nin Hicaz Hümayün peşrevini müteakiben Hacı Sadullah Ağanın Güftesi Envari’ye ait olan Hicaz yürük semaisi ile başladı. Nideyim Sahn-ı çemen seyrini cananım yok.

BİR TUTAM HASRET

Solistlerin ve koronun seslendirildiği eserler katılımcı sanatseverler tarafından ilgiyle dinlendi. Konuk bestekarlar arasında yer alan TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçısı ve icracılığın yanında şiirleri de ustalıkla yorumlayan Cengizhan Sönmez, Türk Müziği Korolarının kurucusu ve bestekar Sıtkı Sahil ’in eserlerini de ‘Bir Tutam Hasret’ programında seslendirmişti. Program dışı sürprizlerinde yaşandığı konserde ayrıca koronun Akademisyen Hocalarından Derya Sahil Eroğlu ’da ‘gidersen gözyaşı dökerim ve beni yaşlı gözlerimle bırakıp ta gidemezsin adlı eserleri dile getirdi. Solistler Oğuzhan Kargun, Hakan Zafer İpekçi, Canan Onkar, Figen Sümer, Merve Aktumur, Nusret Sivrihisar, koronun nazariyat hocalarından Pelin Demirbay ,Çağlar Fidan, Gülseren Yiğit  ve koro üyelerinin tümü söylediği şarkılarla sanatseverlere güzel bir gece yaşattı.

SANATIN İÇİNDEN

Türkiye’nin en köklü kurumlarından biri olan Balıkesir Türk Müziği Korosu, sezon açılış konserini 13 Eylül’de İstanbul’da ikinci konserini 31 Ekim ve üçüncü konserini 28 Kasım Dördüncü konserini 17 Ocak tarihinde Salih Tozan Toplantı ve Gösteri Merkezinde sunmuştu. Konser, Altı Eylül Belediyesi ve Sevgi Hastanesinin katkıları ile yapılan konserde koro sanatseverlerden beğeni aldı. KAMİL AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.