Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sanayiyi en güzel yöreye yığmışlar

Sanayiyi en güzel yöreye yığmışlar
11 Kasım 2014 - 0:11

Genel

1/100 BİNLİK PLAN DOĞAYI BİTİRECEK

Partisinin Balıkesir-Çanakkale Yeni Çevre Düzeni Çalıştayı sonrasında açıklamalar yapan CHP Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, bu planın Türkiye’nin en güzel doğasını tehdit eden unsurlarla dolu olduğunu, Kazdağları’nda yapımı ön görülen su toplama alanlarının aslında arsenik havuzları için düşünülmüş olabileceğine dikkat çekti.

CHP Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, partisinin düzenlediği ÇalıştaydaBalıkesir-Çanakkale Çevre Düzeni Planı’nı eleştirdi. Gümüş, bütün sanayinin ülkenin en güzel doğasının bulunduğu bölgeye yığıldığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş,1/100 binlik Balıkesir-Çanakkale Yeni Çevre Planını eleştirerek, “Pek çok termik santral, hidroelektrik santral, maden sahası, kimya sanayi sahası alanlarının ülkenin en güzel doğasına sahip yerlerden biri olan Balıkesir-Çanakkale bölgesinde yapılmasının öngörüldüğünü belirtti. Söz konusu plan yapılırken bölge halkına, sivil toplum kuruluşlarına hiç sorulmadığını belirterek, bu durumu eleştiren Gümüş, “Bir bölgeyi planlarken önce orada yaşayan insanlara soracaksınız. Temsili ve katılımcı demokrasi o zaman anlam bulur” dedi.

Biga ve Karabiga ilçelerinde 1/100 binlik planda 15 tane yeni termik santral projesi olduğunu belirten Gümüş, bölgede üç gündür incelemelerde bulunduklarını; Irmakları, şelaleleri, ormanları, denizi, yabani hayvanları ile muazzam doğaya sahip bölgenin hükümetin rant tehdidi altında olduğunu dile getirdi.

 ‘KAZDAĞLARINA BARAJ MI ZEHİR HAVUZU MU?’

Kazdağları’nda yapılması gündemde olan su toplama barajlarının da şüphe uyandırıcı olduğuna dikkat çeken Milletvekili Gümüş, bu kadar çok miktarda suyun ne için toplanacağının anlaşılamadığını vurguladı. Gümüş, “Konutların su ihtiyacının çok ötesinde miktarlarda su toplamanın akla başka şeyleri getirdiğini ve madenlere su sağlamak için düşünülüp düşünülmediğini bilmek istediklerini” söyledi. Kazdağları’nda halen bir kısmı altın madeni olan pek çok maden sahası olduğunu hatırlatan Gümüş, 1/100binlik planlarda bazı yeni maden sahaları eklendiğini belirtti. CHP Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, Balıkesir-Çanakkale Çevre Düzeni Planı’nın, Balıkesir doğasına büyük zararlar verecek nitelikleri olduğunu, özellikle kıyı kesimlerinin tehdit altında olduğunu savundu. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.