Balıkesir Merhaba Gazetesi

ŞAPKADA EMEK VAR

ŞAPKADA EMEK VAR
26 Mart 2016 - 0:06

Genel

ŞAPKADA EMEK VAR

Balıkesir’in tanınmış şapkacılarından Sucai Akay, Beğen Al Şapka’nın işletmecisi. El yapımı şapkalarının ünü Balıkesir’i aşan Sucai Akay, şapka seçimindeki püf noktaları B.MERHABA’ya anlattı.

Sucai Akay, 51 yıldır Balıkesir’de el yapımı şapkalar yapıyor. Marmaralı pasajında bulunan işletmesinde el yapımı şapkalar üreterek yok olmaya yüz tutan bir mesleği sürdürmeye çalışıyor. Yaptığı şapkaların ünü Balıkesir’i aşan Sucai Akay, el yapımı şapkaların daha sağlıklı ve doğal olduğunu dile getirdi.

‘El Yapımı Şapka Sağlıklı’

Sucai Akay, ‘Yaklaşık 51 yıldır kendi yaptığım el yapımı şapkaları üretiyorum. Bu meslek pek kalmadı günümüzde. Hızla gelişen konfeksiyon atölyeleri ve fabrikalaşma şapkaları da etkiledi. Fabrikada üretilen şapkalar daha uygun fiyatlı ve hazır olduğu için çok çabuk alıcı buluyor. Ama el yapımı şapkalar kadar sağlıklı ve doğal değil. Benim ürettiğim şapkalar kolay kolay terletmez. Sağlıklı ve doğal ürünler kullanılarak yapıldığı için deri ve saçta oluşan hastalıklara, döküntülere yol açmaz’ diyerek el yapımı şapkaların daha sağlıklı olduğunu dile getirdi.

‘Farklı İllerden Geliyorlar’

Yaptığı şapkalara gelen talebin kendisini sevindirdiğini söyleyen Sucai Akay, ‘Şapkalarımı farklı illerden almaya gelen müşterilerim bile var. Bu beni şaşırttığı gibi çok da mutlu ediyor. Kendi atölyemde ürettiğim şapkalarla ilgili pek çok televizyon kanalı ve gazetede yer aldım. Alanımda Tübitak ödülü aldım. Pek çok başarılara imza attım. Kaybolmaya yüz tutan mesleklerden biri olan şapkacılığı yaşatmaya devam edeceğim.’ Dedi.

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.