Balıkesir Merhaba Gazetesi

Saray’da adalet aradılar

Saray’da adalet aradılar
13 Eylül 2014 - 0:08

Genel

Saray’da adalet aradılar

Türk Büro-Sen ve Adalet Büro-Sen üyeleri, çalışanlar arasındaki ücret farkını protesto için Balıkesir Adliye Sarayı önünde toplanarak basın açıklaması yaptı

01

 

Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışanlar arasında sadece hakim ve savcılara bin 155 lira zam yapılacağı açıklaması, diğer çalışanları kızdırdı. Günlerdir karara tepki gösteren, uygulamanın büyük bir adaletsizlik olduğunu belirten memurlar, dün de Adalet Sarayı önünde basın açıklaması yaparak Adalet Bakanlığını ve Hükümeti protesto ettiler.

Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu’na (KAMUSEN) bağlı Türk Büro-Sen ile bir konfederasyona bağlı olmayan Adalet Büro-Sen üyeleri, iki ayrı bildiri ile karara tepki gösterdiler.

Türk Büro-Sen Balıkesir Şube Başkanı Sıtkı Alkan tarafından okunan basın açıklamasında Hükümete ve Adalet Bakanı’na sert eleştiriler vardı. Bildiride, “Maalesef ülkemizde adalet mekanizmasının sadece hakim ve savcılardan oluştuğu düşünülmektedir. Her sene adli yıl açılışında hakim ve savcıların sorunları konuşulmakta, işin mutfağında çalışan adalet personeli unutulmaktadır” denildi.

HÜKÜMET UÇURUMU BÜYÜTTÜ

Türk Büro-Sen Başkanı Alkan, açıklamasında hükümetin daha önce de iki defa hakim ve savcıların özlük haklarında iyileştirme yaptığını hatırlatarak, “Ne yazık ki o düzenlemelerde adaletin fedakar çalışanları  yer almamıştı. Adalet çalışanlarının, AKP hükümetinin geçmişte yapmış olduğu  ayrım neticesinde hakim ve savcılarla diğer çalışanların maaşları arasında ciddi uçurumlar oluşmuştur. Bu defa yapılan düzenlemelere de dahil edilmemeleri halinde uçurum daha da büyüyecektir. Yapılan bazı düzenlemelerle adalet çalışanlarının  nöbet ücretleri, havuz paraları, fazla çalışma  ücretleri kaldırılmak  suretiyle  maaşlarında kayıplar meydana gelmiştir” dedi. Alkan,  adalet çalışanlarının 5 Eylül 2014  tarihinden bu yana  Türkiye genelinde  Başbakanlık ve Adalet Bakanlığını  dilekçe yağmuruna tutarak taleplerini dile getirdiklerini hatırlattı. Alkan, taleplerin ise çok insani, makul ve meşru olduğunu vurguladı.

ARTIK YETER DEDİLER

Türk Büro-Sen Şube Başkanı Sıtkı Alkan, “AKP iktidarı döneminde hakim ve savcılara zam yapılırken diğer personele yapılmaması adalet midir? Adaleti bir bütün olarak görmemek  adalet midir? Hakim ve savcılarla diğer çalışanların ücretleri arasında uçurum oluşturmak adalet midir? Adaletin ağır yükünü çeken adalet personelini yok saymak adalet midir?” diye sordu. Alkan, bu adaletsizlik devam ederse çalışma barışının da bozulacağı uyarısında bulundu.

Adalet Sarayı önündeki protestoda Adalet Büro-Sen Temsilcisi Engin Gür tarafından okunan basın bildirisinde ise “Ezildik, itildik, sürüldük, havuzlarımız alındı sabrettik. Yol ücretlerimiz alındı, nöbet ücretlerimiz alındı, fazla mesailerimiz alındı sabrettik.  Yeniden klavye sınavına tabi tutulduk sabrettik. Eğitim sebebiyle mazeret tayinlerimiz kaldırıldı, maaşlarımıza iyileştirme istedik ‘bütçe yetersiz’ dediler sabrettik artık yeter!” denilerek tepki gösterildi. Gür, adliye çalışanlarının çok büyük bir iş yükü altında ezildiklerini, bir dairede yaklaşık 30 bin dosya ile boğuştuklarını, fakat emeklerinin karşılığını alamadığı gibi yine adaletsizlikle karşı karşıya kaldıklarını belirtti. Gür, bu olumsuzluklar devam ederse iş yavaşlatma ve iş bırakma eşlemlerinin başlayacağı uyarısında bulundu.

 

SADECE ZAM DEĞİL

Adalet Bakanı Bekir  Bozdağ, yaptığı açıklamada Ekim ayında TBMM’nin açılmasının ardından teklif olarak getirilecek düzenlemelerde ayrıca şu unsurlar olduğunu açıklamıştı: Hakim ve savcılara sicil affı, İdari yargıda ve Danıştay’da görev yapan, ancak hukuk fakültesi mezunu olmayanlara, sınavsız hukuk fakültelerine girme hakkı, Hakim ve Savcılara, silah satın alma ve edinme konusunda emniyet mensuplarının haklarının tanınması. Yargı için en kritik seçim olan Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerine bir ay kala açıklandı.  HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.