Balıkesir Merhaba Gazetesi

Sarı: “Çiftçi İsyanda”

Sarı: “Çiftçi İsyanda”
23 Haziran 2022 - 19:52

Sarı: “Çiftçi İsyanda”

 

 CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı il yönetim kurulu üyeleriyle kırsal mahallelerde çeşitli ziyaretler yaptı. Sarı ziyaretler sonrasında bir açıklama yaparak çiftçinin isyan ettiğini söyledi.

 

 

CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “Tarlasında ziyaret ettiğimiz çiftçimiz, köydeki üreticilerimiz; ‘’Tarlamızı ektiğimizde 7 liraydı mazot, şimdi biçerken oldu 30 lira, bir günde ekinleri biçmek için 20.000 TL mazot harcıyoruz. Geçen sene 14 TL olan saman, bu sene 50-60 liraları buldu. Hazır yem fiyatlarına yetişemiyoruz. Hayvana ne yedireceğimizi şaşırdık.’’ Diyerek içinde bulunduğu çaresizliği dile getiriyor ”dedi.

 SARI  “DIŞA BAĞIMLI BİR ÜLKE HALİNE GELDİK”

Sarı, “Ülkemiz tarım üretiminde kendi kendine yeten bir ülkeyken, 20 yıllık AKP iktidarında ne yazık ki dışa bağımlı bir ülke haline geldi, buğdayı bile savaş halinde olan Rusya’dan, Ukrayna’dan alır duruma düştü. AKP iktidarının çiftçimize layık gördüğü durum ortada, İthalata muhtaç duruma getirdiği güzel Ülkem ve Çiftçilerimiz her türlü olumsuzluğa rağmen toprağına olan bağlılığı ve ülkesine olan inancıyla kendisi para kazanamasa da, halkımızın ihtiyaçlarını üretme inancıyla mücadele etmesine rağmen, yüksek tohum, gübre, mazot, su, elektrik fiyatlarına rağmen, yani girdilerin tamamının fiyatlarının çok yüksek olmasına karşın, elde edilen ürün fiyatı düşük ve yetersiz kalmıştır.”şeklinde konuştu.

“TARIM ve HAYVANCILIK İFLAS ETMİŞTİR”

Sarı, “Tarım ve Hayvancılık politikaları çökmüştür. Yetersiz, plansız, Dünya ve ülke gerçeklerinden uzak bir şekilde pahalıya ürettiği ürünü, emeğinin karşılığını alamadan ucuza satmak zorunda kalması köylü ve çiftçilerimizin artık sabrını ve imkanlarını bitirmiştir. Doğal olarak köyden kente göçü artırmış , arazilerin el değiştirmesine, ailelerin parçalanmasına sebebiyet vermiştir.Üretmeyi değil ithalatı seven bu anlayış kendi köylüsünü destek olmak yerine, kendi zenginlerini yaratmaya çalışıyor ve onları desteklemeyi tercih ediyor. Bu anlayış çalışıp çabalayan, emek veren, üreten ama karnını doyuramayan, ürünü hak ettiği değeri bulamayan mağdur üreticiler yaratmıştır. Üretici çiftçilerimiz üretimden kopuyor, artık üretmek istemiyor, her geçen gün daha büyük bir gıda krizi ile karşı karşıya kalacağımız günlere yaklaşıyoruz. CHP iktidarında emek veren çalışan çiftçimiz ve üreticimiz emeğinin karşılığını alacak, hep birlikte üreteceğiz ve ülkemizin kalkınmasına destek olacağız. Bu günler geçecek ve çiftçilerimizin sorunlarını biz çözeceğiz. Çiftçimiz yeniden iktidarımızda ‘’milletin efendisi’’ olacaktır ”dedi.Haber: Yoldaş Kocaer

 

 

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.