Gündemİlçe HaberleriTürkiye Gündemi

Sarı: ‘Çiftçiler Alacaklı!’

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, çiftçilerin giderek artan borç yükü altında ezildiğini ve iktidarın tarım politikalarını eleştirdi. Borç 652 Milyar

Sarı: ‘Çiftçiler Alacaklı!’

“Çiftçi nefes alamaz duruma getirildi,” diyen CHP’li Serkan Sarı, “Çiftçimiz geçen yıldan sadece 7.5 milyar dolar, bugünkü kurla baktığımızda, 250 milyar lira alacaklı durumda. Ama çiftçimiz bu destekleri alamadığı için her geçen gün bankalara daha fazla borçlandı, daha fazla zor duruma düştü. Şu anda bankalara borcu 652 milyar TL’yi buldu,” dedi.

Milli Gelirden Çiftçi Desteklenmeli

CHP’li Serkan Sarı, Tarım Kanunu’nun 21. Maddesi hükmünce milli gelirin yüzde 1’inin çiftçiye verilmesi gerektiğini hatırlattı. AKP iktidarının bu hükmü yerine getirmediğini belirterek, iktidarın yanlış politikalarını dile getirdi.

“Balıkesirli Çiftçiler İsyan Ediyor”

Sarı açıklamasında, “Emekliliğimizi, memurumuzu, işçimizi, esnafımızı bitiren AKP iktidarı, çiftçimizi nefes alamaz duruma getirdi. Balıkesir’de sokağa çıktığımda Türkiye’yi doyuran ilde çiftçimiz isyan ediyor. Sokakta ne zaman karşılaşsak yaşadıkları sıkıntıları dile getiriyor. Geleceğe dair umutlarını yitirdiklerini vurguluyorlar,” dedi.

Sarı: 'Çiftçiler Alacaklı!'

“Bu İşin Bir Kanunu Var”

Sarı, “Tarım Kanunu’nun 21. maddesi milli gelirinin yüzde 1’ini çiftçiye destek olarak vereceksin. Peki AKP iktidarı bunu uyguluyor mu? Tabii ki uygulamıyor. İktidara geldiği günden beri bu destekleri kısarak, azaltarak çiftçimizi daha da zor duruma soktu. Türkiye’nin milli geliri bir trilyon doları aştı. Bu durumda çiftçimizin alması gereken destekleme 10 milyar doların üzerinde,” ifadelerini kullandı.

Borç 652 Milyar Lira

“Peki bu 10 milyar doları destek olarak çiftçimize verdi mi? Tabii ki vermedi. Çiftçimize destek olmak istemiyor ki, çiftçimizin kalkınmasını istemiyor ki, dünyayla rekabet eden bir tarım politikası ortaya koymak istemiyor ki! Çiftçimize sadece 2.5 milyar dolarlık destek yaptı.

Kur Bazlı Sistem

Çiftçimiz geçen yıldan sadece 7.5 milyar dolar, bugünkü kurla baktığımızda, 250 milyar lira alacaklı durumda. Ama çiftçimiz bu destekleri alamadığı için her geçen gün bankalara daha fazla borçlandı, daha fazla zor duruma düştü. Şu anda bankalara borcu 652 milyar TL’yi buldu.”

Sarı: 'Çiftçiler Alacaklı!'

Vekil Sarı Gıda Enflasyonuna İşaret Etti

Türkiye’yi Gıda Enflasyonunda OECD ve Avrupa Birincisi, Dünya 4’üncüsü yaptıklarını belirten Sarı, “Türkiye, Avrupa Birliği ülkeleri ve OECD ülkeleri arasında birinci, dünyada dördüncü duruma geldi. Destekleme kredi faizlerindeki artışla birlikte dünyada birinci olacağımız açıkça ortada.

“Dördüncü Sıradayız”

Sarı, “Bugün baktığımızda dünyadaki durum birinci Zimbave, ikinci Lübnan, üçüncü Arjantin dördüncü gıda enflasyonunda Türkiye olmuş durumda. Bu anlayışınız devam ederse birinci olacağız! Gıda enflasyonunda şuradaki grafiğe baktığımızda son 4 yıl içerisinde gıda enflasyonundaki artış açık bir şekilde gözler önüne seriliyor,” dedi.

Enflasyon Yüzde 70;’lerde

Yüzde 10 civarında olan 2020 yılındaki enflasyon şu anda yüzde 70’lerin üzerine çıkmış durumda. Bu gidişle çiftçimiz batacak, üretimden kopacak vatandaşımızla sokakta aç kalacak. Tarım politikanızdaki yapmış olduğunuz bu hataların bedelini milletimiz ödeyecek. Yeter artık çiftçimizin hakkı olan destekleri zamanında ve eksiksiz bir şekilde vermelisiniz.

Sarı: 'Çiftçiler Alacaklı!'

 

Haber: Bülten

Gizli Kahramanlar Balıkesir’de Ortaya Çıkıyor

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu