GündemSiyasetTürkiye Gündemi

CHP’li Serkan Sarı: Orman Yangınlarının Yarısı Faili Meçhul

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, TBMM’de yaptığı konuşmada, orman yangınlarının yüzde 90’ının insan kaynaklı ve önlenebilir olduğunu vurguladı

CHP’li Serkan Sarı: Orman Yangınlarının Yarısı Faili Meçhul

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, TBMM’de yaptığı konuşmada, orman yangınlarının yüzde 90’ının insan kaynaklı ve önlenebilir olduğunu vurguladı

Chp Milletvekili Serkan Saridan Cagri 2

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, orman yangınlarının önlenememesinden dolayı AKP iktidarını eleştirdi. TBMM Genel Kurulunda yaptığı açıklamada, yangınların yüzde 90’ının insan kaynaklı ve önlenebilir olduğunu vurgulayan Sarı, orman yangınlarına karşı etkili politikaların hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

Orman Yangınları ve İktidarın Politikaları

Serkan Sarı, son on yılda çıkan orman yangınlarının yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğunu ve yüzde 47’sinin faili meçhul olduğunu ifade etti. CHP’li Sarı, “AKP iktidarı orman yangınlarını önleyemiyor çünkü iktidarın orman yangınlarını önleme politikası yanlış; iktidar politikası önleme değil söndürme üzerine” dedi. Ayrıca, 2023 yılında orman yangınlarının 2002’ye kıyasla yaklaşık iki kat artarak 2 bin 579’a ulaştığını belirtti.

“Orman Katliamını Önlemek İktidarın Sorumluluğudur”

Serkan Sarı, orman yangınlarının büyük çoğunluğunun insan kaynaklı ve önlenebilir olduğunu vurgulayarak, “Ormanlarımız kasıttan, ihmalden, faili meçhullerden yanıp kül oluyor, ihmalleriniz yüzünden göz göre göre ülkemiz yanıyor, insanlarımız ölüyor, doğal yaşam yok oluyor farkında mısınız? Orman katliamını önlemek iktidarın sorumluluğudur” şeklinde konuştu. Sarı, iktidarın gerçekçi ve önleyici politikalar geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Chpli Serkan Sarimilletin Parasi Curuyen Havaalanina Gomuluyor 4

Yangınların Kaynakları ve Artış Oranları

Serkan Sarı, Diyarbakır ve Mardin’de olduğu gibi denetlenemeyen enerji şirketleri yüzünden yangınların yüzde 5’inin enerji nakil hatlarından kaynaklandığını belirtti. Ayrıca, Balıkesir’de sadece bu ay içinde 11 yangın çıktığını söyledi. Sarı, “Geçen yıl haziranda 84 orman yangını çıkarken bu yıl yaklaşık 5 kat artışla 399 yangın kayıtlara geçti” diyerek, yangınların artış oranlarına dikkat çekti.

Serkan Sari 2

Çağrı: “Gerçekçi ve Önleyici Politikalar Ortaya Koyun”

Serkan Sarı, konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Muktedir bir iktidar olsanız, bu katliamları önlerdiniz. Gerçekçi ve önleyici politikalar ortaya koyun, bu katliamları durdurun!”

CHP Kadın Kolları’ndan Başkan Dinçer’e Destek

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu