Balıkesir Merhaba Gazetesi

Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz

Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz
27 Ocak 2023 - 14:19

“Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz”

 

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Halk Eğitimi Merkezleri tarafından hazırlanan “Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz” Türk Müziği Konserleri dinleyicileriyle buluştu.

Müzik İle İç İçe Olmanın Mutluğunu Yaşadılar
Milli Eğitim Bakanlığı,  Türk müziğinin gelecek nesillere aktarılarak Türkiye’nin her yerinde yaşatılmasını ve sevdirilmesini hedefledi. Bu anlamda da “Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz” projesini başlattı. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü aracılığıyla yürütülen projeyle de 81 ilde Türk müziği koroları kurdular. Proje ile oluşturulan korolar, 2022 yılı Ekim ayından bu yana tüm ilçelerde çalışmalarını aralıksız sürdürdü. Türk müziğinin seçkin eserlerini öğrenen 20 ilçeden 612 kursiyer, müzikle iç içe olmanın mutluluğunu yaşadılar.

Büyük Beğeni Topladı

Proje kapsamında Türk Müziği’ne ilgi duyan 15 yaş üzeri herkes bir araya geldi. Sonrasında ise ocak ayı konserleriyle izleyici ile buluştular. Proje dâhilinde oluşturulan korolar, ilçelerde verdikleri konserlerle büyük beğeni topladı.

Tatlı “Türk Müziği’nin Tanıtılmasına Vesile Oluyor”
Proje ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı:

“Türk müziğinin yaygınlaşması için ilimizdeki tüm halk eğitimi merkezlerinde, Türk müziği enstrümanları eğitimi kursları ve Türk müziği koro çalışmaları başarıyla devam ediyor. Büyük bir kültürel birikimin eseri olan Türk müziğimizi geleceğe taşıma gayesiyle Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılan “Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkı Söyleriz” projesi öz değerlerimizi ve kültürümüzü yansıtarak Türk müziğimizin eşsiz nağmelerini, geniş kitlelerle buluşturuyor ve beğenileri henüz gelişmekte olan evlatlarımıza Türk müziğimizin tanıtılmasına vesile oluyor.İlimiz genelindeki Türk Sanat Müziği korolarındaki koristlerimizi, koro şeflerimizi, yöneticilerimizi ve emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.