Balıkesir Merhaba Gazetesi

SAYGI ÇOK ÖNEMLİ

SAYGI ÇOK ÖNEMLİ
03 Kasım 2014 - 0:08

Genel

İnsan olmanın erdemlerinden bir tanesi de, toplumun diğer fertlerine saygı göstermektir. Saygının olmadığı toplumlarda kişiler arasında empati gelişemez. Birbirine saygı göstermeyen insanlar toplum içinde kopukluğa sebep olur. Milleti millet yapan özelliklerin başında sevgi ve saygı gelmektedir. Yaşadığımız çevrede, değerleri bir arada tutabilmek, huzur içinde yaşamak için ‘saygı’ olmazsa olmazlardandır.

ALİHAN: Toplum içinde huzur dolu bir ortamda yaşamamız için herkesin birbirine saygı duyması gerekiyor bence. Ama maalesef yaşadığımız çevrede insanlar birbirlerine pek fazla saygı duymuyor.

BURAK: Kardeşler birbirine, arkadaşlar arkadaşlarına, öğrenciler öğretmenlerine, küçükler büyüklerine yani kısacası bütün insanlar birbirine saygı göstermesi gerekmektedir. Böylelikle huzur içinde yaşayabileceğimiz bir toplum oluşturmuş oluruz.

EMİRHAN: Bence bir yerde saygı yoksa o ortamda ne huzurdan ne de sevgiden bahsetmek mümkün olmaz. Her insanın saygı kavramının ne kadar önemli bir kavram olduğunun bilincine varması gerekmekte.

FATİH: Çevremizdeki arkadaşlarımızla, büyüklerimizle ve küçüklerimizle saygı çerçevesinde ilişkiler kurmalıyız. Böylelikle huzurlu ve sıcak bir ortamda hayatımızı sürdürmüş oluruz.

GÜRKAN: Bazen otobüse bindiğimde bakıyorum büyükler ayakta küçükler oturuyor. O zaman çok üzülüyorum. Biraz saygılı olsalar, büyüklerine yer verirler.  Beni ailem her zaman saygılı olmam konusunda uyarır. Bende dinler ve uygularım.

İLHAN: Sınıfımızda, mahallemizde ve ailemizde saygılı olmak için elimden geleni yapıyorum. Saygı ve sevgi çok önemli bence de. Eğer bir ortamda saygı olmazsa kavgalar, tartışmalar çıkabilir. Bunlara engel olmak için herkes birbirine saygılı olmalı.

İSA: Herkes çevresiyle uyumlu, birbirine saygılı, sevgi dolu olursa, büyükleriyle ve küçükleriyle uygun ilişki kurarsa daha sıcak ve geçinebilir bir çevrede yaşamış oluruz.

İSMAİL: Sevgi içten gelen bir duygu, ama saygı bir davranış biçimidir. Yani saygı eğitimle başlar. Ailemizden, okulumuzdan, çevremizden gördüklerimiz, aldığımız eğitimlerle saygılı bir insan oluruz.

MEHMET MERT: Saygılı insanlara her zaman değişik davranılır. Ev ortamlarında, okullarında, sınıflarında, sokaklarında, apartmanlarında sevilir ve saygı duyulurlar.

MEHMET: Bence insanın ilk önce kendisine saygısı olmalıdır. Daha sonra zaten doğal olarak herkese saygı gösterecektir. İnsanların kendilerine saygısı olduğu sürece insan ilişkilerini her zaman saygı ve sevgi çerçevesinde yürütürler.

HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.