Balıkesir Merhaba Gazetesi

SAYGI NE DEMEK ACABA?

SAYGI NE DEMEK ACABA?
02 Nisan 2015 - 1:04

Genel

Küçük büyüğe, öğrenci öğretmenine öğretmen öğrencisine, eşler birbirlerine, kardeşler birbirlerine yani aslında tüm insanlar birbirlerine saygı göstermek durumundadırlar. Çünkü saygının olmadığı yerde ne sevgi olur ne de huzur olur.  Bu nedenle saygı kavramının ne kadar önemli olduğunun bilincine varmalıyız ve çevremizdeki insanlarla, ailemizle, arkadaşlarımızla ya da büyüklerimizle buna göre ilişkiler kurmalıyız.
Burhan Erdayı İlkokulu 4-C sınıfı öğrencileri Değerler Eğitimi Projesi kapsamında işledikleri saygı konusundaki düşüncelerini bizimle paylaştılar.

BESTE ULUCAN: Ben saygı hakkında saygılı olmamız gerektiğini küçüklere sevgi büyüklerine saygı göstermemiz gerektiğini ve saygının insan hayatındaki önemini biliyorum. Ayrıca günlük hayatımda da mesela anneme, babama yardım etmekten çok büyük bir zevk duymaktayım.
ELÇİN ARAS: Saygılı olan her insan bence her zaman her yerde çıkarlı olur. İnsanlara kötü davranan çevrede saygısız kötü biri olarak görülür ve bilinir. Kısacası insanlar tarafından sevilmez. Bende bir gün köpeklerin çocukların taşladığını gördüm. Taşlayan çocukların benden büyük olduklarını anlayınca bir yetişkin insanı çağırıp hayvanları kurtarmış oldum. O yetişkin insan da beni davranışım nedeniyle beni tebrik etti.
BARIŞ BOZKURT: Dünyaya saygı duymalıyız. Kendine istemediğin hareketi başkasına yapmamalı.
GÖKTÜRK ATAMAN UYGUR: Hayvanlara saygı en önemli şey hayvanlar her zaman iyi bir dost ve arkadaş olur. Onlara saygı duymalıyız.
NAZLI ERGİN: Saygı sevgiden ibarettir. “Saygılı olun” dediğimde herkes sanki kötü bir dilden konuşuyorlarmış gibi geliyor bana. Saygılı insanların başına hep iyi şeyler (olaylar) gelir. Fakat kötü insanların başına hep kötü olaylar gelir. Böyle iyi insan ve kötü insanın farkı “SAYGI”dır.
MERYEM DÜNDAR: Öğretmenime saygılı sevgili olursam öğretmenimin güveni artar. Öğretmenimi çok seviyorum. 1.sınıftan beri yaşadığımız anları hiç unutmayacağız.Şimdi öğretmenimden ayrılmak beni çok üzüyor.
TUNA KURT: Saygı sevgiden geçer saygı demek birine önem vermek onu küçümsememektir.
ENES DİLEK: Saygı ve sevgi en önemli şeydir çünkü bir çok arkadaş ediniriz.
SUDE ÖZTÜRK: Saygı duyarsak bizde saygı görürüz. Saygı olunca ne kavga ne kötü sözler olur. Saygı deyince aklıma dostluk beraberlik mutluluk gelir. Bence her işin başı saygıdır. Ben bir anımı anlatıcam. Bir gün kar yağıyordu dışarı baktığımda soğuktan üşüyen bir kedi gördüm ve onu içeri aldım. Saygı deyince aklıma arkadaşa saygı, anne babaya saygı, doğaya saygı, engellilere saygı ve kendimize saygı gelir.
RANA SILA KOLVİR: Saygı sevgiden ibarettir. Birine saygılı olursak bizde karşı kişiden aynı duyguyu alırız. Arkadaşlarımıza karşı saygılı olmalıyız. Hayvanlara, annemize, babamıza, büyüklerimize, küçüklerimize, engellilere, doğaya kendimize saygılı olmalıyız. İnsanlara yardı etmeliyiz.
ALPEREN ÖRGÜCÜ: Saygı barıştır, saygı olmazsa barışta olmaz. Saygılı olalım, mutlu olalım. Annemiz olmasaydı bizde olmazdık.  O yüzden annemize saygılı olalım.
ARDA GÖRKEM TUNA: Sevgi saygı herkesi ilgilendiriyor. Çünkü herkesin sevgi saygıya ihtiyacı vardır. Sevgi saygı olmazsa çok kötü bir dünya olur. Kavgalar, savaşlar olur. Sevgi saygı az olsa da en azından azıcık var. Olmasaydı bu dünyada yaşanmazdı.
RECEP CAN YANGIN: Saygılı olmalıyız. Mesela engelli diye itip kakmamalıyız. Karda üşümüş hayvanı alalım onlara yardım edelim. Etmeliyiz de. Biz evimizde kuşlar için ekmek hazırlıyoruz.
ECESU KOCAERLER: Benim için saygı insanlara, hayvanlara, bitkilere kısacası tüm canlılara gösterilir. Doğaya saygı etrafı kirletmeyerek, bitkilere zarar vermeyerek olur. Hayvanlara saygı onları severek onlara bakarak olur. İnsanlara saygı onları severek sayarak hoşgörülü davranarak olur. Bence saygı ve sevgi en büyük mutluluktur. Ben bahçedeydim. Acı bir miyavlama duydum. Oraya baktım. Yavru kedi çok acıkmıştı. Ona evden bir parça ekmek verdim. Kedi ve ben çok mutlu olduk.
SILA NUR YALÇIN: Ben bir pankart hazırladım ve orada anne-babaya saygı gösterelim diye bir kart hazırladım. Anne ve babaya öf bile demeyelim. Onlara saygı duyalım. Hani saygı sevgiden ibarettir diyorlar ya bu da onun gibi bir şey. LÜTFEN SAYGILI OLALIM.
AHMET ÖRS: Kalem yazanın, kitap okuyanın, başarı çalışanın, sevgi hepimizin.
UĞUR AYDIN: Umut doluyuz, doğruluktur yolumuz, saygıdır bir hayal, sanaldır bir sevgi, Taş atma et at, Hayvanlara saygı.
EMİNE BUSE HİZMETKAR: Saygı çevreye doğaya hayvanlara insanlara duyulur. Saygı çok iyi bir şeydir. Saygı sevgi mutluluk beraberlik dayanışma demektir. Saygılı olmalıyız, saygısızları uyarmalıyız. El öpmek, ailemizin sözünü dinlemek yerdeki çöpleri toplamak saygıdır.
MUSTAFA ENES ÇOKTAN:Bence saygı çok güzel birşeydir. Saygı çoğunlukla büyüklere denir. Ben de büyüklerime saygı duyuyorum. Özellikle öğretmenime ve ailem saygı duyuyorum. Çünkü öğretmenim ve ailem beni çok seviyor.
GÖKTUĞ IŞIKTAŞ:Benim için bir duyarlılık sevgi ve saygılı olmak. Anne babaya öğretmenlere engellilere doğaya hayvanlara ve kendine saygılı olmak gerekir. Bunu için duyarlı olurum. Ben hep otobüs durağında büyüklerime yardımcı olurum. Yavru köpeklere yardım ederim.
HAZIRLAYAN:FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.