Balıkesir Merhaba Gazetesi

Saygılı dolu bireyleriz

Saygılı dolu bireyleriz
05 Mayıs 2015 - 0:04

Genel

Saygı ve sevgi insanlar arasında iyi bir bağ oluşmasını sağlar. Bu bağ sayesinde insanlar birbirleriyle iyi geçinirler.

Saygıyı ve sevgiyi insanlar çocuk yaşta öğrenir. Büyüdükçe de geliştirir bu yüzden çocukların eğitimi ailede başlar. Ailede bir çocuğa insanlara karşı saygı duyması öğretildiyse bu çocuk hayatı boyunca insanlara saygılı davranır.

23 Nisan İlköğretim Okulu 4/İ sınıfı öğrencileri Değerler Eğitimi kapsamında işledikleri Saygı konusundaki düşüncelerini bizimle paylaştılar.

BURAK SAĞDIÇ:

SAYGI

Saygılı olalım,

Büyüğümüze küçüğümüze

Saygılı olalım

Annemize babamıza

Saygılı olmazsan

Kötülük yaparsak

İyilik yapmazsak

Bulamayız saygıyı.

İyi davranırsan,

Saygılı olursan

Kötülük yapmazsan

Herkes sana saygılı olur.

BERKAY KURAN: Benim için saygı başkalarına karşı hoşgörülü olmak demektir. Mesela karşıdan karşıya geçmek üzereyken ona yardım etmektir. Başkalarına kötü söz söylememektir.

ALİMANA AVCU: İnsanlara özellikle yaşlılara saygı duyulmuyor. Bu beni çok fazla üzüyor. Yaşlılara saygı duyulmasını çok seviyorum. Beni en mutlu eden yaşlılara saygı duyulması. Sizlerin de yaşlılara saygı duymasını bekliyorum.

KUTSEL ÖZKEN: Saygı benim için her şeydir. Saygılı bir kişiliğe sahip olmak arkadaş bulmamızı da kolaylaştırır. Bu kolaylık bana hayatım boyunca yarayacak. Bu yüzden her şeye saygı duyarım. Ve her saygısız davranışımda hatamı anlayıp özür dilerim.

EDA ÇETİNKAYA: Saygı benim için otobüste yaşlılara yer vermektir. Engellilere yardım etmek. Başka kişilere yanlışlıkla kırdığımda ondan özür dilemek bana saygıyı ifade eder.

AMİNE KARAHAN: Saygı dünyada en önemli olan şeylerdendir. Saygılı bir insan olmak için büyüklere saygılı olmalıyız ama kimseye saygılı olmazsak saygılı bir insan olmamız mümkün olmaz.

ALİ ALTUĞ ÖZEN: Saygı benim için daha çok yardım etmektir. Örnek birine her şekilde yardım edilir. Örnek birini dinlemek engellilere yardım etmek, birini kolundan tutup karşıya geçirmek bir saygıdır. En çok yaşlılara saygı duyulmalı hayvanlara saygı duyulmalı. Saygı çok önemlidir. O hayvana yardım edersek o hayvan bizim dostumuz olur.

CANSU SARICA: Saygı benim için çok önemli bir şeydir. Benim için saygı sevgi demektir. Bence büyüklerine küçüklerine yaşlılara hayvanlara saygılı olan kişi sevgiyi öğrenmiş demektir. Ben saygı için böyle düşünüyorum.

İ.ENES KAPÇAK: Yaşlılara, engellilere, saygı herkese gösterilmelidir. Kalbini kırma kimsenin, kırarsan al gönlünü. Gönlünü alamazsan özür dilemeyi dene. Saygı ve sevgi dolu ol herkese.

BERKAN DEMİR: Bence Saygı büyüklere karşıdan karşıya geçerken yardım etmek, otobüslerde ihtiyarlara yer vermek, büyüklerimize hoşgörülü olmak, arkadaşlarımıza kötü davranmamaktır.

BERKE GÖKÇETİN: Tüm yaşlı insanlara saygı göstermeliyiz. Örnek olarak bir yaşlının karşıdan karşıya geçerken onun koluna girerek onu karşıya geçirmek bir saygıdır. Bir gün annem beni dışarı çıkarmadı. Ben ona saygısızlık yapmıştım. Sonra annemin beni koruduğunu büyüttüğünü düşündüm. Anneme saygısızlık yaptığımı anladım.

FURKAN SEZİK: Saygının hayatımızda büyük bir önemi vardır. Saygı olmazsa sevgi de olmaz. Büyüklerimize iyi davranmak bir saygıdır. Yaşlılara yardım etmek bir saygıdır.

HAZIRLAYAN: SERMİN ESEN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.