Balıkesir Merhaba Gazetesi

SAYGILI OLMALIYIZ

SAYGILI OLMALIYIZ
21 Ocak 2015 - 0:02

Genel

Değerler Eğitimi kapsamında Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlkokulunda “Büyüklere Saygı” konusunu işleyen öğrencilerle sohbet ettik.

TUANA OCAKTAN: Büyüklere karşı saygılı olmalıyız. Çünkü onlarda bize sevgi ve saygı gösteriyor. Her zaman onlar bize nasıl saygı gösteriyor ise bizde aynı şekilde saygı göstermeliyiz. Onları sevip saymalıyız. Onlara karşı kötü söz söylememeliyiz. Onlara karşı iyi güzel davranmalıyız. Onların bir dediğini iki etmemeliyiz. Otobüste yaşlılara yer vermeliyiz. Poşetlerini taşımalıyız. Karşıdan karşıya geçerken yardım istemeliyiz.

BURAK KUZU: Büyüklere saygı göstermeliyiz. Eğer onlara saygı gösterirsek onlarda bize sevgi gösterirler. Bunun yanı sıra kötü ve argo kelimeler kullanmamalıyız. Yapma dediklerini yapmamalıyız. Büyüklerimize otobüste yer vermeliyiz. Karşıdan karşıya geçen bir büyüğümüze yardım etmeliyiz. Yaşlı bir büyüğümüz yüklerini taşımakta yardım edebiliriz.

AYŞENUR AÇIL: Biz büyüklerimize saygılı davranmalıyız. Çünkü biz onlara saygılı davranırsak onlarda bize saygılı davranır. Büyüklerimiz her zaman bizden saygı beklerler. Onlara kötü söz de söylememeliyiz. Biz onlara saygı onlarda bize sevgi göstermelidirler. Annemize kötü davranışlarda bulunmamalıyız. Aynı şekilde babamıza da. Çünkü onlarda bizim büyüğümüzdür. Saygılı davranalım sevgiyle karşılayalım.

NİSANUR ERKAN: Büyüklere her zaman saygılı olmalıyız. Onlar ne derse onu yapmalıyız. Hiçbir zaman onlara bağırmamalı, karşı gelmemeli ve de onların sözünden hiç çıkmamalıyız. Mesela otobüste bir yaşlı ayakta kaldığında hemen yerimden kalkıp ona yer veririm. Bir ihtiyar kadın karşıya geçemiyorsa hemen yanına koşarım ve karşıya geçmesine yardımcı olurum. Her zaman büyüklerimi dinlerim.

SABA BELİNAY SEZGİNSOY: Büyüklerimize karşı her zaman saygılı olmalıyız. Eğer onları dinlemezsek onların kalplerini kırmış oluruz. Ben herhangi bir yerde tanımadığım birisi olsa bile selam veririm.

EFE OKTAY: Onlar bize bir şey yapma dediğinde biz yaparsak büyüklerimize saygısızlık yapmış oluruz. Büyüklerimiz küfür edersek hayal kırıklığına uğrayabilirler ve üzülürler.

UĞUR UMUTLU: Büyüklere saygılı davranmalıyız. Çünkü biz onlara saygılı davranırsak onlarda bize saygılı davranır. Büyüklere karşı saygılı davranırsak çok iyi bir şey yaparız. Eğer büyüklere saygılı davranmazsak saygısızlık yapmış oluruz. Bu da kötü bir şeydir.

HAYRÜNİSA ASLAN: Büyüklere saygı deyince aklıma büyüklerin sözlerini dinlemek otobüse yaşlı veya büyüklere yer vermek karşıdan karşıya geçmek aklıma geliyor.

ALEYNA ORTAKÇI: Büyüklere saygı denince akla onların sözünü dinlemek geliyor aklıma. Yani onlar bize bir şeyi yapma dediğinde o şeyi yapmamalıyız. Eğer o şeyi yaparsak anlamı kalmaz. Mesela otobüste her yer dolu bir tane yaşlı teyze varsa ona yer vermeliyiz. Karşıdan karşıya geçmek isteyen yaşlılara yardım etmeliyiz.

MEHMETALİ TANRIKULU: Büyükler bize saygılı davrandığı için bizler küçüklerde onlara saygılı davranmalıyız. Mesela küfür etmemeliyiz. Yalan söylememeliyiz. Şaka yapmamalıyız, alay etmemeliyiz.

EMİRHAN TOPRAK DUMAN: Büyüklerimize saygılı davranmalıyız. Çünkü onları seviyoruz ve onlar bizim büyüklerimiz.

YAĞMUR KILIÇAY: Büyüklerimize saygı göstermeliyiz. Çünkü büyüklerimiz bizlerden büyük olduğu için onlara saygı göstermeliyiz. Büyüklerimizin lafını sözünü kesmemeliyiz. İki büyük konuşurken lafın arasına girmemeliyiz. Onları poşetlerini taşırım onlara yardım ederim. Yer veririm büyüklerimin sözünü dinlerim büyüklerimiz bize bir uyarıda bulunuyorsa onların sözünü dinlememiz gerekir. Çünkü bizi koruyup kollamak için benim büyüklere karşı düşüncem bu.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.