Balıkesir Merhaba Gazetesi

Saygının önemi

Saygının önemi
28 Mayıs 2015 - 9:26

Genel

Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibi öğrencileri Değerler Eğitimi kapsamında işledikleri büyüklere saygı konusundaki düşüncelerini bizimle paylaştılar.

CEYHUN PARLAK: Saygı olmasa arkadaşlığın anlamı kalmaz ama sevgi ve saygı olursa arkadaş ortamımız daha geniş olur. Bu yüzden sevmediğimiz kişilere daha sevgi ve saygılı olmalıyız. Başkalarının arkasından konuşmamalıyız. Arkadaşımızın gururuyla oynamış oluruz. Bu bizi rahatsız eder.

MUSTAFA BÖLME: Saygı insanlara ne kadar değer verdiğimizi gösterir. Büyüklerimize karşı saygılı olmalıyız. Mesela otobüste yaşlı bir teyzeye yer vermeliyiz ya da karşıdan karşıya geçen yaşlı bir amcanın koluna girip onu karşıya geçirmeliyiz. Saygılı bir insan toplum tarafından çok beğenilir.

MERİÇ ŞEN: Saygı insanlara toplumda gösterdiğimiz bir güzel davranış. Her insan saygılı olmalıdır. Davranışlarıyla, hareketleriyle, saygıyla küçüklerimize örnek olmalıyız

SELÇUK KAPLAN: Saygı olmazsa sevgi olmaz, sevgi olmazsa dostluk olmaz. Birbirimiz sevmek zorunda değiliz ama saygı duymak zorundayız. Sosyal ortam içinde arkadaşının yanında veya bir toplulukta küçük düşürücü, alaycı, aşağılayıcı tavır ve imalarda bulunulmamalıdır. Hata yaptığımızda özür dilemeliyiz. Başkalarının arkasından olumsuz yorum ve konuşmalar yapmamalıyız. İşin komik tarafı çoğumuz başkalarından saygı görmeyi bekleriz ama kendimize bile saygı göstermeyiz.

GÖRKEM ATİK: Saygı her yerde bulunması gereken bir düşünce türüdür. Sokakta veya herhangi bir yerde her zaman ön planda bulunması gerekir. Örnek verecek olursak bir ilişkide bile saygı olmazsa ilişki devam etmez. Böyle bir durumda ilişki tek taraflı olur. Saygı olmazsa yaşam olmaz. Saygı bir yaşam türüdür. Karşılıklı olduğunda çok daha iyi yaşam tarzı olur. Saygı insanların arasındaki bilgi alışverişinin temelidir.

ÖMER TAYLAN: Saygı toplumda önemli bir kuraldır. Saygı olmazsa dünya denen bir şey olmaz. Saygılı insan her zaman başarılı olur.

AHMET EMRE ALAMAN: Saygı toplumda uyulması gereken en önemli bir kuraldır. Bazıları bu kurala uymazlar, bazıları da uyarlar. Bence saygılı olmak insanın dış görünüşünden belli olur ve en önemlisi saygı olmasaydı toplum çok kötü hale gelirdi.

EMRE EFE: Yolda gördüğümüz engelli arkadaşlara yardım edelim. Toplumda saygı çok önemlidir. Bizi biz yapar.

MERYEM KOZAN: Büyüklerimize saygı göstermeliyiz. Saygı insanı bir toplumda ön plana çıkarır. İnsanı değerli hissettirir. Bir büyüğümüze veya bir küçüğümüze saygı gösterirsek o kişiyi mutlu ederiz. Herkesin düşüncelerine saygı göstermeliyiz

EBRAR BOZDAĞ: Saygı toplumda ihtiyaç duyulması gereken en önemli kuraldır. Büyüğümüze olsun küçüğümüze olsun saygı gösterirsek bu bizi insanların gözünde yüksek tutar ve hoşgörülü bir insan yapar.

RANA BOZDAĞ: Büyüklere karşı saygılı olmalıyız. Çünkü onlarda bize sevgi ve saygı gösteriyor. Her zaman onlar bize nasıl saygı gösteriyor ise bizde aynı şekilde saygı göstermeliyiz. Onları sevip saymalıyız. Onlara karşı kötü söz söylememeliyiz. Onlara karşı iyi güzel davranmalıyız. Onların bir dediğini iki etmemeliyiz. Otobüste yaşlılara yer vermeliyiz. Poşetlerini taşımalıyız. Karşıdan karşıya geçerken yardım istemeliyiz.

YILDIZ AYDIN: Büyüklere saygı göstermeliyiz. Eğer onlara saygı gösterirsek onlarda bize sevgi gösterirler. Bunun yanı sıra kötü ve argo kelimeler kullanmamalıyız. Yapma dediklerini yapmamalıyız. Büyüklerimize otobüste yer vermeliyiz. Karşıdan karşıya geçen bir büyüğümüze yardım etmeliyiz. Yaşlı bir büyüğümüz yüklerini taşımakta yardım edebiliriz.

ELİF HAZAL ADALI: Büyüklerimize saygı göstermeliyiz. Çünkü büyüklerimiz bizlerden büyük olduğu için onlara saygı göstermeliyiz. Büyüklerimizin lafını sözünü kesmemeliyiz. İki büyük konuşurken lafın arasına girmemeliyiz. Onları poşetlerini taşırım onlara yardım ederim. Yer veririm büyüklerimin sözünü dinlerim büyüklerimiz bize bir uyarıda bulunuyorsa onların sözünü dinlememiz gerekir. Çünkü bizi koruyup kollamak için benim büyüklere karşı düşüncem bu.

ELİF ÖZEL: Onlar bize bir şey yapma dediğinde biz yaparsak büyüklerimize saygısızlık yapmış oluruz. Büyüklerimiz küfür edersek hayal kırıklığına uğrayabilirler ve üzülürler.

SELİN ÖZAY: Büyüklerimize karşı her zaman saygılı olmalıyız. Eğer onları dinlemezsek onların kalplerini kırmış oluruz. Ben herhangi bir yerde tanımadığım birisi olsa bile selam veririm.

ZEYHAN ASLAN: Büyüklere her zaman saygılı olmalıyız. Onlar ne derse onu yapmalıyız. Hiçbir zaman onlara bağırmamalı, karşı gelmemeli ve de onların sözünden hiç çıkmamalıyız. Mesela otobüste bir yaşlı ayakta kaldığında hemen yerimden kalkıp ona yer veririm. Bir ihtiyar kadın karşıya geçemiyorsa hemen yanına koşarım ve karşıya geçmesine yardımcı olurum. Her zaman büyüklerimi dinlerim.

İKBAL DEĞİRMENCİ: Biz büyüklerimize saygılı davranmalıyız. Çünkü biz onlara saygılı davranırsak onlarda bize saygılı davranır. Büyüklerimiz her zaman bizden saygı beklerler. Onlara kötü söz de söylememeliyiz. Biz onlara saygı onlarda bize sevgi göstermelidirler. Annemize kötü davranışlarda bulunmamalıyız. Aynı şekilde babamıza da. Çünkü onlarda bizim büyüğümüzdür. Saygılı davranalım sevgiyle karşılayalım.

SUDENAZ TAŞKIN: Büyüklere saygılı davranmalıyız. Çünkü biz onlara saygılı davranırsak onlarda bize saygılı davranır. Büyüklere karşı saygılı davranırsak çok iyi bir şey yaparız. Eğer büyüklere saygılı davranmazsak saygısızlık yapmış oluruz. Bu da kötü bir şeydir.

İKRA ASLAN: Büyüklere saygı deyince aklıma büyüklerin sözlerini dinlemek otobüse yaşlı veya büyüklere yer vermek karşıdan karşıya geçmek aklıma geliyor.

MELİSA EFİTLİ: Büyüklere saygı denince akla onların sözünü dinlemek geliyor aklıma. Yani onlar bize bir şeyi yapma dediğinde o şeyi yapmamalıyız. Eğer o şeyi yaparsak anlamı kalmaz. Mesela otobüste her yer dolu bir tane yaşlı teyze varsa ona yer vermeliyiz. Karşıdan karşıya geçmek isteyen yaşlılara yardım etmeliyiz.

SENA ÖZKAN: Büyükler bize saygılı davrandığı için bizler küçüklerde onlara saygılı davranmalıyız. Mesela küfür etmemeliyiz. Yalan söylememeliyiz. Şaka yapmamalıyız, alay etmemeliyiz.

AHSEN KARABULUT: Büyüklerimize saygılı davranmalıyız. Çünkü onları seviyoruz ve onlar bizim büyüklerimiz.

HAZIRLAYAN: SERMİN ESEN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.