Balıkesir Merhaba Gazetesi

Saygıya önem veriyor muyuz?

Saygıya önem veriyor muyuz?
09 Şubat 2015 - 0:11

Genel

Birbirimizle iletişimimizi sağlamakta en önemli esaslardan biri saygı. Aralarında saygı olmayan insanlar arasında sevgide olmaz, mutluda olunmaz. Geleceğimizin büyükleri çocuklar saygılı olmak üzerine fikirlerini paylaştılar bizimle.
BURAK: Kardeşler birbirine, arkadaşlar arkadaşlarına, öğrenciler öğretmenlerine, küçükler büyüklerine yani kısacası bütün insanlar birbirine saygı göstermesi gerekmektedir. Böylelikle huzur içinde yaşayabileceğimiz bir toplum oluşturmuş oluruz.
EMİRHAN: Bence bir yerde saygı yoksa o ortamda ne huzurdan ne de sevgiden bahsetmek mümkün olmaz. Her insanın saygı kavramının ne kadar önemli bir kavram olduğunun bilincine varması gerekmekte.
FATİH: Çevremizdeki arkadaşlarımızla, büyüklerimizle ve küçüklerimizle saygı çerçevesinde ilişkiler kurmalıyız. Böylelikle huzurlu ve sıcak bir ortamda hayatımızı sürdürmüş oluruz.
GÜRKAN: Bazen otobüse bindiğimde bakıyorum büyükler ayakta küçükler oturuyor. O zaman çok üzülüyorum. Biraz saygılı olsalar, büyüklerine yer verirler.  Beni ailem her zaman saygılı olmam konusunda uyarır. Bende dinler ve uygularım.
İLHAN: Sınıfımızda, mahallemizde ve ailemizde saygılı olmak için elimden geleni yapıyorum. Saygı ve sevgi çok önemli bence de. Eğer bir ortamda saygı olmazsa kavgalar, tartışmalar çıkabilir. Bunlara engel olmak için herkes birbirine saygılı olmalı.
İSMAİL: Sevgi içten gelen bir duygu, ama saygı bir davranış biçimidir. Yani saygı eğitimle başlar. Ailemizden, okulumuzdan, çevremizden gördüklerimiz, aldığımız eğitimlerle saygılı bir insan oluruz.
MEHMET: Bence insanın ilk önce kendisine saygısı olmalıdır. Daha sonra zaten doğal olarak herkese saygı gösterecektir. İnsanların kendilerine saygısı olduğu sürece insan ilişkilerini her zaman saygı ve sevgi çerçevesinde yürütürler.
HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.