Balıkesir Merhaba Gazetesi

Schwabisch Hall’de incelemede bulunulan biyogaz tesislerinin benzerleri Balıkesir’de de yapılacak

Schwabisch Hall’de incelemede bulunulan biyogaz tesislerinin benzerleri Balıkesir’de de yapılacak
16 Ekim 2014 - 0:20

Genel

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, kardeş şehir Schwabisch Hall’de incelemede bulunduğu biyogaz tesislerinin benzerlerini Balıkesir’de de yapacak.

Kardeş Şehir Schwabisch Hall’de ekibiyle birlikte yaptığı ziyaretlerde gözlemlediği biyogaz tesislerinin benzerlerini

Balıkesir’de de yapacaklarını açıklayan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bu çevre dostu tesisi Balıkesir’e kazandırmak bize fayda sağlayacaktır. Çünkü Balıkesir’deki gübre atığı ciddi bir problem teşkil etmeye başladı” dedi.

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, aralarında birim müdürleri ve meclis üyelerinin bulunduğu kalabalık bir heyet ile Almanya’daki kardeş şehir Schwabisch Hall’de yoğun bir şekilde inceleme gezilerine devam ediyor. Schwabisch Hall Belediye Başkanı Hermann Josef Pelgrim ile görüş alışverişinde bulunan Başkan Yücel Yılmaz, 500 kilovat elektrik üretme kapasitesine sahip biyogaz tesislerini inceledi.

BALIKESİR İÇİN ÇOK UYGUN

İncelemesinin ardından değerlendirme yapan Başkan Yücel Yılmaz, “Tesiste yüzde 70 gübre, yüzde 25 silaj, yüzde 5 de yeşil bitki ile gaz oluşturan bir nemlenme yapıyorlar. Hayvan idrarıyla da onun çürümesini, fermantasyonunu sağlıyorlar” dedi. Çevredeki hayvan çiftliklerinden çıkan hayvansal atıkların değerlendirildiği tesiste oluşturulan ünitelerle, elde edilen gazın şehre dağıtıldığını söyleyen Başkan Yılmaz, “Bu çevre dostu tesisi Balıkesir’e kazandırmak bize de fayda sağlayacaktır. Çünkü Balıkesir’deki gübre atığı ciddi bir problem teşkil etmeye başladı” dedi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.