YaşamEkonomiGündemİlçe HaberleriÖzel Haberler

Sebze ve Meyve Fiyatlarında Yaz Mevsimi Değişimi

Pazarda Fiyatlar Ne Durumda?

Sebze ve Meyve Fiyatlarında Yaz Mevsimi Değişimi

Pazarda Fiyatlar Ne Durumda?

Sebze Ve Meyve Fiyatlarinda Yaz Mevsimi Degisimi 4

 

Patates ve Soğanın fiyatı sabit !

Patates ve soğan fiyatları uzun süredir semt pazarlarında sabit.

Osman Beşyuz, “Kış dönemini geride bıraktık. Havalar ısınmaya başladı. Yaz döneminin girmesi ile birlikte patates ve soğan fiyatları sabit kaldı.” dedi.

Sebze Ve Meyve Fiyatlarinda Yaz Mevsimi Degisimi 1

Yemek yaparken soğansız olmaz diyen Pazarcı Beşyuz, “Gıda temel ihtiyaç.Ayrıca uzun zamandan beridir de fiyatlar sabit. Üretim açısından patates ve soğanda bir sıkıntı yaşanmadığı için çok fazla fiyat değişikliğine maruz kalmıyor. Önümüzdeki kısa dönemde de bu şekilde devam edebileceğini düşünüyorum. Tezgahım yer alan patates ve soğanın kilogramını 12 İLE 18 TL’den ücretlendirdim 20 ile 25TL arasında cinsine göre satanlarda oluyor ” dedi.

Sebze Ve Meyve Fiyatlarinda Yaz Mevsimi Degisimi 2

Halil Gevrek, “Tezgahımda genelde vatandaşların temel ihtiyaçlarına yönelik ürünler satıyorum. Bu ürünlerin arasında domates, biber, salatalık ve patlıcan bulunuyor. Yaz döneminin girmemizin etkisiyle beraber bu ürün reyonlarında üretim arttı. Sonuç olarak da bu durum fiyatlara yansıdı. Pazar genelinde ürünlerin fiyatları yarı yarıya düştü. Domates, geçen hafta Pazar genelinde 25 TL’den satılırken bu hafta ise 10 TL’den satışa sunuldu. Patlıcan geçen hafta 20 TL’den satılırken bu hafta ise 10 TL ve 15 TL arasında değişen bir fiyatı bulunuyor. Ayrıca biber, geçen hafta 25 TL’den satılırken bu hafta ise 15 TL’den satılıyor. Gelecek hafta ne olur bilemiyorum. Bu durum biraz da meyve ve sebze halinden alınabilecek ürünlerin kilogram fiyatlarına da bağlı bir durum” ifadelerini kullandı.

Sebze Ve Meyve Fiyatlarinda Yaz Mevsimi Degisimi 3

Çilek ve muz fiyatlarında düşüş yaşandı

Meyve fiyatlarında ürün kilogram fiyatlarının düştüğünden bahseden Ömer Gülmez, “Tezgahımda yaz mevsiminin ürünleri yer alıyor. Kış döneminde bulunmayan veya bulunduğunda ise ücretinin pahalı olduğu ürünler, havaların ısınmasıyla beraber normale döndü. Bu hafta tezgahımda bulunan ürünlerden çilek ve muz fiyatlarında düşüş yaşandı. Aynı fiyat düşüşü, erik piyasasında yaşanmadı. Hala daha diğer meyvelere göre pahalılığını sürdürüyor. 1 ay önce soğuk havaların da etkisiyle çilek fiyatı 100 TL veya 90 TL ile değişirken şu an ise yarım kilogramı 30 TL ve bir kilogramı ise 60 TL’den satılıyor. Muz, kış döneminde 55 TL’yi görüyorken şu an ise 45 TL veya 40 TL ile satışa sunuluyor. Erik ise tam olarak mevsimini yaşamıyor. Tabii büyüklüğüne göre Pazar genelinde illa ki fiyatları farklılık gösterebilir ama şu an kilogramı benim tezgahımda 150 TL’den satılıyor” dedi.

Balıkesir Cumartesi Pazarında ürünlerin fiyatları:

Patlıcan: 10 TL

Biber: 15 TL

Salatalık:15 TL

Domates: 20 TL

Çilek: 60 TL

Erik: 150 TL

Elma: 25 TL

Patates: 25 TL

Soğan: 25 TL

Fasulye: 20 TL

Dolmalık Biber: 40 TL

2023 Yılında Balıkesir’de canlı doğan bebek sayısı 10 bin 436 oldu

Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu