Balıkesir Merhaba Gazetesi

Seçim Ne Zaman Yapılacak? Numan Kurtulmuş’tan Açıklama

Seçim Ne Zaman Yapılacak? Numan Kurtulmuş’tan Açıklama
14 Ocak 2023 - 13:46

Seçim Ne Zaman Yapılacak? Numan Kurtulmuş’tan Açıklama

 

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, seçim tarihi ve AK Parti’nin seçim stratejisine ilişkin açıklama yaptı. Kurtulmuş, seçim tarihinin biraz öne alınabileceğini söyledi. Ayrıca milletvekili belirleme sürecinde itibarlı isimlere yöneleceklerini belirtti.

 

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN Türk canlı yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Seçim tarihi, AK Parti’nin seçim stratejisi ve dış politikada yaşanan sıcak gelişmeleri değerlendiren Kurtulmuş’un konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Seçim beyannamesinin ana çerçevesini oluşturduk

“AK Parti, seçim çalışmalarına çoktan başladı. Ekim 2021’den bu yana strateji heyeti toplantımız var. Partinin önemli isimleri var. Bendenizin başkanlığında süren strateji heyeti toplantılarımız var. Büyük bir külliyat oluştu toplantılar içinde. Halkın gözünde çok iyi anlaşılacak bir seçim beyannamesi oluşturulacak. Seçim takviminin açıklanmasından kısa bir süre önce seçim beyannamemizi açıklayacağız. Zaten biz her zaman alandayız. Kim ‘benim görüşüm var’ diyorsa onu dinliyoruz. AK Parti merkezi inşa etmiş bir siyasi partidir. Kullandığı dil ve zamanın şartlarıyla büyük bir genişleme potansiyeline sahiptir.

 

Seçim ne zaman yapılacak?

Daha henüz net olarak takvim söylemek mümkün değil. Belki zorunluluklar nedeniyle seçim biraz öne alınabilir. Biraz öne alınması bunun erken seçim olacağı anlamına gelmez.

 

“Bu seçimin kilit kavramı itibardır”

Daha bunu konuşmak için çok erken. Milletvekili adaylıklarının ortaya çıkması lazım. Aday adaylığı ortaya çıkmadan bu söylenemez. Bu seçimin kilit kavramı itibardır. Sözüne kıymet verilebilecek, halkın sevdiği, itibarlı isimler üzerinden yapacağız. Bu seçim, AK Parti’nin 20 yıllık icraatlarının ibra edileceği bir seçim olacak. Türkiye’nin yol haritasını belirleyeceği bir seçim olacak.

 

“HDP’ye çağrımız, terörle arasına aşılmaz duvarlar örmesi”

Başından itibaren bizim çizgimiz bellidir. Terörle siyasete arasına mesafe konulması gerektiğini söylüyoruz. Bizim HDP’ye baştan beri çağrımız hep oydu. Terörle arasına aşılmaz duvarlar örün. Milyonlarca kişinin oy verdiği bir siyasi partisiniz. Bunun yolu dostluktan, kardeşlikten geçiyor. Biz terörle siyaset arasına çok kalın duvarlar koyduk. Vatandaşlarımızı esas olarak konuşuyoruz. Silah varsa, çatışma varsa, orada demokrasinin bir kıymeti yok ki. Dolayısıyla bunu ortadan kaldırmak HDP’nin görevidir.

 

HDP ile yeni bir sayfa açılır mı?

Temel koşulu HDP’nin dağla, silahla arasına mesafe koyması. Hem Türkiye demokrasisine faydası olur. Bakıyorsunuz bir milletvekilinin teröristle fotoğrafı çıkıyor. Parlamentodaki bir partiyi gayrimeşru haline getiren bunlardır. HDP demokratik bir dil kullanmalı.

 

6’lı Masanın iç sorunları

Altı artılı masada aday belli olana kadar daha çok tartışma çıkar. Uzlaştılarsa kamuoyuna açıklasınlar. Altı artılı masanın temel sorunu aday belirleyememek de değildir, Türkiye’nin temel sorunları noktasında fikir birliği sağlayamamalarıdır.

 

“Ortada başbakanlık yok ki nasıl başbakan olacaksın?”

Meral Hanım strateji izleyip kendisini bu tartışmadan geri çekmek istiyor. ‘Ben başbakan olacağım’ diyor. Ortada başbakanlık yok ki nasıl başbakan olacaksın. Bunun için sistemi değiştirilmesi lazım. Zaten kendi teklif ettikleri sistem güçlendirilmiş parlamenter sistem değil, yarı başkanlık sistemidir.

 

Şaibesiz Seçimde Türkiye Örnek Ülkedir

Türkiye’de standartları çok yüksek bir seçim her zaman uygulanmıştır. Şaibesiz seçimler konusunda Türkiye örnek bir ülkedir. Uluslararası camiadan bu konuda hiç eleştiri gelmemiştir. Herkes sözünü en yüksek perdeden söylesin ama hakaretin olmadığı bir seçim süreci olsun. Halkın arasında bir gerginlik yoktur. Daha yüksek katılımın olacağı seçim tarihi belirlenecektir.

 

“6’lı Masada Daha Çok Tartışma Çıkar”

Aday belirlenene kadar 6’lı masanın etrafında daha çok tartışmalar çıkacak. 6 tane eş cumhurbaşkanı olacağı bir sistemi teklif ediyorlar. Bu kabul edilebilir değil. Bu demokrasinin ruhuna aykırıdır. Maalesef bu teklif edilen husus eş cumhurbaşkanlığı teklifidir. Demokrasiye aykırıdır. Türkiye çoklu hükümet sisteminden çok çekti. Geldi karar tezkerenin uzatılması nasıl aynı konuda birleşecekler. Sonuçta yetki bir kişiye verilecek. Yüzde 50+1’le seçilmiş bir cumhurbaşkanı adayını yüzde 1 oy almış bir genel başkanın iznine tabi tutacaksınız. Bu demokrasinin ruhuna aykırıdır. Mantık dışıdır.

Semra Aman Akyürek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.