Gündem

Şehirde ve Kırsalda Yıldızları Görebilir miyiz?

Balıkesir’de ve ilçelerinde yıldızları çıplak gözle görmek mümkün mü?

Şehirde ve Kırsalda Yıldızları Görebilir miyiz? Teleskopla hangi yıldızları görebiliriz? Gördüğümüz yıldızlar aslında çoktan yok olmuş olabilir mi? Detaylar haberimizde…

Şehirde ve Kırsalda Yıldızları Görebilir miyiz?

3 4

900 Yıldız Görebilir miyiz?

Önemli Bilgi: Hem aydınlatma hem de hava kirliliği muhteşem gökyüzünü perdeler. Şehir dışı, kırsal bölgelerde ışık daha az olduğundan parlaklık sınırı +4 kadir yöresindedir. Öte yandan çıplak gözle tüm gökyüzünde toplam 900 kadar yıldız görülebilir.

2 3

Gerçekten yıldızları görebilir miyiz?

Ayrıca Nasa’ya göre; Yıldızlar çok uzakta olduğundan ışıklarının bize ulaşması yıllar alır. Dolayısıyla bir yıldıza baktığınızda aslında onun yıllar önceki halini görürüz Bu gece gördüğünüz yıldızlardan bazılarının artık gerçekte var olmaması tamamen mümkün.

Şehirde Ve Kırsalda Yıldızları Görebilir Miyiz?
Şehirde Ve Kırsalda Yıldızları Görebilir Miyiz?

Nasa’nın resmi hesabından yaptığı açıklamada ise ;

‘’ Evrendeki hiçbir şeyin ışıktan daha hızlı hareket edemeyeceğini unutmayın. Bu, yıldızların mevcut durumu hakkında bilgi sahibi olmamızın mümkün olmadığı anlamına geliyor. Bir yıldız hakkında sahip olabileceğimiz en güncel bilgi, onun yıllar önce yaydığı ışıktaki bilgilerdir. Yakın yıldızlar hakkında şu anda aldığımız bilgiler yalnızca birkaç yıllık. Gözlemlenebilir evrenimizdeki en uzak yıldızlar hakkında şu anda aldığımız bilgiler milyarlarca yıllıktır.

Bu uzak yıldızların, şu anda aldığımız ışıkta gördüğümüzden çok farklı görünmeleri oldukça muhtemeldir. Ancak bir yıldızın şimdiki durumunu bilmemiz veya bir yıldızın şimdiki durumunun bizi herhangi bir şekilde etkilemesi mümkün değildir. Dolayısıyla gökyüzünde gördüğümüz bir yıldız artık gerçekte var olmasa bile bu gerçeğin şu an için bizim için hiçbir anlamı yoktur. Bu nedenle, belirli bir yıldızın artık gerçekten var olup olmadığı daha çok felsefi bir sorudur. Bilimsel olarak ışığı hala bize ulaşıyor ve bu nedenle yıldız bizim bakış açımızdan hala var’’ ifadeleri yer aldı.

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu