Balıkesir Merhaba Gazetesi

Şehir’de yaşayan bilir mi kıymetini?

Şehir’de yaşayan bilir mi kıymetini?
Serap Tetik Acar
Serap Tetik Acar( [email protected] )
14
16 Mart 2019 - 8:00

Şehirde yaşayan insanlar dört duvar arasında yeşili unutur. Özlemle görmek ister ancak şehir uyutulur. Şehirde ki pek bilmez ama kırsal kesimde yaşayan herkes, doğadaki bitkilerin hepsinin çok önemli olduğunu bilir. Üzerine basarak geçtiğiniz birçok bitkinin, yol kenarlarında biten çalılıkların, ağaç diplerinde yeşeren otların her birinin apayrı bir dili ve rengi vardır.

Bugün tıptada kullanılan pekçok bitkinin olduğpunu biliyoruz. Ben sizlere süpürge otunu anlatacağım.Adını aldığı püskülleri ile geçtiği yerde tortu bırakmayançoğu vakit köy evlerinde hala köşebaşını tutan evi pırıl pırıl yapan süpürge otundan…

Süpürge otu aynı zamanda funda bitkisi olarak da biliniyor. Hani eskiden evleri süpürmek için kullanılan süpürgeler var ya ondan bahsediyoruz işte.Şimdi sıkı durun bitkiler tıptada kullanılmış demiştimya… Süpürge yapımında kullanılan bir bitkinin sağlığa faydası mı olurmuş demeyin. Dilerseniz süpürge otunu, faydalarını ve zararlarını ayrıntılı bir şekilde aktarayım size.Haftasonunda keyifle yaslanın koltuğunuza ve bir demlik çay yudumunda keyifle okuyun yazımı…

Süpürge otunun bilimsel adı ise Calluna vulgaris‘tir. Çalı formunda olan bitki yaz-kış yeşil renklidir.Yetişmesi için ekstra bir özen göstermeye gerek olmayan süpürge otu, hemen her iklimde kendine elverişli ortam bulabilir. Yüzyıllardır tıp alanında kullanılan süpürge otu, sepet ve süpürge yapımında kullanıldığı için bu adı almıştır. Aslında birçok yerde bilinen ismi funda bitkisidir. Anavatanı, Avrupa olan bitki, ülkemizde de çok rahatlıkla yetişebilir. Hemen dikkat çeken pembe ve morumsu çiçekleri vardır.Güneşi çok fazla sevmeyen bitki, gölge veya az güneşli yerlerde bir metre boyuna ulaşır. Sonbaharda çiçeklenmeye başlayan süpürge otunun pembe çiçekleri çan şeklindedir. Serin havaları seven süpürge otu daha çok, kumlu topraklarda ve ağaçlık alanlarda iyi yetişmektedir. Süpürge otunun sağlığa olan faydalarından birazdan bahsedeceğiz. Ama bu bitkinin bir de ticari olarak kullanımı bulunuyor.

*Kuşları bile besler
Çalı formunda olan bitki kurutulduktan sonra sepet ve süpürge yapımında kullanılmış. Yeterli büyüklüğe ulaşan bitkileri topraktan sökerek toplayan köydeki gençler, Köklerindeki toprakları temizleyip geçmişte kurutmaya bırakırlarmış.Kurulup bir araya getirilip bağlanarak süpürge yapılırmış. Yine benzer şekilde piknik sepetlerinin yapımında da süpürge otundan faydalanılmış.Günümüzde hala izlerini görüyoruz öyle değil mi? Daha bitmedi süpürge otunun mahareti kurutulmuş tohumları ise kuş yemi olarak kullanılmış ve kullanılıyor.

*Sağlığa Faydalı
Süpürge otunun yüzyıllardır tıp alanında kullanıldığını söylemiştik. Peki süpürge otunun insan sağlığına ne gibi faydaları bulunuyor? Süpürge otu daha çok cilt hastalıklarında kullanılır. Örneğin kurdeşen hastalığının tedavisi için, ezilmiş süpürge otu tohumundan faydalanabilirsiniz. Sabah ve akşam birer tatlı kaşığı tüketeceğiniz bitki tohumu, çok kısa sürede kurdeşen döküntülerinin iyileşmesini sağlayacaktır. Sade tüketemiyorsanız tarçın kullanımı gibi yoğurda katarak tüketebilirsiniz.

Süpürge otunun en sık yararlanılan bir diğer özelliği ise terletme etkisidir. Özellikle gribal enfeksiyonlarda hastayı terletip, ardından duş alması sağlanır. İşte süpürge otu terletme özelliği olan harika bir bitkidir. Bitki çayı olarak tükettiğinizde, hem hastalıktan daha kolay kurtulduğunuzu hem de ateşinizin düştüğünü göreceksiniz. Evde kefir yapımı gibi basitçe içeceğinizi hazırlayabilir ve şifasından yararlanabilirsiniz.

Süpürge otunun rahim ve vajinal iltihapları iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Sancıları azaltarak doğumu kolaylaştırması da ispatlansa da bu durum biraz kritik olduğu için, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bunlardan başka idrar yolları enfeksiyonuna iyi gelir, kalp-damar hastalıklarından korur, böbrek taşının daha kolay düşmesini sağlar. Gut hastalığında, prostat kanserinde ve cinsel bir hastalık olan bel soğukluğunda da tedaviye destek olduğu bilinmektedir.Süpürge otu önerilen dozu geçerek kullanılırsa tansiyon düşmesine yol açabilir. Kan dolaşımını hızlandırması elbette tercih edilen bir durumdur. Fakat aşırıya kaçılırsa tansiyonda düşme meydana gelebilir. Süpürge otunu tok karnına tüketmeye ve kullanırken aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.