Balıkesir Merhaba Gazetesi

“ŞEHİRLER ARASINDA KÖPRÜLER KURALIM

“ŞEHİRLER ARASINDA KÖPRÜLER KURALIM
13 Eylül 2014 - 15:27

Genel

“ŞEHİRLER ARASINDA KÖPRÜLER KURALIM

Diyarbakır’daki temaslarını sürdüren Türkiye Gazeteciler Federasyonu üyesi gazetecileri ağırlayan, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, “Şehirler arasında köprüler kuralım” dedi.

 

İsimsiz-1

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF) Diyarbakır’da düzenlenen 46. Başkanlar Konseyi Toplantısı kapsamında; gazeteciler Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı’yı makamında ziyaret etti. Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nin davetlisi olarak gelen gazetecileri, Eş Başkan Anlı, Meclis Üyesi Cihan Aydın’la birlikte kırmızı gülle karşıladı.

Ziyarette Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veysi İpek, Anlı’ya kendilerini kabul ettiği için ve Federasyonu’nun Başkanlar Kurulu toplantısına yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür etti. İzmir’den 35 gazeteci meslektaşlarının geldiğini ifade eden İpek, barış sürecinde medyanın rolü konusunda da bir panellerinin olacağını söyledi. Akşam da bir gala gecesi olacağını anlatan İpek, Diyarbakır’a 81 ilin cemiyet başkanları ile Kıbrıs Türk Kesimi’nin Cemiyet Başkanı’nın geldiğini söyledi. İpek organizasyonun Federasyon Başkanlığı tarafından yapıldığını ifade etti.

“UMUT VERDİNİZ”

Anlı da; yıllarını gazetecilik mesleğine vermiş insanların böyle bir süreçte Diyarbakır’da buluşmasının geleceğe dair büyük bir umut ve moral yaratacağını ifade eden Anlı, “Şehirlerimiz arasında yeni köprüler oluşturmamız gerekiyor” diyen Anlı, geçen hafta İzmir Enternasyonal Fuarı’nda olduklarını ve İzmir’de bir hafta boyunca kendilerini ifade etme imkanı bulduklarını anlattı. Anlı, iki gün önce de Bursa’daki hemşerileri ile bir araya geldiklerini kaydetti. Şehirlerin birbiriyle ilişkileri son derece önemli olduğunu vurgulayan Anlı, “Kayseri aramızda, Nevşehir aramızda, Elazığ aramızda, Siirt aramızda yani herkes aramızda. Bence bu çok büyük bir mobilizasyon ve büyük bir sinerji yaratıyor” dedi. Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Anlı, “Artık şehir diplomasisini öne çıkarmamız lazım. Şehirlerin birbirlerine karşı daha içten, daha samimi diyaloglar kurması gerektiğini düşünüyorum. Yani İzmir ile Diyarbakır arasındaki kardeşlikten öte ilişkinin, örneğin Bursa ile Mardin arasında, Trabzon ile Şırnak arasında olması hepimizin dileğidir” dedi. Önemli bir süreçten geçildiğine işaret eden Anlı, şöyle konuştu: “Ön yargı duvarlarını kırmak, birbirimize yüreğimizi açmak için iyi bir dönemden geçiyoruz. İnsanın insana dokunması gereken bir dönemden geçiyoruz. Burada sizlerin son derece önemli rol ve misyonu var. Maalesef medyanın toplum üzerindeki etkisi dönem dönem negatif sonuçlara da yol açtı. 90’lı yıllarda bunu çok gördük. Bu süreçte belki pozitif bir dille, birbirine karşı daha büyük bir ilgi ve dayanışmayı geliştirebilecek bir yöntemle yapmak lazım.”

“AYNADAKİ KENDİMİZİ GÖRMEKTEN RAHATSIZ OLMAMALIYIZ”

Yerel medyanın yaklaşımının son derece belirleyici olduğunu ifade eden Anlı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak yerel basına pozitif ayrımcılık yapacaklarını söyledi. Yerel medyanın sıkıntı içinde olduğunu vurgulayan Anlı, ellerinden gelen kolaylığı göstermeye çalıştıklarını anlattı. Bunu yaparken yapılan haberlerin kendilerine dönük muhalefet yapıyor olmalarını asla bir negatif ayrımcılık gerekçesi yapmayacaklarının da altını çizen Anlı, “Tam aksine eleştirinin kurumları, insanları geliştirdiğine inanıyoruz. Yanlışları düzeltmekte son derece etkili olduğunu biliyoruz” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı, “Basın bir yerde hep toplumun aynısıdır. Aynada kendimizi görmekten rahatsız olmamalıyız. Eğer iyi bir görüntü yoksa o görüntüyü düzeltmek hepimizin temel görevidir” diye konuştu.

 “GAZETECİLER BARIŞTAN YANA”

TGF Genel Başkanı Atilla Sertel de, Diyarbakır’a 6 kez geldiğini belirterek yeniden Diyarbakır’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye’nin bütün ve birlikte güzel olduğunu belirten Sertel, “Türkiye aynı bayrak altında ama herkesin demokratik, hak ve hukukunun sağlandığı kimsenin kimseyi dini, dili, rengi, ırkı, mezhebi nedeni ile kimsenin kimseyi ötekileştirmediği, kardeşliğin ve birlikte yaşamın orta koşullarının açıldığı bir dönem olsun diye buradayız” dedi. Kavganın sadece insanlara acıyı ve hüznü getirdiğini belirten Sertel, barış ortamlarının güzel olduğunu bunu bozacak olanların Türkiye’nin bütününde yaşayanlar tarafından suçlanacağını söyledi. Dünya tarihinin ırkçılık yapanların yarattığı şiddet ve savaşlar sonucunda hep acı tarihe yol açtığını ifade eden Sertel, “Kendi coğrafyamızda, Ortadoğu’da yaşanan hadiselerin ana kaynağında bütün bunlar vardır. Bu savaşın gazeteciler tarafından asla benimsenmediğini ve benimsemeyeceğini, gazetecilerin barıştan yana olması gerektiğini ve hiçbir gazetecinin savaşın körüklememesi gerektiğini savunan insanlarız. Ve biz barış istiyoruz, kardeşlik istiyoruz, biz birlikte demokrasi içerisinde beraber yaşamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Anlı ve Kışanak’a başarılar dileyen Sertel, Diyarbakır halkına çok güzel hizmetler verileceğine emin olduklarını söyledi. Sertel, Anlı’ya yerel basına ve gazetecilere yönelik düşüncelerinden dolayı da ayrıca teşekkür etti.

Sertel, Türkiye Gazeteciler Federasyonu 46’ıncı Başkanlar Kurulu toplantısının anısına İzmir’den getirdiği ve barışı simgeleyen zeytin ağacını armağan etti. Anlı ise Sertel’e binlerce yıl önce Diyarbakır Surları’na resmedilen ve Diyarbakır’ın amblemi haline gelen çift başlı kartal figürünün işlendiği bir tablo armağan etti.

02

01

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.