Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 52

Balıkesir Merhaba Gazetesi

ŞEHİT 94 MEKTEPLİYE, 94 BİN FİDAN

ŞEHİT 94 MEKTEPLİYE, 94 BİN FİDAN
19 Mart 2015 - 0:31

Genel

Bu başlığı yanlış okumuş değilsiniz. Evet, okulunda okuyan, MEKTEPLİ diye tabir edilen, Balıkesir lisesindeki tahsilini bırakıp Çanakkale’ye cepheye koşan ve şehitlik mertebesine ulaşan 94 öğrenciden bahsedeceğiz. Daha 16-17 yaşında hayata gözlerini yuman şehitlerimiz için, bu gün dikilmeye başlayan 94 Bin ağaç kampanyasının güzelliğinden, özelliğinden ve geleceğinden bahsedeceğiz.

Tebeşirle yazı yazan parmaklar, kalem tutan ince narin eller, 16 numaralı camlarla aydınlanan gazlı lambaların ışığı altında kitap okuyan gözler, Çanakkale’ye koşacaklardı. Her gün evinden askılı çantasını omzuna takarak okuluna koşan yürekler, vatan savunmasında omzuna paslı tüfek takacaklardı. Okulunda sıra çekip, tahta tabure yuvarlayan MEKTEPLİ MEHMETLER, Çanakkale’de ağır topları yuvarlayacaklardı. Okulunda ip atlayan gencecik fidanlar vatan savunmasında siperleri atlayacaklardı. Validesinin gözü gibi bakıp üzerinde titreyerek büyüttüğü, yün yataklarda yatan öğrenciler, toprak yığını siperlerin içinde yatacaklardı. Hiç korkmadılar. Hep birden “vatan savunmasına” diye haykırdılar. Heyecanla, düğüne koşar gibi, halay çekerek, atlı arabalara binerek, Çanakkale’ye, şahadet şerbetini içmeye yürüdüler. Hiç mi asker kalmamıştı da, Balıkesir lisesindeki, Gatatasaray sultanisindeki, Vefa İdadisindeki öğrenciler cepheye çağrılmıştı.

Niçin?

Şimdi gelin bu soruların cevaplarını arayalım ve tarihte öyle sayfalar açalım ki, bu istilayı yaşatmak isteyen MADDECİ ZİHNİYETLERDEN, kâinat bile kulak kesilip, bizleri dinlesin. Çökerttikleri Osmanlının topraklarını da elinden almak için paralı askerlerle nasıl savaş yaptıklarından, bizim mektepli Mehmetlerimize yaşattıklarından tarih bile utansın.

Sayın okuyucularım Mektepli Mehmetlerimizin savaşta gösterdiği yüceliği ve niceliği de bütün dünya örnek alsın.

Bu gün yerkürenin efendileri olduğunu zanneden zalim düşünceler, o yıllarda da birleşerek Osmanlı üzerine çöreklenmekteler. Kırım, 93 harbi, Trablusgarp, Yemen, Derne, Balkan savaşları derken 1. dünya savaşı başlar. Bu Savaşlara giden geri gelmez. Anadolu’da erkek sayısı yarı yarıya azalmıştır. Çanakkale’ye yığılan dünyanın süper güçlerine karşı, Anadolu’da seferberlik başlamıştır. Çanakkale’ye insan dayanmaz. Tellallar vasıtası ile gönüllü gençler aranır. Bu arayışa Balıkesir Lisesi öğrencileri de “BİZDE VARIZ” diye cevap verirler. Balıkesir lisesinden Çanakkale’ye giden gönüllü öğrencilerden birkaç genç geri gelebilir ve Balıkesir Lisesi iki yıl mezun veremez. Çanakkale’de şehit olup, isimleri tespit edilebilen 94 şehit MEKTEPLİ MEHMET adına başlatılan, 94 Bin ağaç ekimi çok önemli ve gelecek nesillere yol gösterir mahiyette. Başta Sayın VALİMİZ Mustafa Yaman, Büyük şehir Belediye Başkanımız, Sayın Ahmet Edip Uğur, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Yusuf Cengiz olmak üzere, bu kampanyada görev alan ve emeği geçen tüm Daire müdürlerini, gelecek nesiller saygı ile yad edecektir. Çünkü birleştirici Çanakkale ruhu, bu ağaçlarla beraber büyüyecek ve ÇANAKKALE RUHUNUN tüm ülke sathında yeşermesine vesile olacaktır. Bu örnek davranış bütün insanlığın yüreğinde yeşerecek, belki de ilk davranış olması vesilesi ile temel taşı olarak kabul edilecektir. Tüm Balıkesir sathında başlatılan, Çanakkale’de şehit düşen 94 MEKTEPLİ MEHMET adına 94 Bin ağaç kampanyasını, diğer illere ve hatta ülkelere örnek olması dolayısıyla yürekten alkışlıyoruz. Gazetemiz olarak bu kampanyanın her safhasına ve her külfetine hazırız.

Dursunbey-Düvertepe Mahallesinden, Ayşe Ananın istasyondan trene bindirirken, “son yongam dediği” oğlu için söylediği bir ağıtı yazarak bitirelim sözlerimizi.

“Oğlum, Babanı Kırımda, Amcanı Balkanda, Ağabeyini, Yemende kaybettim.

Sen dönmez isen, ben Allaha emanet.” Diyordu ve ilave ediyordu.

“Sen de git. Minareler ezansız, camiler kuransız, insanlar imasız, bacalar dumansız, bayramlar kurbansız, sofralar çorbasız kalacaksa, sende git” diyordu ve son yongasını da Çanakkale’ye gönderiyordu. Osmanlı çökerken sade devlet çökmedi. “Millet olma ruhu da” yıkılıp gitmişti. Şimdi, yeniden ayağa kalkan ÇANAKKALE RUHUNUN ağaçlarla beraber büyüyüp gelişmesi dileği ile Hoşça kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.