Balıkesir Merhaba Gazetesi

ŞEHR-İ EMİN’E GÜVEN TAM

ŞEHR-İ EMİN’E GÜVEN TAM
949
27 Temmuz 2015 - 0:12

Genel

Bizzat Atatürk’ün Havran’da ikame ettiği, kahve içtiği ve fincanlarının dahi saklandığı Terzizade konağı projesinde, uzun yıllardır güvensizlik nedeni ile yetki vermeyen mülk sahiplerinin kendilerine güvenerek yetki verdiğini ve projenin hazırlandığını ifade eden Ersoy ‘şehr-i Emin olmak böyle bir şey. Şahsımıza duyulan bu güveni boşa çıkarmayacak bir çalışma ile Terzizade konağımızı Havran’a ve Havran tarihine kazandıracağız’ dedi.

Bölgenin zeytin üreticilerinin can damarı olan zeytincilikle ilgili olarak Zeytin Sineği ile mücadele konusuna da değinen Başkan Ersoy önemli açıklamalarda bulundu. İl Genel Meclisi üyeliği ve ilçe başkanlığı döneminden gelen Belediye Başkanlığı sürecinde deneyimi ile sorunlara çözüm ürettiğini gösterdi ve çalışmalarını anlattı.

Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy Havranda değişim yaratacak projelerin adımlarını atıyor. Tarihin içinde, kültürün kaybedilmeden gelenek ve göreneklerin yaşatılarak devamını sağlaması öngörülen projelerde Havran yaşatılacak.

Balıkesir’in Milli Kuvvetler Caddesindeki canlılığın Havrana da kazandırılacağını belirten Başkan Ersoy Hamam Başından itibaren Cumhuriyet Caddesinde tarihe uygun bir düzenleme yapılacak. Gerekirse trafiğe de kapatılabilir’ dedi.

GÜVEN DUYULMASI ÇOK GÜZEL

Bizzat Atatürk’ün Havran’da ikame ettiği, kahve içtiği ve fincanlarının dahi saklandığı Terzizade konağının da Havran tarihine kazandırma adına yaptıkları çalışmada, uzun yıllardır güvensizlik nedeni ile yetki vermeyen mülk sahiplerinin kendilerine güvenerek yetki verdiğini ve restorasyon çalışmalarının başlatıldığını ifade eden Ersoy ‘şehr-i Emin olmak böyle bir şey. Şahsımıza duyulan bu güveni boşa çıkarmayacak bir çalışma ile Terzizade konağımızı Havran’a ve Havran tarihine kazandıracağız’ dedi.

TEK İŞARETLE UÇAKLAR HAVALANACAK

‘Geçen yıl olduğu gibi bu yıl içinde ayrılan bütçe ile sıra Tarım İl Müdürlüğünde. Tarım İl Müdürlüğünden gelecek olan işareti bekleyen ekipler sinek ilaçlaması yapacak. Büyükşehir Belediyesi ve Erdek Kaymakamlığı arasındaki protokolle Tarım İl Müdürlüğü de ‘Sinekler Çıktı’ dediği anda uçaklar kalkacak ve ilaçlama yapılacak. Müdahaleler ile verimde üreticilerimiz de her yönü ile korunmuş oluyor.’

SİNEKLERİN GÖZÜNE GÖZÜNE SIKILACAK

‘7 bin 200 dönüm arazisi bulunan Havran Belediyesinin 600’e yakın zeytinliği açık tarla ve çamfıstığı tarlalarının bakım çalışmaları da yapılıyor. Bakım, gübreleme ve sürümlerinin de sürdüğünü belirten Başkan Ersoy bölgedeki zeytin sineği sorununun en büyük sorun olarak söylenebileceğini belirtti. Bu konuda da Burhaniye Birlikte görev aldığı çalışma dönemine değindi. Köy köy çalışma yaptığımız dönemler oldu. Zeytin sineğinin önemini bilenler oturup kara kara düşünüyordu. Özel İdareden para çıkartmak için çok çaba sarf ediliyordu. Bunlar geçmişte hep yaşandı.İlaçlama yapılmadığında zeytin sineği zeytini vurur. Çürütür ve zeytin yere iner rafinajlık olarak yağa gider. Daha önceki dönemlerde rafinajlık 4,5- naturel 8-9lira olurken bu sene 15lira fiyata müstahsil de bulamazsınız. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’un o dönemlerde de çok faydası oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı bölgedeki üreticinin sorunlarını çok iyi biliyordu. Zeytin ilaçlamasını da üstlendi 3 milyon civarında zeytin ilaçlaması yapıldı ve aksama olmadan Erdek te ki Birlik aracılığı ile de ihaleler yapıldı, Uçaklar kiralandı ve sinekler gözüktüğü anda da Başkanımızın dediği gibi Sinekler gözünden vuruldu. Hastalıklar yaşanmadı bilhassa hasat döneminde yeşil zeytinin değerli olduğu ve geri kalanının a yağının çıkartıldığı trilyon değerinde bir harcama yapılarak üreticiye destek sağlanmış oldu. Müstahsilin yanında üreticinin yanında olduğu için teşekkür ediyorum.’

ARALIKSIZ ÇALIŞMA

Başkan Ersoy ilçe ve mahallelerde çalışmaların sürdüğünü belirterek şunları söyledi: ‘Büyükşehir Belediyemizin de vermiş olduğu yetki ile su ve kanalizasyon işlerinden başlayarak çevre düzenlemesi, çocuk oyun parkları, yol ve köylerimizin sorunlarını bir bir ele aldık ve aciliyete göre çözdük. Eksiklikleri yatırım programına aldırdık. Hayat var oldukça ihtiyaçlar bitmez. Havran’da aciliyet olmazsa olmaz diyebileceğimiz bir sorun yok. Belediye olarak mahallelerimize çöp konteynerlerinden tutun çöp toplama işlemlerine kadar hizmet veriyoruz. Çocuk oyun parkları kurmadığımız az mahallemiz kaldı. Ramazan ayında halkla buluşmalarımızı sürdürdük. Yapılan yatırımlar en ücra köşedeki kırsal mahalledeki ile ilçedeki ile aynı ayarda diyebileceğimiz çalışmalar. Havranda 70 metrekarelik parke taşı döşedik. Çevre düzenleme, yol, kanalizasyon, park çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Göze dolu gelmiyor gibi gözükse de ekiplerimiz sahadalar.’

ÖNCELİĞİMİZ KÜLTÜRÜMÜZE SAHİP ÇIKMAK

Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy ‘Önceliğimiz kültürümüze sahip çıkmak.16 ay gibi bir süre içerisinde elimizden gelen her şeyi, yapıyoruz. Büyükşehir olduktan sonraki kazanımları görüyor ve bu kapsamda hizmet alanlarımızda aralıksız hizmetimizi yürütüyoruz. İlçemize ne yapılıyorsa en ücra mahallemize de o gidiyor ve hala bu çalışmalar sürüyor.’ dedi. Geçmiş dönemlerde halkın içinde olmanın yanında ilçe başkanlığı yaptığı dönemlerde de konulara hakim ve sıkıntıların odak noktalarını tanıyarak çözüm üretebilen Başkan Ersoy, ‘ Sıkıntılı mahallelerimiz yok mu elbette ki var eskiden gelen sıkıntılar bunlar fakat buralarda da her konuya hâkim olduğum için sıkıntı yaşamıyoruz. Sorunlar çözülüyor’ ifadelerini kullandı.

HAVRANDA 81 TESCİLLİ BİNA VE 3 KONAKLA TARİHİN İÇİNDE YAŞIYORLAR

Havran içerisinde tarihin yaşatıldığı konakları ve tarihi mekanları ile göze çarpan bir ilçe. İlçenin dokusuna önem verdiğini belirten Başkan Ersoy, Havranda kültürün ve tarihin yaşatılarak korunarak düzenlemelerin yapıldığının altını çizdi. Anıtla Yüksek Kurulunca tescillenen 81 bina bulunuyor. Üç te Konağımız var.’ dedi Başkan Ersoy B.MERHABA’ya yaptığı özel açıklamada restore edilen konak ve kent müzesi hakkında bütçeler ayrıldı ihaleler geri kaldı. Bizim dönemimizde tekrar kent müzesi için müracaat ettik. İhaleye çıktık ödeneğimizde var. Bursa Kent Müzesi ile projelerimizi ortaklaşa gerçekleştirdik. Hocazade konağımızda Kent Müzesi ’de faaliyete girecek diye düşünüyoruz.

SEMRA AMAN AKYÜREK &KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YAPTIĞIN İŞİ ANLAMAK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HÜZÜNLÜ ZİYARET
GÜNLÜK HABER AKIŞI
BAYRAKLI PORTRELER
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İFTARDA BULUŞTULAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
MUHTARLARA ROZET
GÜNLÜK HABER AKIŞI
KURTULUŞ SAVAŞI’NIN KALESİ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOSUN’A ZİYARET
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ŞEHRİN STRATEJİSİ

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.