Balıkesir Merhaba Gazetesi

ŞEHRE DOKUNMAK GEREKİR

ŞEHRE DOKUNMAK GEREKİR
13 Ekim 2014 - 0:10

Genel

01

 

İyi bir Mülki İdare Amiri olduğu kadar, sosyal aktiviteleriyle de dikkatleri çeken Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, fotoğrafçılık konusunda da profesyonel. Balıkesir denildiğinde aklınıza ilk ne geliyor diye sorduğumuzda ‘benim aklıma körfez gelirdi. Bu düşündüğünüz şehre, hangi yönüyle baktığınızla ilintili. Edebiyatçı bir yönünüz varsa o yöne, sporcuysanız Kurt dereli güreşleri ile aklınıza getirirsiniz. Balıkesir, potansiyeli yüksek bir şehir. Tarım ve Hayvancılık konusunda Türkiye’yi doyuran bir il’ yanıtını verdi.

Fotoğraf merakı ve sanata verdiği değerle tanınan Vali Mustafa Yaman, bir şehrin vazgeçilmez olan yanlarının şehre dokunmaktan geçtiğini söyledi. Balıkesir için söylenecek çok şey olduğunu belirten Vali Yaman, şimdiye kadar görev yaptığım illerin toplamı’ ifadesini kullandı. MERHABA’nın sorularını yanıtlayan Vali Yaman “Yapmış olduğumuz işte bir mülki amir olarak, yapılan yatırımlar ve onları takip etme noktasında görevimizi yapmaya çalışıyoruz. Burayı tanımaya çalışıyorum. Bu idareciliğime politik bir katkı sağlıyor. Hem de kendimi zenginleştirmiş oluyorum. Bugüne kadar çalıştığım yerler hep folkloru zengin olan yerlerdi. Balıkesir içinde bu konuda şöyle düşünüyorum. Balıkesir tüm güzelliklerin ve zenginliklerin toplamı. Ben muhafazakar biriyim” diyerek sözlerini sürdüren Vali Mustafa Yaman “Tarz olarak ta farklıyımdır, beni kot pantolonla, spor bir kıyafetle daha çok görebilirsiniz. Fotoğrafçılık ile ilgili amatör düzeyde merakım var. Bu çekimleri yapmayı  seviyorum. Görev yaptığım bir önceki yerde (Kırklareli) fotoğraf derneğinde sergilerim olmuştur. Müzik dinlemeyi severim. ‘Özellikle şunu dinleyeyim’ demem ama Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziğini severim. En çok sevdiğim şarkı ‘Boş Çerçeve’dir. Musa Eroğlu, Orhan Gencebay’ı da dinlerim.

DSC_2651

ÖĞRENCİLERE VALİ AMCALARINDAN MESAJ

Öğrencilerimiz ve tüm çocuklarımızın  derslerinin iyi olmasının yanında  farkındalıkları da olsun isterim. Bir işe girdiğiniz zaman örneğin farkındalıklar hemen öne çıkar. Zaman gelir ki herkesin bildiği bir şey olur ama sizin farklı bir bilginiz olduğu için o işe girersiniz. Onun için öğrencilerimiz okusun dersleri ile ilgilensin ama farklı alanlarda spor ve sanatında içinde olsunlar. Çocuklar, özel yeteneklerini ortaya çıkarmak için çeşitli çalışmalar yapsınlar. Dediğim gibi sanatın, sporun her dalı olabilir.

Tuttuğunuz takım sorusuna Balıkesirpor diyerek yanıt veren Vali Mustafa Yaman süper lig’de olan takıma başarı dileyerek Fenerbahçeli olduğunuzu duyduk yanıtına ise gülerek yanıt verdi.

HATADAN ÇOK GAYRETE BAKARIM

Fotoğraf çekimlerini sorduğumuz Vali Mustafa Yaman ‘çocuklar ve yaşlılarımızı ben önemserim.  Çektiğim fotoğraflarda da yer veririm.dedi.Yaman konuşmasının devamında şunlara değindi: “Çocuklar özel yeteneklerini ortaya çıkarmak için çeşitli çalışmalar yapsınlar. Dediğim gibi sanatın, sporun her dalı olabilir. Ben projesi olan çalışmaları severim. Projeler geliştirilsin ve hayat bulsun. Ayakları yere basan uygulamalar olsun. İdareciler olarak şehre  bir şekilde dokunmak gerekir diye düşünüyorum. Şehirde yaşayan çocuklara, yaşlılara, gençlere, garip gurebaya herkese dokunabilmek için yapılacak etkinlikleri de olumlu buluyorum. Şehrin her yerinde bir şekilde olmalısınız. Biz insanız, hatadan çok gayrete bakarız. Gayret varsa hatalarda düzelir. Ben insanlara bakarken hatalarına değil gayretlerine bakarım. Beraber eğlenmeyi bilenler beraber çalışmayı da bilir. Allah göstermesin ama beraber ağlamayı da bilmek gerekir. Dayanışma paylaşma ile olur ve dayanışmalarda üzüntüyü azaltır sevinci çoğaltır. ”

FOTOĞRAFI SOMA’YA KATKI OLDU

Kırklareli’nde ki görevi boyunca bir çok fotoğrafa imzasını atan Vali Mustafa Yaman Kırklareli Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği (KIFSAD) ile düzenledikleri sergilerde ve özel günlerde düzenlenen fotoğraf sergilerinde fotoğraflarını sergileyerek son olarak Büyükçekmece Belediyesi’nce bu yıl 2.si düzenlenen ve tüm gelirinin Manisa’nın Soma ilçesinde ki madencilere bağışlanacağı fotoğraf sergisine katıldı. Fotoğraf Dernekleri Karma Fotoğraf Sergisi’nde Vali Yaman’ın da fotoğrafı sergilenerek, satılan fotoğraf Soma’daki madenciler ve ailelerine gönderildi.

Çektiği fotoğraflarla görev yaptığı illerin tanıtımına bugüne kadar büyük katkılar sağlamış ve fotoğrafları büyük beğeni toplamış Vali Mustafa Yaman’ın fotoğrafları aynı zamanda İlin tanıtımı için yapılan belgesel, broşür, tanıtım kitapları, fuarlarda da yayınlanmış. Makro, ornito, doğa, portre ve panoramik fotoğraflarla yurt içi ve yurtdışında bir çok anı objektifini ölümsüzleştirmiş.

ÖZEL HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.