Balıkesir Merhaba Gazetesi

ŞEHRİN DİNAMİKLERİNİN PUSULASI ŞAŞTI!

01 Ekim 2020 - 12:00

 

ŞEHRİN DİNAMİKLERİNİN PUSULASI ŞAŞTI!

 

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesinin Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürülmesi halkta heyecan yarattı ancak işin işleyişindeki çarklarda kimler var merak ediliyor…

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz , “ Balıkesir’de sağlık alanında modern günümüz şartlarına uygun bir hastanemiz var bu hastaneyi bu anlamda kullanmamak bu şehre ihanet olur” diyerek çarpıcı bir cümle kurmuştu. İyi güzel ancak; Araştırma Hastanesine dönüşen bu hastane afiliasyonu neden Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi dururken İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesinin Hamidiye Tıp Fakültesi ile yapılıyor?

 

HİZMET VE BİRLİKTELİĞE KİM YADA KİMLER GÖLGE DÜŞÜRDÜ?

Balıkesir’de çokça dile getirilen birlik beraberlikle çözüm vurguları eskiden buyana dile geliyor. Ancak yapılan yatırımlar ve hizmetler sırasında bu hizmetlere ve birlikteliğe gölge düşürenler var.

Balıkesir Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeterli kadroya fazlasıyla sahip olan Balıkesir Üniversitesi ile afiliasyon (işbirliği) yapması gerekirken neden İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile işbirliğine gitti?

Yavuzyılmaz “Şehrinde böyle bir talebi oldu açıkçası. Kendi fikrimi beyan edeyim. İşletmenin zorluklarını bilerek yada o zorlukları göze alarak bu işi Balıkesir Üniversitesi ile yapmayı daha çok arzu ettik. Niye? onlar bizim yatak sayımızı ve imkânlarımızı kullansın bizde orada hazır olan akademisyen ve ekip kadrosunu birleştirelim. Bin 320 yataklı bir birlikte kullanımı düşündük ama geldiğimiz noktada iki eğitim araştırma hastanesinin olacağı şehrin dinamikleri tarafından da talep edildi. Bizde buna uyduk. Bizim Atatürk Şehir Hastanesi’nin Eğitim Araştırma Hastanesi olma yönünde bir isteğimiz vardı süreç böyle yürüdü.”

 

ŞEHRE YÖN VERENLER…

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’nin ruhsat töreninde İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz’ın bu konuda yaptığı konuşma sırasında açıklama yapma gayreti de şehre yön verenlerin yön pusulasını şaşırdıklarını ortaya koydu. Şehrin dinamikleri böyle uygun buldu diyen Yavuzyılmaz sürece ilişkin tarihe not düşülmesi gereken önemli ve çarpıcı bir değerlendirmede bulundu.

Balıkesir’de Üniversite bünyesinde Tıp Fakültesi pandemi sürecinde Atatürk Şehir Hastanesi ile uyumlu bir işbirliği gerçekleştirdi. Karşılıklı ihtiyaçlar şehir adına giderildi. İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz sürece ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “ Balıkesir Üniversitesi ile bunu düşündük ve hatta Rektör hocamız ile de biraz bu konu üzerinde çalıştık ama sonuç olarak Sağlık Bilimleri Üniversitesi ile bu işi yapmanın daha doğru olacağı gibi bir algı oluştu. Şehrinde böyle bir talebi oldu açıkçası. Kendi fikrimi beyan edeyim. İşletmenin zorluklarını bilerek yada o zorlukları göze alarak bu işi Balıkesir Üniversitesi ile yapmayı daha çok arzu ettik. Niye? onlar bizim yatak sayımızı ve imkânlarımızı kullansın bizde orada hazır olan akademisyen ve ekip kadrosunu birleştirelim. Bin 320 yataklı bir birlikte kullanımı düşündük ama geldiğimiz noktada iki eğitim araştırma hastanesinin olacağı şehrin dinamikleri tarafından da talep edildi. Bizde buna uyduk. Bizim Atatürk Şehir Hastanesi’nin Eğitim Araştırma Hastanesi olma yönünde bir isteğimiz vardı süreç böyle yürüdü.”

 

ŞEHİR NEYİ HAK ETTİĞİNİ BİLEMİYOR

Fevzi Yavuzyılmaz: Uzun zamandır dillendirilen Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’nin Eğitim ve Araştırma Hastanesi statüsüne alınarak akademisyenlerin burada hizmet etmesinin sağlanacağını belirten İl Sağlık Müdürü Dr.Fevzi Yavuzyılmaz gayret ve mücadelemiz hastaların dışarıya gitmemesi için Balıkesir 3.basamak bir sağlık hastanesi  şehir bunu hak ediyor “dedi. Ancak şehrin hak ettiği bu hizmet kadar birlikteliği de hak ettiğini düşündüğümüz sürece ilişkin merak edilen bir detayı bugün haberimize de taşımak istedik. Neden Balıkesir Üniversitesi değil de İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi?

 

BAKALIM KİMLER GELECEK

“Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü benimde hocalarım rektör ve rektör yardımcısı Prof.Dr Cevdet Erdöl ve Prof.Dr Kemalettin Aydın hocalarım benimde üniversiteden hocalarım ve diyaloğumuz olan abilerim kendilerini ziyaret ettim Üniversitemiz bünyesin de de Eğitim Kliniğini İstanbul Hamidiye Tıp Fakültesi Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve bizim Eğitim araştırma hastanemizle İstanbul Hamidiye Tıp Fakültesi afiliasyonu ile birlikte eğitim kadrosunun oradan desteklenmesini sağlayacağız. Burada birkaç akademisyen arkadaşın katılımı olacak. Kısa sürede bu kadroyu oluşturup daha nitelikli, özellikli işlerin burada yapılmasına gayret edeceğiz. Süreç hayırlı olsun niyetimiz hizmeti yukarı çıkarabilmek. Hiçbir hastanın dışa gitmesini istemiyoruz.”

Semra Aman Akyürek’in yorum haberi

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.