Balıkesir Merhaba Gazetesi

ŞEHRİN MİHMANDARLIĞINA TALİBİZ

ŞEHRİN MİHMANDARLIĞINA TALİBİZ
13 Şubat 2015 - 0:06

Genel

Potansiyel Kaynakların Etkin Kullanımının Sağlanması Fizibilite Raporu Kapanış Toplantısı Dün Karesi AVM’de yapıldı. Toplantıda Başkan Yücel Yılmaz, Karesi Belediyesi olarak ‘şehrin mihmandarlığına talibiz’ dedi. Başkan Yılmaz Üç unsur için mihmandarlığa talibiz diyerek Estetik, Ekonomik ve Emniyetli bir şehir vurgusu yaptı.

POTANSİYELİ ARTTIRACAĞIZ

Karesi Alışveriş Merkezinde yapılan toplantıda Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz bir konuşma yaptı. Başkan Yılmaz örnekleme yaparak Belediye ve çalışma sistemini anlattı. Kaynaklarımızı en verimli şekilde elde etmeye başladık.’ dedi. Başkan Yılmaz konuşmasına şöyle devam etti: ‘Yurtdışında bize soruyorlar. Potansiyeliniz nedir? Diye Potansiyelleri verimli bir şekilde kullanmak için strateji müdürlüğümüz bir çalışma yaptı. Termal kaynağın en çok olduğu iller arasındayız fakat potansiyel olarak küçük tesislerle çalışıldığı için kendini yeterince tanıtamıyor. Ticari potansiyeli küçük. Dünyada en marka şehir denildiğinde Çanakkale’yi geçemezsiniz. Kuvayi Milliye yine bir marka. Ticarete dökmediğimiz değerlerimiz var. Zeytinyağı, Yağcı bedir halıları, kaplıca suları v.b. potansiyelleri az kullanıyoruz. Toplumun kanaat önderleri olarak bunları tanıtmak ve faaliyete geçirmek istiyoruz. Ülkelerin gücü şehirlerinden gelir. Odak şehirler olmalı. Asıl unsur şehirlerin güçlü olmasıdır. Gömleğin ilk düğmesinin güçlü olması için güçlü bir Karesi Belediyesi kurduk. Aynı heyecanla diğer ilçelerle de müşterek çalışmalar yapmak istiyoruz.

ESTETİK, EKONOMİK VE EMNİYETLİ BİR ŞEHİR

Karesi Belediye Başkanı Yılmaz estetik, ekonomik ve emniyetli bir şehir istiyoruz diyerek Odak şehir vaat ediyoruz dedi. Sosyal ortamda rahat bir trafiğin olduğu, evlerin lüks fakat fiyatların düşük olduğu, çocukların güvenli bir şekilde sosyal ortamda tehlikelerden uzak şehir istiyoruz. Bu şehir için ve bu üç unsur için şehrin Mihmandarlığına talibiz. Bu bağlamda GMKA ile yaptığımız çalışma sonucundaki fizibilite çalışmasını önemli buluyorum.

KAYMAKAM ERDOĞDU ALTYAPIYA VURGU YAPTI

Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu yapılan fizibilite çalışmasının yatırımcı için bir altyapı niteliği taşıdığını ve önemli olduğunu belirtti. Kaymakam Erdoğdu, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi: ‘Kaymakamlıkların kurulması ile karar ve yetki organları oluştu. Görevler başladı. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri önemli bir bütçe ile donatılmış durumdalar. Karar organları ve hizmete dönüştürülmesi belirli bir zaman sonra oluyor. Yeni kurulan ilçelerin planlamaları ve uygulamalarının da hayat bulması belirli bir sürecin geçmesi ile oluyor. İhtiyaçların öncelikle belirlenmesi ve bu tip çalışmaların yapılmasını önemli buluyorum. Zenginliklerin, fırsatların belirlenmesi ve geleceğin planlamasının bu şekilde yapılması ile isabetli yatırımlarla sonuç bulur. Yatırımlar yapılırken de bir altyapı sağlanmış olur.’

ESKİ VALİ OLMASAYDI GÖNEN HAYALDİ

Biyogaz Der Yatırımları Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu üyesi Altan Denizsel,Gönen’e gittiğinizde Türkiye’nin en önemli ve güzel biyogaz tesisini görebilirsiniz diyerek Türkiye biyogazın yavaş ilerleyen bir iş olduğunu söyledi. ÇED Raporlarının ayrı bir dert olduğunu belirten Denizsel Gönen’deki tesis için eski vali olmasaydı yapma şansı yoktu’ dedi.

Tavukçuluk fazla ve büyük bir potansiyel var. İvrindi’den tutun Bandırmaya kadar. Büyük bir atık operasyonu var. İlk defa şehirlerarasında da Balıkesir bir biyogaz tesisi kurma aşamasında Kalkınma Ajansı tarafından destek aldı. Biyogaz tesisi rahatlıkla yapılabilen bir tesis. Türkiye’de biyogazı Türk mühendislerle rahatlıkla yapabiliriz. Bölge olarakta büyük bir potansiyele sahibiz. Dezavantajı çıkan sıvının kontrolü.’ Dedi. Sektör önündeki engelleri de anlatan Denizsel, Balıkesir’de bulunan Birliklere ’de göndermede bulundu. Başkanlar ne işe yarıyor diye sordu. KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.