Balıkesir Merhaba Gazetesi

Şeker fabrikası Manyas’a katkı sağlayacak

Şeker fabrikası Manyas’a katkı sağlayacak
24 Ekim 2014 - 0:10

Genel

Manyas Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Danç, Susurluk Şeker Fabrikasının 4 yıl sonra tekrar üretime geçmesinin Manyas’ın ekonomisine ciddi katkılar sağlayacağını söyledi.

Danç, yaptığı açıklamada, fabrika açılmadan önce ilçede 4 bin ton olan şeker pancarı üretiminin bu yıl 8 bin tona çıktığını belirtti. 2015-2016 hasat döneminde yapılacak toplulaştırma çalışmalarının sona ermesinin ardından bu rakamın 20 bin tona çıkacağını öngördüklerini dile getiren Danç, “Şeker pancarı diğer ürünler gibi arz ve talep dengesine göre sürekli inişler ve çıkışlar yaşayan bir ürün değildir. Fiyat politikaları enflasyon oranındaki artışlara göre belirleniyor. Böyle olunca da üreticiler tarafından önümüzdeki günlerde ekim alanlarının daha da artacağını düşünüyorum” dedi.
Manyas’daki hayvan yetiştiricilerinin şeker pancarı küspesini Eskişehir’den aldığını dile getiren Danç, “Bu durum, hayvancılık sektöründe girdi maliyetlerinin artmasına neden oldu. Susurluk Şeker Fabrikasının hizmete girmesiyle Manyaslı hayvan yetiştiricileri artık kendi ürettikleri şeker pancarının küspesini daha düşük maliyetlerle temin edebilecekler” diye konuştu. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.