Balıkesir Merhaba Gazetesi

SELAMLAŞMANIN ÖNEMİ

SELAMLAŞMANIN ÖNEMİ
02 Ocak 2015 - 0:05

Genel

Sevginin riyakârlığa, emanetin hıyanete, sadakatin sahtekârlığa döndüğü bir cemiyette insanlar ne derece mutlu olabilirler? Kitap defter sayfaları gibi açılıp, lakin sevgisizlik ve selamdan uzak olup dökülen yaprak ve düşünceler ne derece faydalı olabilir?

Kaybettiğimiz değerlerin arasında belki en mühimi cemiyetteki sevgi atmosferi ve bu atmosferi teşkil edecek edeb ve davranışlar. Selâm verme, edeplerin içerisinde en nâdide olanıdır. Zira o, Rabbin katında bir lütuf ve her devirde tazeliğini koruyan edebî bir dua ve Cennet ehlinin mübarek bir hitab-ı ilâhisidir. Ümid ediyoruz ki, pek çok değerler gibi selâm da yeniden ihya edilecek ve bir tebessümle kardeşlik pekişecektir.

Kepsut Hasan Basri Çantay İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri selamlaşmanın önemine dair güzel düşüncelerini çocukça sayfamızda paylaştılar. Sordular ve sorguladılar. En güzeli de selam vererek başladıkları konuşmalarını yine bir selamla bitirdiler. Kepsut’taki tüm okul öğrencilerine bizlerde Balıkesir’den selam gönderiyoruz. Hatta gazetemizi gören görmeyen, duyan okuyan TÜM ÇOCUKLARA SELAM OLSUN SİZLERİ SEVİYORUZ.

FATMANUR GÜLCEMAL: Selamlaşmanın önemini çok iyi anlayan ve kavrayan Fatmanur günümüzde selamlaşmanın kalmadığını ve buna üzüldüklerini belirtti. Selamlaşmak çok güzeldir. Yoldan geçerken bir selam vererek geçmek hem bizi hem de karşımızdakini mutlu eder.

ZEYNEP AKTAŞ: insanlar birbirlerine selam verdiklerinde karşısındaki kişinin değerli olduğunu ve değer verildiğini anlarlar. Hem sevap kazanmışta olurlar. Selamı bilmeyen varsa öğrenmeli. Her şeyin başı sağlık diyorlar sağlık çok önemli. Selamda öyle çünkü kardeşliğin, sevginin ve mutlu olmanın başı da selamdır.

SENA FİDAN: Günümüzde selam veren yok. Peygamber efendimizin verdiği selamları hatırlamak gerekir. Unutmamamız gereken değerlerimiz var bunların arasında en güzeli başta selamlaşmak.

SÜMEYYE GÜLCEMAL: Günümüzde kötülük olduğu zaman hemen karşılığı da kötülük oluyor. Kötülüklere iyilikle karşılık vermeyi de bilmeliyiz ki ders alınsın. Birde verilen selamlar öylesine verilmemeli kalpten verilen sevgi önemli.

SÜMEYRA BAŞAK: Eskiden herkes birbirine değer verir selam verirmiş. Ailemiz anlatıyor ama günümüzde bunlar kalmamış. Kardeşliklerde yok olmaya başlamış bende hissediyorum zaman zaman kimse birbirine selam vermiyor.

“BİZİ BİLMEYEN NE BİLSİN, BİLENLERE SELAM OLSUN.” -YUNUS EMRE

 SELAM GÖNDERMEK MİDİR ZOR OLAN YOKSA VEFA MIDIR YOK OLAN, YOKSA DOSTLUK MUDUR EKSİK OLAN, KİMBİLİR BELKİDE DOĞRU KULLANMADIĞIMIZ HAYATTIR BİZİ BU HALE SOKAN.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.