YaşamGündem

Senegalli İşçiler Çay Hasadında

Çay hasadında çalışkanlıkları ve azimleriyle dikkat çeken Senegalli işçiler, günlük en az 2 bin TL yevmiye ile çay bahçelerinde yeniden iş başında.

Senegalli İşçiler Çay Hasadında

Çay hasadında çalışkanlıkları ve azimleriyle dikkat çeken Senegalli işçiler, günlük en az 2 bin TL yevmiye ile çay bahçelerinde yeniden iş başında.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaş çay sezonunun birinci sürgün döneminin başlamasıyla çay üreticileri, çay bahçelerinde çalışmaya başladı. Geçtiğimiz yıllarda Gürcistan’dan gelen işçilerle gerçekleştirilen çay toplama işlemleri, son yıllarda Afrika’dan ve özellikle Senegal’den gelen işçilerin çalışkanlıkları sayesinde devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde bahçeye giren Senegalli işçilerin günlük ücretlerinin en az 2 bin TL olduğu öğrenildi.

Senegalli Isciler Cay Hasadinda 1

“Ton işi olduğunda günlük 5 bin 500 TL kazanıyoruz”

Trabzon’un Of ilçesinde üç yıldır çay toplayan Senegalli Süleyman Akbay, “İlk yılımda Of’ta bir amcamız vardı. İki yıl boyunca onların yanında çalıştım. Bu yıl üçüncü yılım oldu. Türkiye’de ilk yılımda İstanbul’daydım, çay sezonu olunca Trabzon’a geldim. Artık burada duruyorum. İlk çay toplamaya makasla birlikte başlamıştım. Sonra baktım ki herkes motorla kesiyor, ben de gidip motor aldım. Senegal’den arkadaşlarım geçen sene geldiler. Onlara çay toplamayı ben öğrettim. Bu yıl yeni gelen arkadaşlarımız da oldu. Memleketten alışık olduğumuz için buradaki çay bahçelerinde çok zorlanmıyoruz. Sıcak havalarda burada yaşayan vatandaşlar oturuyorlar ama biz çalışıyoruz. Burada ton işi çalışıyoruz. Fiyatlar değişiyor. Ton işi olduğunda günlük 5 bin 500 TL kazanıyoruz. Günlük en az bir ton topluyorum. Çay sezonu bittikten sonra Trabzon’da kalıyorum. Burada limanlarda çalışıyorum. Artık Of’luyum” dedi.

Senegalli Isciler Cay Hasadinda 2

“Bize her yer Trabzon”

İki yıl önce Türkiye’ye gelen Senegalli İsa Bah ise “İlk kez bu yıl çay toplamaya başladım. Süleyman arkadaşımız bana çay toplamayı öğretiyor. Çay toplamak çok güzel. Allah’a şükür, buradakiler çok iyi. Çay sezonu bittikten sonra tekrar İstanbul’a gideceğim. Fabrikada çalışıyorum. Günde yaklaşık 500 kilogram çay kesiyoruz. Üç hafta daha burada çay toplayacağım. Ben de artık Trabzonlu oldum. Bize her yer Trabzon” şeklinde konuştu.

Senegalli Isciler Cay Hasadinda 3

Senegalli Mustafa Lo ise geçen yıl çay toplamaya başladığını belirterek “İnşallah bu yıl çay toplama işi bitene kadar buradayız. Burada insanlardan çok memnunuz. Herkes bize iyi davranıyor. Burada kendi memleketimizdeymiş gibi hissediyoruz” diye konuştu.

Senegalli Isciler Cay Hasadinda 4

Gineli İbrahim Yello ise Trabzon’da çok mutlu olduğunu ve çay toplama işine ilk kez bu yıl başladığını söyledi.

Senegalli Isciler Cay Hasadinda 5

“Yevmiyeyi duyan buraya gelmeye başladı”

İstanbul’dan çay toplamak için memleketine gelen Trabzonlu Erkan Karamustafa, çay sezonunun başladığını ancak işin yorucu olduğunu dile getirerek “Çay kırmaya devam ediyoruz. Bu sene biraz kuraklık olduğu için verim düştü. Filizler çok büyümedi. Allah bereket versin. Yevmiyeyi duyan buraya gelmeye başladı.

Senegalli Isciler Cay Hasadinda 6

Biz hiç rahatsız değiliz. Herkes kıramıyor. Yaşlısı, hastası var. Gençler artık köylere gelmeyi bıraktılar. Geçmiş yıllarda Gürcistan’dan gelip burada çay topluyorlardı. Artık bizim paramız onlarda değersiz olduğu için gelmiyorlar. Önceden Gürcistan’dan doktor gelip ‘burada üç ayda kazandığımı bir sene orada geçiniyorum’ diyordu. Artık çay toplama işini bıraktılar” ifadelerini kullandı.

Balıkesir’den Yeşil Gelecek İçin Özenli Adımlar

İha

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu